Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Docela dost OT

Vím že to sem nepatří, ale nikde nemohu zjistit výši státního dluhu v r.1989, případně celou statistiku růstu mezi lety 1945-1989. Byl bych moc vděčný za informace i zdroj. Díky

Předmět Autor Datum
http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/hs.xsl/str_vyv oj_sd.html a neco uzasnyho dluh-CZ.htm
kmochna 27.04.2007 20:18
kmochna
Díky za zájem, ale to není přesně to co jsem potřeboval :-/ Tohle jsem objevil taky.
asitak 27.04.2007 20:29
asitak
ajaj moc se omlouvam sem to spatne precetl ty chces predrevolucni dluh - at hledam jak hledam nachaz…
kmochna 27.04.2007 20:32
kmochna
To bude tím, že v té době ten dluh skoro žádný nebyl. Spíš od nás plynuly prostředky do RVHP než aby…
Jan Fiala 27.04.2007 21:15
Jan Fiala
Také si to myslím a chápu že se tím nikdo nechce chlubit. Ale nemohu uvěřit tomu, že se to podařilo…
asitak 27.04.2007 21:39
asitak
zamaskovat, aby informace neprosákla... problém je prostě v tom, že tehdy veškeré informace ležely…
lední brtník 27.04.2007 23:47
lední brtník
Tom se mi moc nezdá. Důležité účetní údaje jsou zachovány třeba i ze středověku. Nebyl problém najít…
asitak 28.04.2007 08:46
asitak
To bude tím, že v té době ten dluh skoro žádný nebyl. Správně. Dokonce Komnačové stát předávali Ofč…
Rce 27.04.2007 22:21
Rce
a slo by , pokud to neni tajny, okopcit prehled s cisilkama ? tohle by me vazne taky zajimalo ;-)
kmochna 27.04.2007 23:45
kmochna
Tajný to (snad ještě :))) není, leč není jisté, zdali to najdu neboť bordel je v mojí kanceláři znač…
Rce 28.04.2007 00:03
Rce
budou ti k ničemu, pokud porovnáváš neporovnatelné. jak oceníš hodnotu fabriky, která vyráběla průmy…
lední brtník 28.04.2007 00:58
lední brtník
tesat do mramoru poslední
Ladislav_Malek 01.05.2007 21:26
Ladislav_Malek
a neco uzasnyho dluh-CZ.htm Způsob jakým se to tam vypočítává, je poněkud divný...:-D
MaSo 28.04.2007 09:54
MaSo
Posledne pre mna známe číslo je z roku 1988,zverejnené v 1989 asi 800 milionov USD.Uverejnené v mate…
Effendi 01.05.2007 12:23
Effendi

Také si to myslím a chápu že se tím nikdo nechce chlubit. Ale nemohu uvěřit tomu, že se to podařilo tak dobře zamaskovat, aby ta informace vůbec nikam neprosákla. Jenom pro upřesnění, demokracii a socialismus nelze srovnávat, protože demokracie je způsob řízení, kdežto socialismus je systém.

zamaskovat, aby informace neprosákla...

problém je prostě v tom, že tehdy veškeré informace ležely na a4 z psacích strojů, a daly se tak leda cyklostylovat nebo ručně opisovat. a samozřejmě - něco bylo na děrných štítcích a magnetických páskách ve výpočetních střediscích v centrálních orgánech, které se od té doby taky mírně změnily náplň činnosti. jak to chceš dostat na net? kdo to bude dělat a proč?
zajdi si do knihovny a půjč si statistické ročenky - vycházely každý rok.

Tom se mi moc nezdá. Důležité účetní údaje jsou zachovány třeba i ze středověku. Nebyl problém najít na netu třeba státní dluh z r.1923(necelé 2 miliardy v tehdejším kurzu) Tak proč není možné dohledat údeje staré necelých 20 let? To že by se před 20 lety používal jen papír také není pravda. Nedávno jsem pomáhal s likvidací účetnictví jednoho zaniklého stavebního družstva a byly tam mimo štosů papíru i diskety s popisem z r.1986. (takové ty skutečně původní černé "floppy" disky, ale ještě větší než 5,25´)

Tajný to (snad ještě :))) není, leč není jisté, zdali to najdu neboť bordel je v mojí kanceláři značně převeliký. Pokusím se o to ve středu v práci. Mám určitě článek od nějakého ekonoma z novin, cca tři-čtyři roky po Sameťáku, kde to píše. Jestli mě nezavalí čurbez ze skříní a objevím to, naskenuju a vystavím zde.

budou ti k ničemu, pokud porovnáváš neporovnatelné.
jak oceníš hodnotu fabriky, která vyráběla průmyslové výrobky zas jen pro jiné fabriky, jen pro uzavřený trh rvhp bez šance uspět (zaplatit se) na normálním trhu, která odváděla 92% zisku do státního rozpočtu a do níž zpět nebylo 20-30 let téměř investováno? vydělávala, nebo měla obrovský vnitřní dluh na zastaralém zařízení?
a když vyráběla za cenu nulové ochrany životního prostředí i zdraví svých zaměstnanců - jak to oceníš v dluhu z ekologické zátěže, když většina těchto zaostalých paskvilů reálně nepřežila ani cizí konkurenci, ani "privatizaci".
ceny výrobků fabrik byly dlouhodobě centrálně stanovené, nejdůležitější ceny (suroviny, energie) byly dotované, a bez znalostí skutečných cen nákladů/vstupů je nezjistitelné jestli ta fabrika vlastně vydělává nebo žije na úkor jiných.
jak určíš ziskovot či ztrátovost celé takto takto zkriplované ekonomiky za ostnatým drátem?
můžeš dát jen na svoje dojmy:
-oficiání kurz dolaru byl něco kolem 7kč. aby se to zreálnilo s výkonem ekonomiky, rovnou se k tomu zavedl manipulační poplatek 300%. proto téměř neexistoval dovoz spotřebního zboží ze západu (kromě malé části do tuzexu), aby běžní obyvatelé nespotřebovávali nedostatkové devizy.
-v rvhp mezi socialistickými státy se platilo "převoditelným rublem". zdrojem dolarů ze světa byly z velké části platby za ruské suroviny, obchodovalo se za tuto teoretickou měnu. ani rusáci to nemohli dlouhodobě utáhnout, a vyhlásili přechod rvhp na dolar, tuším v r.88. tím byl trh rvhp do roka sám zlikvidován.
-fabriky pro udržení v chodu nebo pro sem tam pro plánované zavedení novější výroby potřebovaly stroje a náhradní díly ze západu. nějaké devizy dostaly přidělené (přes centrální státní banku). při výrobě zastaralých hnusných těžkých neprodejných krámů těžko mohly vydělat sobě či státu nové devizy - komouši pro ně vymysleli "burzu deviz", kde o nějaké přebytky mohly zas ty potřebné podniky dražit. když se cena nedostatkových dolarů (nutných třeba pro udržení mašin v chodu) vyšplhala na kurz 120, zas to zavřeli, to byl až příliš do očí bijící "úspěch" sicialistické ekonomiky.

proto nejde nijak rozumně porovnávat tehdejší uzavřenou, podvyživenou ekonomiku s dotovanými cenami, s okleštěným spotřebním trhem, a tržní ekonomiku založenou na přiznaných nákladech, s normálním volným zahraničním obchodem.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru