
Praskání v reproduktorech ntb při "mute"
Všiml jsem si podivné věci na notebooku s Windows 8, že praskají reproduktory , změní li se stav přehrávání - buď pauza nebo pokračování a nebo snížení hlasitosti na nulu(*) a nebo mute (a je jedno jestli jde o povel v aplikaci nebo systému). Protože prasknutí má pořád stejnou hlasitost, pozorovatelné a slyšitelné to samozřejmě jen při nízkých hlasitostech (při vyšších to přebije hudba).
1. Co je to zase za novinku ve Windows 8? Nějaké šetření energie?
3. Proč vůbec k prasknutí dochází? Odpojí se od energie nějaký zesilovač, což způsobí indukčností prasknutí?
4. Existují notebooky, kde toto prasknutí není?
5. Nebo je možnost to v Windows(nebo driveru) změnit?
6. Dá se zjistit rozdíl v příkonu? Já nezjistil nic, protože v obou případech jsem naměřil celkovou spotřebu notebooku 6.1W ± 0.1 W... (notebook momentálně tolik žere, protože mám refresh grafů každých 500ms (LCD refresh), jsem připojen k LAN a mám jas na 20%, jinak má minmální spotřebu 2.7W s zapnutým obrazem a jasem na minimum)
* Druhý a závažnější problém (kvůli kterému jsem si toho vlastně všiml), se týká právě faktu, že ta hlasitost nemusí být nutně nulová.
a.Klesne li celková hlasitost výstupu pod určitou mez (ovlivněnou například hlasitostí nahrávky , nastavením hlasitosti přehrávače,,(hlasitost programu v Směšovači windows vynechám) a systému Windows), tak dojde k praskutí a skokově se NIC nepřehrává (dojde ke skoku, že z velmi tiché reprodukce najednou reproduktory nehraje vůbec)
b.( Nad touto hlasitostí, samozřejmě vše hraje)
c. TO NEJDULEŽITĚJŠÍ: v mezioblasti se stává to, že reproduktory pravidelně praskají, například 4x za sekundu, spíš se to dá považovat za souvislý praskot.
Příklad: zvukový výstup hudby z programu o hlasitosti -47dB (=0.0044= 0.44%) při hlasitosti systému (normálně bych zpočítal do toho hlasitost systému, ale nevím, jak windows mapuje stupnici hlasitosti systému 0-100 do skutečnosti), tak při hlasitosti 8-12 to praská, při 10 je ticho, při 14 to hraje ( i když to jde těžko rozeznat šumu SSD a CPU). Při hlasitosti 100 pro představu to hraje (těch -47dB) jako in-ear sluchátka při obvyklé hlasitosti položená na stole. Repráky na notebooku jsou údajně 1Wattové.
Jak s tohle může stát? To tam jsou nějaké kontroly hlasitosti přehrávaného zvuku? Na které úrovni to může pracovat? Driver?HW? OS? Dá se nějak tomuhle problému zamezit? Aby to v přechodové oblasti nepraskalo?
u konzumného hardwaru je to prakticky pravidlo-zlé odrušenie audiokodeku,ktorý chytá všetky parazitné zvuky,ktoré sa vygenerujú z periférií,ktoré sú príliš blízko/a zvlášť v notebookoch/....k bodu 4-ano existujú profi notebooky a field rekordéry vo forme notebookov,ktoré to majú vyriešené..........pokial nieje v pc/nb kvalitný a/v disk,každá rekalibrácia disku môže spôsobovať ruchy,drop-outy a iné anomálie.......ďalšia vec je konzumné zvukové zariadenia majú virtuálnu nulovú hlasitosť pri +4dB,profi pri -10dB,pazvuk pri +4dB už môže pôsobiť rušivo.....praskanie môže spôsobovať aj sw/hw buffer zvukového kodeku a spozdenie,ktoré vyvoláva directX a directSound,preto profi zariadenia používajú asio,kde ovládač pristupuje priamo k hardwaru bez directX/directsound medzivrstvy......
SSD snad nerekalibrují? A pojem virtuální ani virtuální nulová hlasitost neznám. Co je to (zajímá mě to.) Není to právě taková hodnota hlasitosti signálu, při které zesilovač to vzdá a neposílá na výstup radši nic? I když tam dost silně nesedí jednotky... a Už vůbec nevím, jak může být absolutní hlasitost kladná.
Zvukovka vzdy zvukovkuje (je to obycajny D/A prevodnik). Mas tam evidentne v HW zosik ktory sa sam vypina pri urcitej urovni, ptz cinan zas daco polepil. Jak a ci sa to da ovplyvnit zavisi od vyrobcu. Ked pouzivas sluchatka a je to moc nahlas tak si urob odporovy delic alebo pouzi sluchatka s regulaciou hlasitosti, a NTB daj viac nahlas.
(P.S. a pojem virtuálna nulova hlasitosť neexistuje)
P.S.2. a prasknuti neni kvoli ziadnej indukcnosti, ale kvoli nahlej zmene urovne na repro, zavisi to od zapojenia zosiku.
V ovladacoch zvukovky mas aj nastavenie o setreni energie, mozes si ho vypnut. Pripadne aj v spravci zariadeni (zavisi od ovladaca a BIOSu (ACPI)).
Ked HW/zosik robil debil, tak to pri mute praskne. Prestan sa pozastavovat nad tym ze dnes vsetko robi nejaky cinsky debil, ber to ako fakt, ktory sa neda zmenit, a proste veci len pouzivaj. Nic neni perfektne, ptz keby to malo byt perfektne, tak to stoji >1000 eur. Si ochotny to zaplatit?
P.S. a ano existuji notebooky ktore nerpaskaju.
P.S.2. to mas nejaky acer alebo podobnu gebuzinu?
V ovladači to možnost šetření není (ani ve správci zařízení Realtek audio ani speakers, ani v zvuky-speakers).
A ve sluchátkách se to neprojevuje.
Noteboook Dell Latitude E7440.
Realtek ma moznost setrenia energie zvycajne aj v tom ich grafickom maglajze (kdesi vpravo hore obrazocek baterky apod), a v registry by to malo byt kdesi HKEY_CURRENT_USER\Software\Realtek\RAVCpl64\PowerM gnt
To ale neni to co pozorujes ty, ovladac vypina D/A veci len ked je to fakt neaktivne, a typicky to nema nic so zosikom. Ty mas na doske nejaky zosik zapojeny tak aby sa vypinal sam podla urovne (usudzujuc aj podla toho ze sluchatka to nerobia), ked ti to vadi tak si na doske prepajkuj zapojenie zosika tak aby sa nevypinal :)
BTW. mozno sa to da riesit tak ze znizis hlasitost pomocou Fn klaves a zvysisi hlasitost v prehravaci/Win, ale dost o tom pochybujem ptz Fn klavesy vacsinou ovladaju len Win hlasitost.
P.S. a vyrobca to tam urobil zrejme preto aby to vklude (bez prehravania) nepistalo a necvrlikalo z repro kvoli ruseniam. Dnes sa maglajz v HW riesi dalsim HW maglajzom. :)
Ono se to neprojevuje jen při nějakých extrémních podmínkách, kdy je hlasitost na minimu, ale když mám hlastitost ntb na 20/100 a zahraje zvuk, který se plynule ztišuje.