Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows Vista - x32 nebo x64?

Našel jsem doma starý notebook s Windows Vista a chystám se ho reinstalovat, mám nainstalovat x32 nebo x64 verzi? Jedná se edici Windows Vista Home Basic, notebook má procesor Celeron M 440 (1,86GHz) který je schopen pracovat jako x64 a RAMku jsem upgradoval z 512MB na 1GB. Původně na notebooku byla nainstalována x32 verze, ale dnes, kdy už je většina aplikací v x64 (alespoň pro moje účely, chystám se totiž notebook připojit k TV a sledovat na něm videa z externího disku), má stále cenu instalovat x32? Vím, že x64 verze vezme více paměti, ale na stránkám MS má Windows Vista uvedeno že pro x32 bitovou je třeba 512MB a pro x64 1GB, takže by to mohlo stačit.
Děkuji za rady :-)

dnes, kdy už je většina aplikací v x64 (alespoň pro moje účely, chystám se totiž notebook připojit k TV a sledovat na něm videa z externího disku)

Jestli vis, ze pouzivas x64 aplikace, tak samozrejme nainstalujes x64 OS. Ovsem, pokud ty aplikace, ktere pouzivas jsou i 32bitove, tak nevidim duvod, proc nepouzivat ty a nainstalovat x86 (to znamena 32 bitovou verzi) OS. (zadne x32 neni)

• Drtiva vetsina aplikaci, sw, je na x86, ale u vyuziti sw typu, RAR, rendovani, také app thread etc, x64 OS s x64 ap. muze projevyt az +- 20-30% vykonejsi o proti x32 aplikacim.
• Jirko, jestli si dobre vzpominam tusim ze programujes a kdyz urcity program nebo spis kod kompilujes, otestujes, v 32/64 tak performance utility/testu ten rozdil tam poznat jde, coz je i ze 32bitové aplikace nemusi byt systematicky vykonejsi v x64 bitovém prostredi, kde podstatné je jak je ten kod napsany, (i pres nativni spusteni na 64bitovych platformach).

Zkratka, vetsina aplikaci je napsana v 32bitovém kodu, které se spusti na 64bitovém OS jen nativne v , jedine opravdove napsané/kod 64bity maji, nebo muzou mit (samozrejme s urcitym CPU a jeho instrukcemy)) lepsi vykon.

tusim ze programujes

to bude jinej jirka, já jsem naposledy programoval v Basicu před třiceti lety;-)

32bitové aplikace nemusi byt systematicky vykonejsi v x64 bitovém prostredi

ani nebývají, někdy (ne vždy) může být výhodou, že mohou využít 4GB RAM, na rozdíl od 2GB, které ji přiděluje 32bitový OS.

v 32bitovém kodu, které se spusti na 64bitovém OS jen nativne

naopak. Pouze 64bitové aplikace se spouští nativně, kdežto 32bit pod WoW64.

No asi to spatne chapes. 32bitovy mod v 64bitovom mode je nativna podpora CPU, neni to klasicky emulator. 32bit programy normalne nativne bezia v 32bitovom sub-mode, OS ten subsystem samozrejme musi len patricne predpripravit (WOW64 subsystem).
https://en.wikipedia.org/wiki/X86-64#Operating_mod es
Z toho aj vyplyva nemoznost spustania 16bit DOS veci v 64bit OS, ptz to CPU prepnuty na long mode (64bit OS) nevie (virtual 8086 mod). Teoreticky by vedel protected 16bit mod, ale MS sa na to vysral.

Ten druhy link je len o tom ze aplikacia moze povedat OS ze vie ze adresy nad 2GB su pozitivne a ne negativne. (ze si niekto dal zalezat na tom ze sa pouziva uint, aj ked je to principialne fuk). Ten flag sa da pouzivat aj na 32bitovom OS. http://stackoverflow.com/questions/586826/image-fi le-large-address-aware-and-3gb-os-switch
Principialne 32bitovy subsystem v 64bitovom OS sa sprava stejne jak 32bitovy OS, a aj stejny 32bit program by mal bezat stejne na oboch. Malicke rozdiely mozu IMHO byt v oneskoreni pri volani WinAPI fcii, ktore su asi mierne odlisne v nativnom 32bit OS a 64bitovom WOW64.

neni zac :) technicky je to riesene tak ze v GDT (tabulka segmentov pamate) mozu byt definovane kodove segmenty 64bit alebo 32bit, a CPU podla toho vie ze ci v tom segmente su 32bit instrukcie alebo 64bit instrukcie. A moze sa medzi nimi vkuse preskakovat hore dole.
Technicky to je do detailu napr. tuto (najdene googlom ale vidim ze to je uplne presne do detailu):
http://www.codeproject.com/Articles/45788/The-Real -Protected-Long-mode-assembly-tutorial-for
preskakovanie medzi long a compatible je popisane uplne na konci ("Returning to Compatibility Mode")