
Jaký programovací jazyk se naučit pro sehnání práce na zkrácený úvazek ?
Dobrý den, chtěl bych sehnat práci programátora na zkrácený úvazek, jaký programovací jazyk byste doporučili ? Umím C++. Z PHP, HTML, CSS, SQL umím základy.
Děkuji.
Programátor na zkrácený úvazek je nesmysl. Tester se ještě dá...
nabídky jsou, bez ohledu na to, co si o tom někdo myslí
To chce ale aspoň taky nějaký rok zkušeností a praxe... Ne jen si říct "naučím se html5 a css3" a hned skočím na poloviční úvazek do práce. Podle mě je to blbost se to učit kvůli zkrácenému úvazku. Buď úplně a věnovat se tomu naplno, nebo vůbec.
Chápu. Kdybych k tomu neměl vážný důvody, tak bych to nedělal.
Podle me ani tak nezalezi na programovacim jazyku, ale na tom, zaujmout personalistu.
Mas nekde k videni sve portfolio, abys jej mohl ukazovat?
Akorát svoje "domácí" projekty. Bez "profi" grafický úpravy.
Jde o to, že personalistovi můžeš říkat/psát, že ovládáš ten, či onen jazyk a že umíš to a to. Dokud něco z toho personalista neuvidí, nebude moc věřit.
Jo, to si uvědomuju. Až vyberu nějakej jazyk, tak v něm vylepším to portfolio.
Perspnalista neví, jestli bylo něco děláno v C, Delphi, Javě, či C++ a i kdyby to věděl, je mu to úplně jedno. Nekouká na to, jak bylo co uděláno, ale na celkový obraz uchazeče.
A když to je ucházení se o práci programátora, je dokonce i lepší ukázat práce v jiných jazycích a upozornit na to.
Nezlobte se, ale mně celá diskuse připadá trošku mimo.
Pokud tazatel tvrdí, že nabídky jsou, pak není nic snazšího, než se stran konkrétní nabídky přeptat.
Pokud někdo někam shání programátora na určitou pozici, pak asi ví, co by měl ten programátor dělat.
Nedovedu si představit, že se personalista podívá na prográmek na notebooku, posléze zařve nadšením, to skvělé, Vás bereme. A až potom uchazeč nadšenému zaměstnavateli sdělí, že to naprogramoval v Javě, zaměstnavatel blahovolně pokýve hlavou: výborně, budete tady programátor v jazyce Java.
Inzeráty přece znějí: Hledáme programátora PHP. A tak podobně.
Samozřejmě nevylučuji, že se jakákoliv znalost navíc bude hodit - programátor PHP se asi neobejde bez znalosti databází apod. A může taky někdy psát něco jiného v jiném jazyce.
Nabídky jsou (Java + ... nebo PHP + ...), jenže zatím nedosahuju požadovanou kvalitu nebo kvantitu znalostí. Takže by mě zajímalo, co se naučit.
Nauč se to, co požadují v inzerátech.
Ale jak už jsem psal - důležitější je sdělit, že se umíš naučit nové věci. I když budeš umět požadovaný jazyk sebelíp, budeš se muset v každým případě přizpůsobit konkrétním podmínkám a zvyklostem té které firmy - třeba jestli se snaží většinu věcí řešit přes standardní funkce, nebo mají nějaké knihovny koupené, či mají vyvinuty své doplňky či utility, apod. Prostě: každou věc lze naprogramovat různými způsoby a různé firmy mají různé zvyklosti a použité postupy. Tedy přístup, který uplatníš v jedné firmě, a s kterým bude ta firma spokojena, může být v jiné firmě považován za zločin proti lidskosti
Přesně tak.
Souhlasím.
Jde o to, jestli se učit Javu nebo PHP nebo obojí zároveň
Kazde je vhodne na neco jineho.
