Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UBNT AirFiber 5 - zkušenosti s instalací, provozuje to někdo?

Zdar. Povím vám příběh, který mi vyprávěl Tý Texis Teylor... tak ne... Spíš vám povím příběh o promrd** odpoledni na střeše, kdy jsme se s kolegou marně snažili o mikrovlnný spoj.
Tomu odpoledni předcházelo jedno úspěšné odpoledne, kdy proběhla zkouška spojení. Kolega si vyhlédl asi 10km vzdálené místo od základny, kde by se dal umístit přístupový bod a pokrýt naším internetem dosud nepokrytý kus území. Instaloval na základnu 22dB UBNT Nanobridge, namířil plusmínus do inkriminovaného místa a vydali jsme se s druhou jednotkou (taktéž NB 22dB), vyzkoušet jestli to půjde. Světe div se, šlo to, rozběhl se nám spoj s celkem slušným signálem okolo -79 až -76dBi, chodilo to na megabitu s bandwidth 20MHz. V okolí bylo docela hodně stanic, ale podařilo se nalézt kanál, na kterém to fungovalo. Podotýkám - netopili jsme, vše v mezích VO. Po přesnějším nasměrování se nám dokonce podařilo dosáhnout i signálu okolo -71dBi. Paráda, pokus jsme ukončili s tím, že tam teda ten přístupový bod postavíme na něčem lepším, ideálně aby tam chodil aspoň 100Mbit. Kdo zná Olomouc a okolí, tak je to trasa Nemilany-Samotišky, přímá viditelnost, čistá Fresnelka, oba body vysoko nad okolním terénem i VN dráty, výškový rozdíl asi 60m. Takže jsme vybírali zařízení. 24GHz i 10GHz jsme zavrhli, skončili jsme u AF5, u kterého marketingové blablabla slibovalo spoj na 100+km a rychlost kolem 500Mbit, v ideálním případě, samozřejmě, v nezarušeném prostředí atd atd, ale na desetinovou vzdálenost se to zdálo být OK. Takže jsme koupili dvě jednotky, nakonfigurovali na místě, jednu šoupli na střechu základny, nasměrovali do patřičného směru, naštelovali elevaci a hurá na druhou stranu. Tam jsme nainstalovali druhou jednotku, zaměřili na základnu, naštelovali elevaci a - die katastroffe. Po dlouhém doměřování se nám podařilo získat padající nestabilní spoj s maximální sílou signálu -86dBi, s propustností okolo 3 megabit. Opravdu, die katastroffe. A včil babo raď, co je blbě. Antény jsou 30dBi, výkon naštelovaný tak, aby nepřekračoval podmínky VO, kanál se nám po dlouhé době podařilo vybrat takový, na kterém to nehlásilo Radar detected, jedna anténa na druhou zesměrovaná podle údajů interní GPS. Firmware poslední-2.2. Začínali jsme s bandwidth 10MHz, pak jsme to přepnuli na 20MHz (bez zlepšení), dávali jsme shodný i odlišný frekvence pro RX/TX (samozřejmě do kříže, master TX=slave RX a naopak), po pěti hodinách jsme to vzdali. Nevím, ale vychází mi to na (asi) špatnou jednu jednotku, protože s dvaadvacítkama anténama to chodilo "nadrc".
A otázka zní: Instaloval někdo už tuhle věc a je reálné s tím na 10km udělat slušný spoj?
Dík za odpověď.

Předmět Autor Datum
s takto výkonnými zařízeními jsem se (naštěstí) ještě nepotkal, ale naměřené úrovně signálu jednozna…
touchwood 05.05.2015 07:00
touchwood
Počkej, Fresnelova zóna je daná, pro pásmo 5GHz a 10km průměr 22m uprostřed mezi koncovými body. To… nový
mia 05.05.2015 08:16
mia
vždy jsem měl dojem, že fresnelova zóna je závislá na frekvenci a vzdálenosti, plus umístění antény… nový
touchwood 05.05.2015 09:24
touchwood
Jo, přesně, Fresnelova zóna konkrétně pro 10km a 5600MHz má v půlce vzdálenosti mezi krajními body p… nový
mia 05.05.2015 10:06
mia
Problem je, ze ste zavrhli ine frekvencie. Pretoze prave na to su. Na 5GHz nedostanes ziadnym normal…
fleg 05.05.2015 08:13
fleg
ACK se tam nastavit nedá. Vyhulit namax jsme to chvíli zkoušeli, ale nebyla poznat žádná změna. Ješt… nový
mia 05.05.2015 08:20
mia
ACK si jubiki nastavuju cez vzdialenost, ale to vacsinou ovplyvnuje len ping a priepustnost a nie ur… nový
fleg 05.05.2015 08:25
fleg
Ty AirFiber jednotky fungují proti wifine ve full duplex. Není to kompatibilní s wifi. S AirFiberem… nový
JR_Ewing 05.05.2015 09:48
JR_Ewing
AF fungují buď jako halfduplex nebo fullduplex, každá jednotka má RX a TX anténu a ty jedou do kříže… nový
mia 05.05.2015 10:09
mia
Tuším jak funguje a souhlasím, že vysílání by mělo být vidět :-) nový
JR_Ewing 05.05.2015 10:21
JR_Ewing
Treba zistit co tam vysila a podla akej specifikacie vysiela. Problem 5G nelic pasma je ten, ze tam… poslední
Kilo_Viktor 05.05.2015 13:32
Kilo_Viktor

s takto výkonnými zařízeními jsem se (naštěstí) ještě nepotkal, ale naměřené úrovně signálu jednoznačně ukazují buď na vadný kus, nebo na to, že na desetinovou vzdálenost nejsou tyto jednotky vhodné - třeba proto, že se jedná o úzký paprsek, který je po 10 km ještě stále hodně úzký a přijímač je "mimo", nebo naopak, že fresnelova zóna je daleko širší, a zasahuje do profilu krajiny (tedy je třeba vysílač i přijímač posunout výš). Obojí jsou domněnky, datašít AF5 jsem neviděl.

