
Ionic Play - návrh mobilní aplikace (HTML+CSS+JS) v prohlížeči
Informační příspěvek
Příspěvek volně navazuje na můj článek Naprogramujte si vlastní android aplikaci bez znalosti Javy
Pojmy: Angular je JS knihovna (framework), Ionic je CSS+JS knihovna (framework).
Pro rychlé ověření nápadu nebo rychlou kostru mobilní aplikace je možné úplně se obejít bez dalšího SW; vše lze řešit pouze v prohlížeči (Chrome, ...).
Po zadání adresy play.ionic.io se zobrazí v levé části editor s kódem, má tři záložky: HTML, CSS, JS. V pravé části je živý náhled na aplikaci v telefonu. Služba používá knihovnu Ionic, která již v sobě obsahuje knihovnu Angular.
Tři upozornění:
1) Služba Ionic Play vytvoří náhodný URL odkaz, na kterém lze "aplikaci" upravovat, ovšem nijak není řešena funkce Undo!
2) Pokud použijete v "aplikaci" vstupní pole input a stisknete v ní klávesu Backspace, pak se obsah zavře!
3) Z napsaného kódu nelze ve službě Ionic Play přímo vytvořit aplikaci (není zajištěn překlad)!
Hodí se to opravdu jen pro rychlý návrh nebo ověření konceptu. Napsaný kód lze samozřejmě zkopírovat do vývojového prostředí a z něj pak skutečnou aplikaci vytvořit (viz odkazovný článek).
Nikdy jsem neměl vztah k těmto "zabaleným" WebView aplikacím, ale Ionic se mi vždy nějak líbil a na iOS fungoval relativně slušně, ale na Androidu to bylo hrozné - pomalé, sekané, špatné UX. Jaký je stav dnes?
Moje aplikace na Androidu běží normálně, zdlouhavý je akorát první spuštění aplikace, více než tři sekundy. Netuším, jak ten čas zkrátit.