BF: Všechno šlape až do dne, kdy máš víc USB zařízení než je zdraví rozumné. Klávesnice, myš, mikrofon, RGB lampa č. 1, RGB lampa č. 2, jedna webkamera, druhá webkamera (protože jiný úhel, že ..), Backlight LED RGB pásky na monitor, větrák, podsvícená podložka pod myš, tři externí HDD, víceportový adaptér do kterého je zapojený HUB PORT 2 a ten krmí HUB PORT 3, USB repráčky.
A pak to přijde: "Nemám žádný volný port USB!"
PCIE slot kam bych mohl zapojit dejme tomu "4x3.1 USB" ? Zabrala ho velikost kolosalního GPU, který žere víc wattů jak dětský tábor.
Tak co teď? Jasně, je tu HUB, ale jaký? Ty levné jsou spíš loterie. Maximálně jedno slušný Ačko, těch je ale hodně ruzných typů kvality a jsou často omezené na [USB-A USB 2.0] kvality odpovidající plastikové hračce z Kinder vajíčka. Co tedy dělat. Odpověd je jednoduchá, použijte USB Type-E.
Přejít na článek
SD karta není na zálohy, jen na přenos dat po kapsách do jiného počítače či nepozorované loupení dat. Pro zálohování je nespolehlivá a data časem můžou vyprchat. Nelze spoléhat, že SD karta bude vždy čitelná. Zálohujeme vypalováním na (zlatá) CD, kopírováním na jiný HD, na přenosný USB HD. Na zálohování používám výborný (v Linuxu) LuckyBackUP, existuje i pro Widle.
Díky za rady zkusím externí HDD mám tak to za zálohuju tam.
WinRar, prípadne 7z cestou pluginu v TC, 7z má najlepší komprimačný pomer.
Stiahni si program; EaseUS Backup Todo - free, určený k veškerým zálohám súborov, klonov diskov alebo systému s príponou *.PBD.
Zálohovaná data k archivaci se zásadně nekomprimují! Zůstaňte laskavě u své nudy a nedávejte zjevně zavádějící až škodlivé "odpovědi"!
Komprimacia je ok ale kazdy subor osobitne apod. Mnoho archivacnych programov komprimuje po suboroch. Ale ne vsetko do jedneho archivu samozrejme.
(P.S. ja nekomprimujem vobec ptz fotky a spol sa stejne komprimovat nedaju a zbytok zabera par MB)
ms, mea culpa, maxima culpa. Hlboko sa ospravedlňujem všetkým, ale hlavne dopytujúcemu, pred absolútnou neznalosťou pri úplne, ale úplne zbytočnej zálohe skomprimovaných dátach situovaných na úložiská.
Komprimácia dát vyslovene škodí súborom a zložkám, nebodaj ak sú takéto zipované dáta ešte aj zaheslované, môžu zdecimovať HW aj softvér na totálku.
Skodi to tomu ze ked budes mat 1 vadny sektor tak nerozzipujes pripadne vobec nic z celeho archivu
SD i jakékoliv zařízení s FPROM pamětmi není archivační médium! To je třeba DVD-RAM, nebo lépe toto!
Pochopitelně data se ukládají na více místech a médiích.
SD karta neni zalohovaci medium a pokud ji nechavas v NB tak to zalohovani je tak maximalne proti nahodnemu prepisu/smazani, kdyz se blbe uklepnes.
CD/DVD - podstatne lepsi, ale ani to neni na vecnost, po nekolika letech jsem zjistil, ze z nich cast je poskozena, nekde slo precist vsechno, nekde skoro vsechno, jinde klidne i nic, nebo jen malo. (Taky duvod, proc zalohovat po souborech, nikoli po archivech se spoustou souboru uvnitr)
Pro zalohovani ted pouzivam dve sady pevnych disku, kazda v raidu, kazda v jinem pocitaci, co slouzi jen pro zalohy a jinak nebezi. Od vsech souboru vytvarim kontrolni soucty. Cas od casu ty soubory podle tech souctu kontroluju. Takze mam sanci, ze jakmile se neco zacne sypat, tak to vcas poznam a vse prenesu na cerstvou sadu disku z te druhe, dosud dobre zalohy.
Aktualni praci mam v distribuovanem verzovacim systemu, nejaktualnejsi verzi na trech pocitacich v ruznych lokacich, posledni stabilni na mnohem vice strojich.
Pro skutecne dulezita data by ty disky mely byt od ruznych vyrobcu a ty pocitace kazdy v jine, hodne vzdalene oblasti. Pripadne i dalsi bezpecnostni opatreni, podle toho, jak dulezita ta data jsou a pred cim vsim je potreba je chranit/zachovat.