Pentium D / Core 2 Duo ...jaký rozdíl?
Jaký je rozdíl mezi Pentiem D a Core 2 Duo?
Slyšel jsem, že Core 2 Du má zcela jinou architekturu (pochopitelně - vychází z PIII) a že Pentium D je v podstatě P4 s dvěma jádry (tudíž ne tak sladěné jak C2D). Nějak se nemůžu rozhodnout zda ušetřit nebo investovat, co o tom víte?
kdybys použil hledání, nemusel tento dotaz vůbec vzniknout.
obecně platí, že Pentium4/D se hodí do levných sestav, v nižší třídě je navíc lepší pořídit AMD Athlon64 X2, CPU dražší než 5 tisíc pak zase C2D.
no hledání jsem použil ale nic rozumného nenašel...
C2D ma vyssi vypoctovy vykon pri nizsej spotrebe (= nizsie zahrievanie = mensi hluk chladicov).
Viz článek o výkonu dvoujádra/jednojádra v hrách:
http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content &task=view&id=8301&Itemid=57
Buď koupit jednojádrový Intel Pentium 4 650 3,4GHz 2MB 800MHz 775pin BOX což je výběhový model s příznivou doprodejní cenou /3,4ghz za 2200 s dph/- za ty peníze není ke koupi jakýkoliv lepší amd.
Pentium D je v podstatě docela nepovedené dvoujádro-ty procesory sou na sebe nalepené a nemají sdílenou cache ale jen propojenou přes FSB což je brzdí. Pokud musíš mít na 100procent dvoujádro pak abys ušetřil má podle mě jedině smysl Intel Pentium D 915 2,8GHz 4MB 800MHz 775pin BOX
což je 2*2,8ghz s 2*2mb cache a cenou 2500s dph. Jakýkoliv další modely se cenou přibližují core 2 duo -cenou nikoliv výkonem.
Nebo koupit Core 2 Duo- to je vysoce výkonný procesor který i při taktu modelu E6300 1,86Ghz překoná většinou Pentium 4 na 3,4ghz ve většině testů. Méně se zahřívá a je dobrý na taktování
Core Duo2 mám ho týden a tak různě pomalu mu zvyšuju rychlost - nutím model E6400 z 2,1ghz na dosavadní rekord 3,2 /bez zvyšování napětí/.
Kup si core 2 duo!
"Pentium D je v podstatě docela nepovedené dvoujádro"
nemas ani trochu pravdu, proste Core2Duo je dalsi generace procesoru a tudiz je zase o neco lepsi. Protoze ma zcela novou a lze rici velmi povedenou architekturu, tak jeskok o hodne vetsi mezi Pentuim D a Core2Duo nez mezi Pentium 4 a Pentium D, kde vlastne Pentium D jen navazuje na Pentium 4. Nicmene rozdil mezi Pentium 4 a Pentium D na stejne frekvenci, pokud pracujete v rogramech jako treba Photoshop je docela velky, takze psat o Petiu D jako o nepovedenem procesoru, to je opravdu hodne mimo
No jak tak čtu, tak myslím že by se to jako nepovedené dvoujádro nazvat dalo, protože jak říkáš: oproti P4 má o dost vyšší výkon, ale P4 je jednojádro... C2D je dvou, tudíž jestli Pentium D docela dost zaostává, moc povedené asi nebude.
Samozřejmě díky za reakci!
Supr, moc díky za kvalitní odpověď, ta je tu na místě.
Pokud chces k procesoru i topeni zdarma, nezbyva nic jineho nez jit do Pentia D...
A dalsi "provokater".
Ano, Core2Duo je spickova architektura, ale Pentium D byl mirne poupraven, takze s tim topenim to neni az zase tak horke.
Osobne mam P4 prescott a ze by to nejak extremne topilo se opravdu neda rici. Nicmene to ze ztratove teplo je vetsi nez by melo byt, respektive nez ma konkurencni Athlon XP 64 je pravda.
Zbláznili jste se všichni? Netburst je zcela nepovedená architektura, s vysokým ztrátovým teplel. Intel se zjevně vydal nesprávným směrem, Core 2 Duo Netburst zcela pohřbilo. A nejlepší na tom je, že Intel to sám uznal a bude pod značkou Pentium prodávat nepovedené Core 2 Duo s menší cache. Takže závěr zní, nekupovat Pentium, ve vyšším mainstreamu se zaměřit na core 2 Duo a v nižším mainstreamu Athlony X2 (jedině dvojjádra mají budoucnost) a v low-endu procesory Athlon a Sempron. Ale rozhodně ne Pentium D (pokud si nechceš PC přitápět)
Kolik ti proslo rukama PC (respektive procesoru)
Co ja vim, tak Intel uznal, ze vyvoj Netburst uz dal nikam nevede a protoze se naopak ukazalo, ze vyvoj mobilnich Pentii, ktere navazovaly na PIII, lze dale rozvijet, tak se vydal timto smerem.
O zcela nepovedene archtekture ale mluvi jen konkurence (spise fandove AMD), proto jsem rad, ze se Intelu Core2Duo tak naramne povedlo.