Pokud máš inzeráty jak na Javu tak na PHP, vyber si. Třeba tak, že si ty firmy nejprve obejdeš a začneš se učit podle toho, kde to vypadalo nadějně. Příklad: Přijdeš do firmy, kde požadují Javu a když řekneš že začínáš, rovnou Tě vyhodí. Pak navštívíš jinou, kde požadují PHP a tam Ti naznačí, že když se budeš snažit, můžou Tě zkusit třeba za dva měsíce. Co myslíš, začneš se učit Javu nebo PHP?
Pokud tohle testování nechceš podstoupit, je to jedno.
P.S.: mimochodem - za 8 dnů trvání této diskuse už jsi mohl zvládnout docela slušnou porci některého jazyka. Jestli budeš působit takhle nerozhodně i při jednání na firmách, těžko si místo najdeš. Nesmíš se sice tvářit jako mistr světa, ale trochu sebedůvěry, ráznějšího vystupování a rychlejšího rozhodování určitě není na škodu.
Chtěl jsem zkusit, jestli náhodou toto někdo už nezkoušel a nevěděl by, co je vhodnější. Už se něco učím, ale definitivní rozhodnutí to ještě není. Tady jsem to ještě neuzavřel proto, že zatím nepadla konkrétní odpověď. Vím že ani nemusí, to nevadí.
Kdo trochu dělá do vývoje sw tak ví, že důkladná příprava na začátku může ušetřit spoustu času později. Jinak s těmi soft skills souhlasím.
Na Tvůj dotaz nic konkrétnějšího než
ani padnout nemůže.
Z vlastní zkušenosti: příprava může být sebedelší a sebepečlivější, ale téměř vždy se na straně zadavatele najde nějaký blbec, který se nejdříve v půli rozdělané práce vyjádří, že si to představoval úplně jinak![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
V mém okolí je poptávka nulová, uvažoval bych o Praze nebo Brnu.
to je život
Když už uvažuješ Prahu nebo Brno, tak je to opravdu šumafuk, požadavky budou v obou místech na cokoliv. Jen už začni pořadně makat.
Ale nejkonkrétnější rada už tady přece od (od MachR55) padla:
Myslím si to samé.
Zbytečně to překrucuješ. Jasně, že jsou nabídky třeba na PHP. V tom případě se přeci není potřeba ptát, co se má naučil.
Existují však i inzeráty typu "hledáme programátora pro vývoj aplikace na rozvoz pizzy mobilní telefon" a tam je dobrá každá zkušenost (kromě toho, co je potřeba).
Skutečně záleží na formulaci inzerátu, ale žádný takový sem tazatel nedal.
Spíš bys měl u pohovoru zdůraznit, že jsi schopen učit se nové věci, že jsi "nezastydl" na školních vědomostech, to je v případě programátora klíčová věc. A doložil bych to pár příklady - třeba říct, že ve škole ses učil C++ (ukázat nějakou závěrečnou práce nebo co jsi vytvořil), ale potom jsi sám přešel na C# a naučil se základy (ukázat nějaký příklad), pak sis vyzkoušel PHP či JavaScript (opět něco ukázat), atd.
Konkrétně v mým případě bylo před pár lety zdůraznění (a předvedení) schopnosti učit se nové věci rozhodující pro moje přijetí (jak mi později jeden z účastníků přijímacího pohovoru sdělil).
Jo, to je důležitý, to bych taky zdůraznil. Zatím ovšem nesplňuju požadavky na znalosti u inzerátů na zkrácený úvazek, takže se na ně nemůžu hlásit.
Klidně to zkus, třeba sleví z požadavků. Jen nelži o svých znalostech! Klidně přiznej, že seš začátečník, ale zdůrazni právě tu schopnost naučit se nové věci. Ono je to tak, že většina firem si dá spíš větší požadavky, aby odfiltrovala "odpad", ale třeba se jim nikdo takový nepřihlásí a tak z něčeho sleví, aby vůbec někoho přijali. Nebo si tě poznačí, protože je zaujmeš, a třeba řeknou "Přijďte za půl roku, do tý doby se naučte tohle a tohle."
Ano, někdy to zkouším; nelžu, to je základ.