Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Digitální měřiče tepla - radiové

Ahoj.

Ne, nespletl jsem si poradnu s kutilskou. :-)

Dneska nám budou instalovat radiové digitální měřiče tepla.

A mě zajímá teoretický a fyzikální princip.

Fyzikálně začínají měřit měřiče, pokud je teplota v místnosti
o 1,5°C nižší, než na tělese (topení).

Nicméně zajímá mě jedna věc.
Celý přístroj je napájen pouhou baterií a vydrží 10 let!

Přitom odečty probíhají na dálku - vysíláním, bez vstupu do bytu.

Jak je toto možné? Myslím ta výdrž toho přístroje 10 let na baterii?

Jednak obyčejné baterie vydrží maximálně pár roků (i bez zatížení) a druhak
zařízení radiově komunikuje.

Když si vezmeme takový radiový mobil, tak ten je nutné dobíjet defakto každých pár dnů.

Přitom radiový měřák vydrží údajně 10 let bez dobíjení.

Jak je toto možné?

Knoflikove strieborne clanky maju zivotnost >10rokov.
Taka vec (uC na malej freq a jednoduchy LCD bez podsvietenia) nezere prakticky nic (radovo jednotky uA).
Tieto merace zvycajne nic nevysielaju ale pride tam k tomu s pristrojom a vycita to z toho (t.j. RFID sposob) - nepotrebuje to napajanie ziadneho vysielania. Kto ti tvrdil ze to je bez vstupu do bytu? Mas asi blbe informacie.

daj si hladat siemeca walkby, najdes nejake pdf s popismi. Ma to nastavene vysielanie raz za rok 48dni (urcite nie vkuse ale v nejakych intervaloch), to sa este da. Da sa tam nastavit aj raz za mesiac, alebo system ked su vo vchode komunikacne uzly a tie to registruju a odpocet je mozny kedykolvek (z tych uzlov).

Je mi to také divné. 10 let je dlouhá doba a navíc ty baterie (nevím sice jaké) ale jsou vystaveny extrémním podmínkám,teplota tělesa může být i 70°C. 10 let ? Aby to nedopadlo tak,že po pár letech oznámí,že pro poruchu měřiče bude spotřeba odhadnuta nebo zprůměrována.

Teď zrovna na podobném řešení pracuju, reálné to určitě je i s tím displejem. Tyhle LCD displeje mají spotřebu ve stovkách nanoampér. Dnešní mikrokontrolery mají ve sleepu taky stovky nanoampér. Vysílání je buď na principu RFID nebo to může být i non-advertising BLE packet nebo nějaký proprietární 2.4Ghz protokol, který může vysílat třeba jednou za deset sekund. Burst trvá okolo 1 milisekundy při odběru 6mA (@ -12dBm). To je ekvivalentní ani ne mikroampéře odběru. Baterka tam může být knoflíková nějaká větší, třeba CR2477 (1000mAh). Pak bych těch deset let viděl i docela reálně. Vychází to by oko na nějakých 10 mikroampér. Je to docela hard-core ultra-low-power aplikace, ale je to reálné. Já jsem takhle dělal bezdrátový senzor s teploměrem a barometrem a bez nějakých velkých optimalizací jsem se dostal na ekvivalent 30 mikroampér (data jsem posílal asi šest metrů daleko jednou za 5 sekund).

Len co budu robit ked vyslu 2 merace udaj naraz :)

Tohle už se dá řešit různě, viděl jsem třeba řešení, kde se při každém burstu vygenerovalo interním RNG náhodné číslo třeba v rozsahu 9500 - 10500 (což byl čas čekání na další burst v milisekundách) a dalo se tím docela dobře předejít tomu, že se budou dva vysílače trvale překrývat.

jak funguje "interni RNG"? Pseudonahodny generuje stejne veci v sekvencii :) Lepsie by to bolo na poziadavku jak som pisal vyssie, potom by sa to nemohlo stat. Ale aj ked to vysiela neustale len na milisekundu napr. raz za pol minuty apod tak je malo pravdepodobna kolizia (pravdepodobnost takmer 0).
Jednoduche riesenie by bolo asi take ze by som kazdemu zariadeniu napevno nastavil iny delay, potom aj keby kolizia nastala tak dalsi prenos bude garantovane bez kolizie.