Jinak co se tyka nakupu, tak v soucasne dobe je to tak, ze ako prvni je treba si rici na co to budu pouzivat. Nebot jsou aplikace podporujici dve jadra a aplikace, ktere to nepodporuji. Pak jsou ale taky aplikace, ktere k dosazeni vykonu potrebuji co nejvyssi frekvenci a aplikace, ktere k dosazeni max vykonu frekvenci az zase tak nepotrebuji (tech je naprosta vetsina).
A podle toho se rozhodnout. Na vyber je Core2Duo, Athlon 64 X2 a Pentium D.
CPU konkrétně na střih videa...
Jeste k tvemu predchozimu - P4 bylo ve svy dobe super ale AMDecko postupne dokazalo snizit ztratove teplo, na coz Intel nedokazal reagovat, takze kvalita obou procesoru se srovnala, uznavam, ze treba pro hry se stalo AMD vitezem. V dobe kdy Intel vedel, ze uz dal v P4 nebude pokracovat, tak vydal jeste Pentium D. (protoze uz ho mel pripraveny)
Nicmene proste Pentium D je generace procesoru pred Core2Duo, takze tyhle dva procesory porovnavat je podle me blbost.
Druha vec je ale to, ze proste hodne aplikaci to druhy jadro Core2Duo nevyuzije, zatimco u Pentia D, ktery bezi na vyssi frekvenci se vyuzije prave te frekvence.
Co se tyka strihu videa, tak zjistit primo aplikace, ktere vyuzivas, zda dve jadra pouzivaji.
Pokud to ma byt investice do budoucna, tak Core2Duo nebo pokud chces neco usetrit tak Athlon 64 X2.
Díky, užitečná reakce!
Asi spíš Intel, s AMD nemám moc dobré zkušenosti (možná jsem na ně měl spíš smůlu, nevím, vždycky mi topily jak prevít). Radši připlatím na Intel.
Rukama mi prošlo několik PC, teď mám Core 2 Duo E6300 @ 3.2GHz a musím říct, že běží fakt luxusně. Nechápu, kde jsi přišel na to o té frekvenci, imho je důležitý hrubý výpočetní výkon procesoru. A říkám: zastaralé Pentium rozhodně ne!
OK, tak tedy Core...
Nějak nemám jasno v pojmu hrubý výpočetní výkon. Slyšel jsem, že jej má Intel, ale jeden zastánce AMD povídal, že to už dávno není pravda, tak nevím.
Jde o to, ze Intel dloho prosazoval vykon navysovanim frekvence, coz AMD kritizovalo, protoze jejich procesory takovych frekvenci nedosahovaly, jenze ted uz i Intel od tohoto upustil a Core2Duo bezi oproti P4 na velmi nizkych frekvencich, pritom vykonove je jinde. (Jenze protoze nektery aplikace byly delany prave na ty procaky s vysokou frekvenci, tak v Core2Duo ztraceji, je ale jasne ze nove verze programu, uz budou optimalizovany pro Core2 a uz to nebude hlavne o frekvenci.)
Aha, takže hrubý výpočetní výkon se v podstatě == frekvence CPU ?
Co je hruby vypocetni vykon nevim.
Jedine o cem se diskutovalo bylo, jak moc je dulezita frekvece procesoru. Zatimco Intel prosazoval z obchodnich duvodu vykon jako frekvenci, AMD na to, jak se nakonec ukazalo spravne reagovalo, ze vykon neni jen o frekvenci.
Ja mam doma P4 prescott 3,2GHz a taky mi bezi luxusne.
V praci mame Pentium D a vyhoda je, ze kdyz mam nejakou davku ve Photoshopu, tak u toho muzu surfovat na netu a nebrzdi mi to.
Jinak ale taky bych sel do Core2Duo, kdybych si mel ted kupovat PC.
Nicmene nekde jsem cetl vykonostni testy ve hrach a docela dost hram Core2Duo zadny efekt neprineslo.
A pak taky v praci mame graficky program (delany pred casem na zakazku, takze nazev ti nic nerekne) a ten potrebuje co nejvetsi frekvenci procesoru. Cetl jsem nekde na netu, ze takovech programu je v oblasti grafiky a videa dcela dost, ale je jasny, ze za rok uz asi nebude zadny.
No ono jak se zdá ty hry dost omezuje grafická karta viz ten můj odkaz nahoře
index.php &task=view&id=8301&Itemid=57
tohle muzu potvrdit nejprve jsem vlastnil P4 640 (3,2GHz), pote jsem upgradoval na Pentium D940 (take na 3,2GHz), jenze byl velky problem s jeho teplotou a dokonce byl problem ho uchladit se Scythe Ninja v dobre vetrane skrini po 3 hodinach 100% zatizeni (komprese videa se zatizenim obou jader) se teplota vyhoupla pres 80°C jednou se mi dokonce i pri 85 vypnul, toho asi zachranilo. Jinak pri normalni zatezi tak max 50% se teplota neprehoupla pres 65°C, coz uz celkem uslo.
Teplota byl hlavni duvod rychle se ho zbavit.
Ted mam C2D E6400 pri standardnim taktu s timto chladicem mam teplotu tak do tech 40°C v dlouhodobé zatezi. Pri pretaktování na 3,2GHz (z 2,13GHz) se teplota drzi nekde mezi 47-59°C, pres 60°C mi to zatim neslo. Podotykam ze se jedna o teploty pri 100% vytizeni CPU alespon po dobu 2 hodin (ona se ta teplota pote moc nemeni)