Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Utilita na "složitější" zálohování dat.

Dvema slovy: verzovaci system
jednim slovem: git
https://git-scm.com/downloads

delsi vyklad: na prenosnem NB mam na ruznych mistech (adresarich) ruzna data - nekde treba texty povidek, jinde treba deniky, jeste jinde navrhy plosnych spoju ... casto s nekolika az mnoha adresari.
V zakladnim adresari kazde teto skupiny vytvorim takzvany repozitar(predstav si pod tim "projekt") (git init) a pridam do nej vsechny soubory (git add -A) a ulozim to (git commit -am "tohle je prvni verze")

Pak tam chvili tvorim, neco pridam, neco smazu, neco prepisu, kdyz jsem hotov, tak znovu pridam zmeny (git add -A) a ulozim (git commit -am "pripsal jsem uvodni kapitolu").

A takhle pokracuju dal a dal, stridam temata/projekty ... kdyz zjistim, ze jsem udelal nejakou chybu, tak se muzu podivat, jak to bylo driv, pripadne se "vratit v case" do te chvile a stavu, kdy to bylo dobre a vyrazit jinym smerem. Pripadne tam pridat vybrane zmeny z toho predchoziho smeru. Nebo jen obnovit jeden soubor. Nebo muzu jit nekolika cestama na stridacku a az pote si vybrat, ktera z nich je ta nejlepsi (takzvane branche) a klidne i pretahovat nektere zmeny mezi nimi.

Pokud chci lepsi zalohu, tak si muzu (at uz na stejnem ci jinem pocitaci) snadno vytvorit adresar, kde budu mit vsechny tyto projekty pohromade a jednim prikazem (git push) do nej cpat ty zmeny, nebo je naopak z nej snadno vytahnout (git pull).

Kdyz pak zalohuju (treba na DVDF, nebo jiny disk, nebo jakkoli jinak), tak tam vrazim tenhle adresar se vsema projektama a nestaram se.

Taky se muzu stejne snadno s timhle ulozistem synchronizovat na vice pocitacich, takze doma pracuju na jednom pocitaci, cestou do prace na notebooku, v praci na jinem pocitaci a na vsech mam (na kazdem jinde) ta sama data (texty, obrazky).

A takovychle projektu mam desitky.

A kdykoli se muzu vratit k libovolne verzi libovolneho souboru, pripadne si jen vyjet, cim se lisi od libovolne jine verze, vsechny verze muzu mit (a mam) okomentovane a po kratkem zauceni je to strasne snadne pouzivat (v podstate clovek strida 4 prikazy dokola a pripadne si to muze i prochazet v nejruznejsich grafickych udelatkach)

Zalohovat jsem si zvykl kdykoli neco dodelam, tedy klidne i desetkrat za den v jednom projektu, dale samozrejme lze zalohovani poustet i automaticky z cehokoli (planovace uloh treba) a samotne zalohovani je velmi rychle. (ted jsem kouknul do jednoho z vetsich projektu - pocet zaloh:288, ke kazde se muzu snadno vratit a pracovat s ni. Velikost projektu: 7.3 MB na disku, velikost zaloh: 2.2 MB na disku)

Pouziva se uz 10 let, i na projekty rozsahu linuxoveho kernelu, kde na datech spolupracuju tisice vyvojaru (cili otestovany az hruza v nepredstavitelne narocnem provozu)

Cena: 0,- Kc + nutnost se naucit par prikazu
Licence: GPL

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny