

Sdílení internetu po LAN včetně DHCP
Zdravím,
mám PC1 stále připojené k internetu přes kartu LAN1 do routeru s dhcp. V PC1 je i karta LAN2, která je připojena do PC2. Je zapnuté sdílení internetu, ručně nastavené ip adresy na PC1LAN2 a PC2 ve stejném rozsahu, všechno funguje úplně super. Vím,że pc1 musí být stále zaplé. Vím, že je lepśí koupit switch za pár stovek a vše by bylo jednoduché.
Co chci udělat?
Když připojím jakékoliv zařízení do PC1LAN2, tak aby se poslal DHCP dotaz přes PC1LAN1 do routeru a router přidělil PC2 adresu automaticky. Chci, aby to bylo automatické, protože mě nebaví stále na každém zařízení nastavovat ručně IP. Chápete, co myslím? Děkuji.
Router má len jednu LAN zásuvku? Čo je to za router?
Přesně tohle je to, co jsem od Vás nechtěl slyšet. Router a hlavní switch je asi 35m daleko od PC1 přes 4místnosti a 5zdí. K PC1 je natažené 1utp jednozásuvka. Ano, vím, měl sis rovnou natáhnou dvouzásuvku, v tu chvíli jsem nemyslel na to, že po roce budu potřebovat další zásuvku.
Nechci natahovat další UTP a nechci tam mít další aktivní prvek (switch). Chci jen nastavit, aby PC1LAN2 byla průchozí do PC1LAN1 (něco jako bridge nebo něco takového).
Spolehlivost windowsů teď nehraje roli, nebude mi to vadit.
Maly switch daj rovno k PC1, nemusis tahat kabel "asi 35m přes 4místnosti a 5zdí".
taky mi není jasné, proč to takto neudělá, přilepit switch rovnou před pc1.
Nechci další prvek aktivní v síti(na tom přece není nic špatného), kdybych měl tam dát switch, tak už radši otevřu lišty a natáhnu utp od hlavního 1gbps switche.
Kolko mas tych strojov na sieti, ze ta nebavi rucne davat adresy ?
K té zásuvce kterou jakoby vytvořím z PC1 se bude připojovat jakékoliv PC (náhodné). A prostě ruční adresy by pro tuto situaci byly opravdu nepříjemné.
Lenivost je u teba asi zaluba. Ja som nastavoval adresy fixne vo firme s viac ako 120 PC a neprestalo ma to bavit. Tak ako to potrebujes funguje na operacnych systemoch vo verzii server. Na desktopovych systemoch je potrebne dohrat do systemu DHCP server, potom to bude fungovat podla tvojho zelania. Na desktopoch je iba DHCP klient.
Nejde o lenivost, jde o nepraktičnost. Nastavit 120 PC ručně 1x je v pohodě, s tím bych neměl problém. Ale mít desítky zařízení, které Ti projdou po stole a musí mít připojení k LAN, tak každému ručně nastavovat IP pro internet sharing a potom zase vracet na DHCP. Je to nepraktické a zbytečné (zdržuje to), než když člověk připojí a PC1 mu přidělí IP z PC1DHCP serveru, udělá práci, odpojí a další.
Už to nebudeme dále rozebírat, udělám to tak, jak jsme se domluvili na začátku přes DHCP server. Jedná se o řešení u mého stolu. Kdyby to bylo jinde, tak samozřejmě člověk zvolí switch před PC1.
Snad si nemyslis, ze vo firme sa odovzda pocitac a tym to hasne uz na celu vecnost ? Kazdy den som nejaky prerabal a robil ritual s nastavenim adries fixne. Fixne je to lepsie pre dosiahnutie vacsiej bezpecnosti na sieti, pretoze odpada dhcp, ktory moze byt tercom utoku. V zaciatkoch Internetu sa to takto pouzivalo globalne a hosts tabulka bola distribuovana na vsetky pocitace z jedneho zdroja. Na taketo pouzitie existuje emulacia, ktoru som pouzival vo firme.
Máš si nastavit alternativní konfiguraci IP při nepřítomnosti DHCP serveru, to řeší tvůj problém.
pokud je pc2 ve stejné vlan jako pc1, je to ok, tento levný switch mám odzkoušený že funguje. a když má být připojen přes pc1, tak určitě je.
když potřebuješ gigabit, vem switch od dlink, netgear, tplink. (ostatní značky buď nefungují ve vlan korektně, nebo smrdí čínskou rakovinou)
sice nechceš dávat další aktivní prvek, ale pc1 s druhým rozhraním tam dělá co?
tvou metodu sdílení internetu zavedl ms do windows někdy kolem r.2000, ceny switchů a routerů byly před xp vysoké. ta funkce je přitom nespolehlivá a ms už ji nikdy neopraví, ztratila smysl.
u důležitého trvale zapnutého pc1 mě udivuje, že chceš kvůli libovolným krámům na místě pc2 rýpat do jeho nastavení.
nakonec: pro nastavení statické ip na pc2 stačí použít 3-řádkový skript s "netsh" (ip + brána, dns, wins).
bohužel využívá pojmenování síťového připojení, detekce správného názvu to trochu prodlouží, což za tu práci nestojí.
Děkuji, zkusím to tak udělat pomocí internet sharing.
Prasečina, úchylka, kentus-humus!
To většina z nás tady víme, ale hlavně že to bude fungovat. Děkuji.
Praveze nebude.
Videl si niekde v praxi alebo pocul, zeby niketo pouzival win server ako router alebo na zdielanie internetu ako bridge?
Nie.
Preco?
Pretoze to nefunguje. Ak ti to aj bude isty cas fungovat skor, ci neskor dospejes do bodu, ze server je od toho, aby bezal 24h a nie od toho, aby si ho neustale restartoval kvoli padaniu bridge.
Znacim za vyriesene, pretoze toto je problem na urovni, ze ches mocit proti vetru, vies, ze vo finale budes cely mokry, ale aj tak to chces lebo sa to da. Ano da, ale staci sa obratit chrbtom a docielis to iste bez toho, aby si bol mokry.
Nakonec vyřešeno úplně jinak. U PC1LAN1 a PC1LAN2 jsem vytvořil připojení přes most. PC2 dostává IP adresu přes PC1 z hlavního DHCP v síti jako všechna ostatní zařízení. Vyřešeno.
Spravne. Tym si zrusil routovanie a siet si urobil o nieco nachylnejsou na utoky z vnutra siete, nielen z vonka
Žádný útok nehrozí, skoro absolutně nulové riziko vnitřního útoku.
Teraz uz len pockame kolko bude tym oknam trvat, kym prestanu cez ten bridge cokolvek prepustat.
Davam bolsevikovi tyzden, maximalne dva.
Také jsem na to zvědavý, jestli je ten Windows tolik nespolehlivý, když má vše nastaveno, tak že to funguje.