Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno excel - řazení dat v kontingenční tabulce

ahoj,

rad bzch se poradil. delam kontingecni tabulku v excelu 2007 a mam problem s razenim dat. chci, aby data byla serazena v kontingencni tabulce stejne, jako jsou ve zdrojovzch datech, ale nejak se mi to nedari. v nastaveni kontingencni tabolky mam toto zaskrtnuto, presto to nefunguje.

nevite nekdo co s tim. zda je to nejaka chyba v excelu, nebo proc to zlobi a jak to napravit?

diky moc

predpokladám, že ti ide o poradie v menovkách riadkov...

Musíš si vytvoriť vlastný zoznam:
-označíš si bunky položiek, ktorých poradie chceš zachovať (v stĺpci, ktorý bude zdrojom menoviek riadkov kontingenčnej tabuľky)
- tlačidlo Office-Možnosti programu Excel-Obľúbené-tlačidlo "Upraviť vlastné zoznamy
- v políčku označenia oblasti, z ktorého sa má importovať tvoj nový zoznam už budeš mať zapísaný tvoj rozsah, stlačíš "importovať" a tým sa nadefinuje tebou zadaný nový zoznam položiek, ktorý bude akceptovať i ich zoradenie
-popotvrdzuješ OK-OK a hotovo

Vložíš kontingenčnú tabuľku, za menovky riadkov zvolíš stĺpcec, z ktorého si definoval svoj nový zoznam a je to

:beer:

no, vlastne mi jde o to, ze ve zdrojovych datech mam sloupec zlomku:

kdyz to dam do kontingencni tabulky, tak ta to seradi nasledovne:

a to proto, ze povazuje 1ku za mensi nez 5ku a uz neresi, ze ja tam nemam 1ku, ale desitku. nebyl by problem, kdyby slo o jedno nebo par pripadu, ale ja jich mam skoro 3.500. proto jsem chtel, aby to radil na zaklade zdrojovych dat. nijak jsem excel neprinutil, aby to udelal.

Môj postup Ti to rieši - funguje to. Je však pravdou, že len s určitým obmedzením. Vlastný zoznam môže mať max 255 položiek.
Spomínaš cca 3500 položiek - všetko jednoznačných alebo sa opakujú?

Samozrejme, pokiaľ sa Ti v zdrojovej tabuľke tieto hodnoty opakujú, tak pred importom vlastného zoznamu treba z neho odstrániť duplicity (niekde bokom) a tých musí byť menej ako 255.
V takom prípade Ti bude poradie udávať tak, ako ho máš vo vlastnom zozname.
Pokiaľ Ti to nefunguje, tak si asi nerozumieme a bolo by vhodné dať sem nejaký príklad, trebárs redukovaný tvoj prípad.
Prípadne treba na to vymyslieť nejakú fintu...
Ak môžeš poskytnúť tabuľku, môžem skúsiť.

opakuji se, ale v jinem pripade se opakovat nemusi. pocet se meni a muzu jich mit klidne i 60.000 a i vic. takze asi by to robustne neresilo omezeni na 255. nicmene na jednu fintu jsem prisel, a nakoplo me az cteni tveho prispevku, takze timto diky.

kdyby to nekdy nekdo potreboval, tady je ta finta:

pridal jsem do zdrojoych dat jeste jeden sloupec a ten jsem nazval poradove cislo. a radky jsem tak ocisloval 1 ... 3.500. tenhle sloupec dam v kontingencni tabulce pred mnou pozadovany sloupec se zlomkama a bingo. sloupec s poradovymi cisly je nadrazeny sloupci se zlomkama a tak se data radi podle sloupce poradove cislo:-)

akurát, že potom už v kontingenčnej tabuľke nevidíš tie zlomky, ale len poradové čísla.
Ja som mal pre teba ešte jeden podobný tip ale nevedel som, či je pre teba prípustný a nevedel som, akého druhu máš dáta v zozname.
Chcel som ti navrhnúť pridať k do buniek toho stĺpca s údajmi ešte ono poradové číslo.
Do buniek, teda nie ako samostatný stĺpec.
Keby si bol mal napr stĺpec s menami napr:

Mišo
Jano
Fero

a chcel by si zabrániť zoradeniu podľa abecedy, mohlo sa k tomu pridať poradie:

1 Mišo
2 Jano
3 Fero

a potom by si mal v kontingenčnej zobrazené ako mená, tak i poradové čísla, ale pripadalo mi hlúpe k menám pridávať poradové čísla.
P.S. Pridanie dosiahneš veľmi ľahko: najprv si vytvoríš pomocný stĺpec s poradovými číslami. Do ďalšieho pomocného stĺpca by si zlúčil poradové číslo s menom napr: =CONCATENATE(A1;" ";B1) pričom A1 je por.č. a B1 je meno.
Potom len vyplníš vzorcom až po spodok a výsledok skpíruješ a vlepíš špeciálne: ako hodnoty, do stĺpca s menami. Pomocné stĺpce zmažeš a máš to...

ALE POZOR: rovnakému menu musíš priradiť rovnaké poradové číslo, inak v prípade, že sa položky opakujú, nebudeš ich mať sumarizované v kontingenčnej! Takže v prípade, že sa položky mien riadkov opakujú, treba inú fintu (napr. hromadné očíslovanie pomocou filtrov alebo pomocnou tabuľkou s odstránenými duplicitami, kde si vytvoríš číselník mien a do originálu si privoláš k menám funkciou VLOOKUP príslušné čísla a pod)