Počkej, Fresnelova zóna je daná, pro pásmo 5GHz a 10km průměr 22m uprostřed mezi koncovými body. To se dá vypočítat. Ale včera jsem ještě v noci testoval spektrákem a vypadá to, že ta master jednotka je opravdu vadná. Na dané frekvenci nebylo nic, i když jednotka hlásila "beaconing". Tož tak, asi se bude reklamovat.

vždy jsem měl dojem, že fresnelova zóna je závislá na frekvenci a vzdálenosti, plus umístění antény je závislé na její velikosti.

Ale jak jsem už psal, žádné dálkové spoje neprovozuju..

edit: ad úzký paprsek - asi jsme se nepochopili, myslel jsem přesné nasměrování antén. Jinak HW závada byla první nasnadě. :-)

Jo, přesně, Fresnelova zóna konkrétně pro 10km a 5600MHz má v půlce vzdálenosti mezi krajními body průměr ~22m. Směrem k anténám se zmenšuje. Vyzařovací úhel H/V je 6°, což není zas tak úzký paprsek. Na deseti kilometrech to udělá kruh o průměru kilometr.

Jinak teď jsem to zase kontroloval spektrákem a z antény při max zesílení leze úplný nic, signál pod -90. Takže jednotka v háji.

Problem je, ze ste zavrhli ine frekvencie. Pretoze prave na to su.
Na 5GHz nedostanes ziadnym normalnym sposobom 100Mb, vzdy je to za cenu brutaln eho rusenia. Vsetku jubiki su neskutocne rusive, bohuzial pouziva ich polovicka sieti u nas a 40MHz kanale nie su vynimocne.
Pri testoch chytim pod 90 stupnovym uhlom signal -80 z mojej smerovky (12km spoj) na vzdialenost 3.5km! Odvtedy, co som pridaval na strechy jubiki spoje zacali moje MT vykazovat vacsiu labilitu a chvilku trvalo kym mi doslo, ze ich musim poriadne orezat, aby som nerusil sam seba.
Podla mna skusas blbost...v zarusenom pasme spravit stabilny 100Mb spoj na 5GHz pri dodrzani VO je cista utopia.

Takže jsme vybírali zařízení. 24GHz i 10GHz

Vrat sa k tejto uvahe, to enj ta spravna cesta.
Btw ACK ste nastavili spravne? Skusali ste tomu vyhulit na maximum co to spravi?

ACK se tam nastavit nedá. Vyhulit namax jsme to chvíli zkoušeli, ale nebyla poznat žádná změna. Ještě včera jsem si jednu jednotku vedle toho AF přepnul do módu Spectral analyzer a testoval jsem, jestli se na konkrétní frekvenci něco ukazuje. Nastavil jsem tam 5480, AF hlásila Beaconing a na spektráku nebylo nic. Takže je asi v prdeli.

ACK si jubiki nastavuju cez vzdialenost, ale to vacsinou ovplyvnuje len ping a priepustnost a nie uroven signalu, takze tam by som asi problem predsa len nevidel.
Podla popisu to je naozaj vadna jednotka, aj ked stale trvam na tom, ze skus porozmyslat ako asi ten fiber zazrak spravi tych 100Mb na 5GHz. Budes rusit celu strechu, kde budes ako svina.

Ty AirFiber jednotky fungují proti wifine ve full duplex. Není to kompatibilní s wifi.

S AirFiberem zkušenost nemám, ale mám jeden spoj na PowerBeam AC. Na 20MHz šířky pásma to má zhruba 4x takovou propustnost (na pěti kilometrech), co 802.11a, na stejném kanále a šířce pásma. V laboratorních podmínkách (v místnosti na krátkou vzádelnost) to dá na 20MHz víc jak 100Mb (half Duplex) reaýlné rychlost. Umí QAM256, což také přispívá k vyšší rychlosti.

To, že sektorová anténa ruší, to je myslím normální, špatnou pověst si vysloužili 10GHz pojítkem (to však nemám z vlastní zkušenosti), ačkoli podle různých testů to odpovídá platné legislativě. Nebudu ale kvůli tomu generalizovat. Pro mé neziskové účely je to bohužel jediná možná dostupná alternativa.

AF fungují buď jako halfduplex nebo fullduplex, každá jednotka má RX a TX anténu a ty jedou do kříže proti sobě. S ničím jiným než z AF se to nespojí, ale na spektráku by mělo být vidět, že na dané frekvenci něco vysílá.

Treba zistit co tam vysila a podla akej specifikacie vysiela. Problem 5G nelic pasma je ten, ze tam vysiela mnoho nekompatibilnych hrackiek, ktore nemaju podporu pre vsetky specifikacie, ktore sa mozu na pasme vyskytovat.
Inak povedade, vsetky stanice by si mali spravne nastavit virtualnu nosnu, inak dochadza k vysielaniu cez seba. V takom pripade nieje dolezite Rssi, ale SNR. To totiz urcuje aka modulacna rychlost moze byt pouzita, vzhladom na chybovost.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru