Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno kvalitni zdroj do 300W

Dobreho dne preji vsem..
Tak uz se cas nachylil a postupne zacinam objenavat soucastky do sveho domaciho serveru. V cem nemam stale jasno je zdroj, jelikoz se ve znackach techto komponent nevyznam a nedokazu posoudit, co je shit a co je kvalitni kus. Parametry jsou dane 300W, vic ani tuk. Mozna jeste lepe 250W, protoze vim, ze spinane zdroje maji vyssi ucinnost, jestlize pracuji zatizeny nad polovinu udavaneho maximalniho vykonu. Format ATX 24 pinu. Zivit by mel desku, dva procesory ( 40W per procesor ) a 6 disku ( maximalni pocitana konfigurace - 9,5W per disk ). Disky budou rozdeleny po trech na kazde dvanactivoltove vetvi ( neni podminkou dostatecny pocet konektoru, na kazde vetvi mi staci dva ATA ci SATA napajeci konektory ci jejich kombinace, dva backplainy pro disky jsou napajeny kazdy po dvou napajecich konektorech ). Pocitam s rezervou 40W pro vetraky na backplainech, na procesorech a pripadne nutnosti ve skrini. Mohl by mi prosim nekdo kompetentnejsi poradit kvalitni zdroj ( cena neni rozhodujici ), nebo alespon znacku, pod kterou se mohou schovavat kvalitni zdroje?

A to jsi sebral kde, to o té účinnosti? Mohu tě ubezpečit, že při stjné zátěži nerozeznáš měřením od sebe zdroj 200W, 300W ani 400W - a pokud ano, tak ve prospěch výkonnějších zdrojů. Odběr na prázdno bude zhruba stejný a výkonnější zdroje budou mít součástky dimenzovány na vyšší proud, budou mít tedy při stejném proudu menší ztráty.

Zratavas si watty a nie max. prud na vetvu, co je zle. S tou ucinnostou by som si nebol isty, zdroj ma proste svoj odber a je logicke ze cim vyssia zataz tym vyssia ucinnost, ale neznamena to ze 250W zdroj je lepsi ako 400W zdroj.
Neviem ake CPU tam chces dat ale radsej by som tam dal normalne vykonny zdroj, napr. 400ku, nech to nezhori hned prvy tyzden. Napr. enermax su vraj ok.
Ani ti nepisem co podaktore cinske (ale aj podaktore akoze kvalitne) zdroje robia ked ich zatazis na ich plny udavany vykon, da sa najst si clanky/recenzie o tom na internete, ak by si to chcel skusat odporucam mat po ruke centralny vypinac 230V a hasiaci pristroj...

CPU tam chci dat LV DualCore XEON 5148.. verte mi, spotreby mam radne spocitane, protoze mi to ma bezet doma a budu to platit :-). Jsem ostatne odpurcem pocitacu, kde graficka karta bere 100W a procesor 150. Prosazuji alternativni nizkospotrevobova reseni, ktera jsou bohuzel valcovana komerci a hlavnimi dvema firmami na poli procesoru, a na prichod novych LV xeonu jsem cekal pekne dlouho. Nikdy bych nezel do nenazraneho P4 :-)

Spotreby nemozes mat riadne spocitane, kedze zatial nemas vybraty zdroj a teda nemozes vediet kolko ma ten konkretny zdroj max. prud na ktorej napatovej vetve. Pochop ze nemozes cakat ze napr. 250W ti da napr. z 12V vetvy tych 250W. Neda, zhori. Kazda napatova vetva ma svoj max. prud ktory je uvedeny na stitku konkretneho zdroja prip. na strankach jeho vyrobcu (niekedy vetvy 5V a 3.3V maju kombinovany max. prud). Napriklad (vymyslim si len tak zhlavy): 250W zdroj typ XY od vyrobcu XY vie dat 100W na 12V, 50W na 3.3V, 50W na 5V, a 50W na ostatnych, nemozes od neho chciet aby dal 150W na 12V vetvy, neda, zhori.
P.S. aj z tohoto dovodu (okrem ineho) sa davaju do PC 400W a vyssie zdroje, aj ked spocitanim spotreby komponentov by si dosiel na napr. 250-300W apod.
P.S.2. kup zdroj s wattazou aku dostat na trhu, a nevymyslaj nezmysly s ucinnostou. S 250W zdrojom by si nic neusetril, akurat by si mozno kupoval po mesiaci komplet nove PC :)

P.S.3. navyse ani nemozes vediet z akeho napatia sa na doske robi core voltage pre CPU, pre pamate, chipset, atd. Pamate asi z 3.3V a CPU core asi z 12V, ale moze to byt kludne uplne inac. Suciastky na doske (hlavne ale northbridge a RAM) si tiez zoberu svoje...

Ano tatinku :-D
spocitane mam celkovou spotrebu sestavy, rozpocitane do jednotlivych vetvi to nemam, ale prave proto se tu ptam na rady :-) dobra, kouknu na inteli desku jestli najdu udaje o konzumaci na jednotlivych napetich, na pameti co zerou, na discich vcetne backplainu bude 80W ( 60W z toho disky ), tim jsem si jist. Udelam to asi tak, ze zatim necham zdroj dodany s casem, protoze stejne ze zacatku nebude server v plne palbe ( pouze jeden procesor, polovina disku, mene pameti ) a pri upgradu ( do dvou mesicu ) vyhodim ten zdroj a nahradim ho kvalitnejsim.

Na inteli nenajdes pravdepodobne nic ptz do procesora nejde ani 12V ani 3.3V ale len Vcore prip. dalsie specialne pre CPU vyrobene napatia, vytvarane menicmi na doske. Z akeho napatia je to vytvarane zavisi od dosky.
Disky (3.5") tiez zeru cast z 12V a cast z 5V.
Co zeru pamate a doska je vo hviezdach. Dalsia vec je ze ak nieco zere kontinualne napr. 12W z 12V vetvy, to este neznamena ze max. prud je 1A. Moze to zrat impulzne aj napr. 3A a zbytok casu 0.1A
V skratke: Co tym chcem vsetkym napisat je, ze nestaci si spocitat nejake watty co kdesi najdes a zistit ze hura staci mi 200W zdroj.
Ja ti verim ze ak tam budes mat LV procesor a slabu grafiku ze bude urcite stacit napr. 300W zdroj, ale ak 300W nemaju a maju kvalitny 370W tak ho kludne mozes kupit. Kvalitny 370W bude mat predpokladam aj ucinnost lepsiu ako 300W smejd.

Nevím jak je to u ostatních značek, ale měl jsem rozdělanou 300vku Fortrona a tam se o žádných 12V větvích nedá mluvit. Ani o jiných větvích. Žlutý dráty jdou do jednoho místa na tišťáku, červený a černý jakbysmet... (teda samozřejmě ne do jednoho bodu, ale je to elektricky spojený měděnou fólií) Větev v žádným případě neznamená ten drát na kterým jsou konektory. To by muselo být samostatný vinutí na trafu, za tím dioda, kondík a další věci, který filtrujou a stabilizujou.

Nikdy jsem u pc zdroje nezkoumal vodive cesty. To oznaceni vetve jsem pouzil, jelikoz jsem se domnival, ze veskerych 12 voltu vychazejicich ze zdroje neni jedine vinuti na trafu. Takze 12V proste ma z celeho zdroje jeden maximalni vykon a rozdeleni zateze do jednotlivych vodicu nema vylny smysl, jest to tak?