Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zabezpečit přístup do NASu z internetu?

Mám pevnou veřejnou IP a NAS Synology. Když někomu sdělím IP adresu, port, jméno a heslo, tak se do NASu dostane. Současně mám nastaveno, že když se někdo 5x splete, je přístup z jeho IP zablokován.
Nakolik je takovéto připojení bezpečné? Co byste případně doporučili jiného?
Uvažoval jsem o VPN, ale tam by mohl být problém, pokud by se chtěl připojit někdo méně zdatný, protože by zřejmě nedokázal VPN na jeho straně nastavit.

Ten kdo k NASu může přistoupit má samozřejmě svůj účet s nastavenými oprávněními. Pod pojmem zabezpečení si představuji jak co nejlépe zabránit připojení se někým cizím. Čas od času mi NAS ohlásí, že zaznamenal 5 chybných pokusů o připojení a danou IP zablokoval. Když se pak na IP podívám, většinou jsou čínské.

Doporučuji na routeru změnit zvenku standardní port na nějaký nesmysl v horní části portu. Router jej pak přesměruje na ten správný na NAS.
Útoky zvenku jsou vedené na standardní porty. Útočníci nemají čas u každé adresy skenovat plný rozsah portů, takže vyzkouší, zda něco odpoví na standardních portech a pak testuje zranitelnost.

Slouží to pouze ke ztížení napadení. Odfiltruje to část útoků, protože většina útočníků skenuje jen "známé" porty.

Pro zabezpečení si pak dovedu představit na Mikrotikovi pravidlo, které by útočníka při podobném skenování automaticky zablokovalo a k portům, na kterých pak něco běží se ani nedostane. Ale to už je jen rozšíření...
Muze to byt reseno i jinak, treba pokud se nekdo pokusi pristoupit na standardní MS SQL port (1433), tak jej bloknu, protoze vim, ze nic takoveho vystrceneho ven nemam.

Hmm… na tom NASu nejspíš poběží Linux, možná tam budou i iptables…

Já používám něco takového pro SSH, ale dá se použít i pro jiné služby:

-A INPUT -i eth0.103 -p tcp -m tcp --dport 22 -m state --state NEW -m recent --set --name SSH --rsource
-A INPUT -i eth0.103 -p tcp -m tcp --dport 22 -m recent --rcheck --seconds 30 --hitcount 4 --rttl --name SSH --rsource -j REJECT --reject-with tcp-reset
-A INPUT -i eth0.103 -p tcp -m tcp --dport 22 -m recent --rcheck --seconds 30 --hitcount 3 --rttl --name SSH --rsource -j LOG --log-prefix "SSH brute force "
-A INPUT -i eth0.103 -p tcp -m tcp --dport 22 -m recent --update --seconds 30 --hitcount 3 --rttl --name SSH --rsource -j REJECT --reject-with tcp-reset
-A INPUT -i eth0.103 -p tcp -m tcp --dport 22 -j ACCEPT

Nicméně, tady se ani moc neřeší skenování portů, jako neoprávněný přístup. Jednou z možností je dvoufaktorová autentizace.

Muzes si na routeru nastavit, aby pristup na ten port byl povolený pouze z urcité adresy - to vyzaduje, aby mel ten dotycny pevnou IP.
Muzes kazdemu takovemu uzivateli udelat zvlastni prihlasovani a nastavit mu pristup pouze tam, kam ho mít má. Pak si muzes v logu prohlizet kdo a odkud se prihlasoval a jednoduse odstrihnes konkretni prihlaseni.

Problém je, že ne každý má pevnou IP.
Každý kdo k NASu může přistoupit má samozřejmě svůj účet s nastavenými oprávněními. Rád bych ale co nejúčinněji zabránil připojení se někým cizím. Čas od času mi NAS ohlásí, že zaznamenal 5 chybných pokusů o připojení a danou IP zablokoval. Když se pak na IP podívám, většinou jsou čínské.

považuju se neskromně za zkušenějšího a zdatnějšího. A právě proto píšu to, co píšu.

ty "něco chceš" a zcela záměrně přehlížíš nedostatky, na které tě upozorňuju - je to tedy tvůj boj. Zrovna Synology i QNAP slynou pověstí lepičů, kteří neřeší bezpečnost a díry, zato se snaží přidávat další a další funkce, protože běžný mudla řeší jen "víc proužků, víc adidas"

Nejde o to, že bych nechtěl slyšet nedostatky. Na NASu nemám životně důležitá data a jen se zajímám o to jak co nejvíce eliminovat riziko nabourání se do NASu nepovolanou osobou. A těžko nastavím přístup do NASu jinak, než že se dotyčný uživatel bude přihlašovat jménem a heslem a pro svuj účet bude mít nastavena oprávnění.