Kontrola PC sestavy
Dobrý den,
chtěl bych si sestavit PC z jednotlivých komponent. Vybral jsem si následující komponenty a snažil jsem se kontrolovat, aby dohromady pasovaly. Nicméně raději se chci ujistit od zkušenějších, zda jsem něco nepřehlídl, popřípadě zda by nebyl v něčem problém:
GPU: MSI GTX 970 GAMING 4G
CPU: Intel Core i5-6600
RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB (2x8GB) DDR4 2133
MB: ASUS B150M PRO GAMING - Intel B150
Chladič pro CPU: Arctic Freezer i32
Ze starého PC pak ještě:
Seagate Desktop HDD - 500GB, LG DVD mechanika a větráček Airen RedWings 80.
Trošku váhám se zdrojem, který byste doporučovali? Například tento to utáhne?
Díky za odborné rady a tipy, popřípadě za odpověď, že je to vše v pořádku.
Kupovat zparchantělou 224bit/3.5GB GTX970 je dnes nesmysl. Lepší volba bute GTX1060 nebo RX480.
Paměti vem radši Crucial. Ten na rozdíl od Kingston má vlastní čipy a bývá s nimi méně problémů ohledně kompatibility se základními deskami.
Děkuji za radu. Ohledně pamětí - raději tedy vzít například Crucial 16GB (2x8GB) DDR4 2133, Dual Ranked?
Ano a i ten chladič bych volil jiný, Artic žije už jen z dávných úspěchů původního Artic Coolingu. Pro Intel i5-6600 (bez "K") více než dostačuje ověřený chladič.
I vám děkuji za radu. O tomto chladiči budu uvažovat.
Výskyt nekompatibility pamětí je dnes naprosto vzácný - spíš nulový. Kingston jsou nejprodávanější paměti a většina výrobců desek je má ve výčtu oficiální podpory pamětí. Crucial jsou spíš celkově víc spolehlivé a méně náchylné k nestabilitě - tzn. tyto jsou za tu cenu momentálně dobrá volba: https://www.czc.cz/crucial-ballistix-sport-lt-16gb -2x8gb-ddr4-2400/168553/produkt
GTX 970 sběrnice ani paměť v ničem neomezuje ani nezkracuje životnost a je to obecně nejméně poruchová GPU poslední generace. I ve 1440p je na tom dnes v průměru stejně jako R9 390 s 8GB pamětí a 512bit sběrnicí. Jde o výkon a řešení architektury jako takové. To jen na okraj k dlouholetému sběrnicovému a paměťovému ničím nepodloženému hype. Jinak souhlasím, že kupovat dnes GPU z odcházející generace není šťastné a rozhodně je lepší volbou GTX 1060 s výkonem starší GTX 980. O RX 480 není moc důvodů uvažovat - v referenční podobě už vůbec ne - menší výkon za stejnou cenu s potenciálně rizikově řešeným napájením. Zdroj to v pohodě utáhne a je to dobrá volba - osobně bych připlatil necelých 200 za https://www.czc.cz/seasonic-s12ii-620-620w/75373/p rodukt - nebude v zátěži tak hlučný (což seasoniky dovedou) a výkonnostní rezerva se může v budoucnu hodit. Ale i ta 520 je v pohodě. Jinak OK
akorat blbe kecas - historie ukazuje, ze nove hry budou vyuzivat cim dal tim vic VRAM a kupovat v lete 2016 kartu za osmicku s 3.5 GB pameti je 'nemoudre'
treba novy Tomb Raider vyuziva i ve Full HD mnohem vic nez 3.5 GB, viz testy na gamegpu.com. pri nedostatku pameti je bezny stuttering a popping, coz je imo velmi nesympaticky jev
Maxwell navic nema nijak implementovany async a stara architektura bude nVidii vic zanedbavana
1. GTX 970 využívá celých 4GB RAM. 2. Nemá smysl se bavit o GPU odcházející generace a nemá smysl jí doporučovat - ani u AMD ani u NVIDIA - což jsem taky neudělal, pokud umíš číst. 3. Záleží a bude záležet především na kompresní technologii textur a vyladěnosti ovladačů - právě třeba R9 390 dost trpí na stuttering (všeobecně známo) a 8GB jí v ničem nepomáhají - schválně: na které straně obrazovky vidíš stuttering? WvWaE-3Aseg - a to rozhodně není ojedinělý případ. A v neposlední řadě - velikost paměti musí být podpořená výkonem čipu - jinak je paměť na GPU jen na ozdobu a marketingová vějička pro hlupáky, co věří, že víc pruhů = víc Addidas. 4. NVIDIA má už dávno vlastní asynchronní výpočty v naprosto odlišném kódování kvůli CUDA, kterou zase nenajdeš v AMD grafikách - poukazování, že NVIDIA nepodporuje AS, což je technologie AMD, je stejně zcestné, jako poukazovat, že AMD nepodporuje třeba NV HairWorks. Jen papouškuješ nesmysly někoho jiného.
Děkuji za tip se zdrojem. Jestliže bude méně hlučný, tak se tato 620W určitě vyplatí
dneska kupovat jedine GTX 1060, RX 480 reference je sunt
mozna zvazit 'k' CPU, preci jenom 3.3 GHz a 4.5 GHz je trosku rozdil
Za 14 a 1/4 hodiny možná méně to nebude platit (Sapphire Nitro by mělo dofrčet).
Mohu zeptat, nechci zakládat nové vlákno, ale všiml jsme si, že paměti Kingston z linku nahoře májí pasivní chlazení, ale ty Crucial (Dual Ranked) nemají žádné chlazení. Není pak lepší kupovat raději paměti s chlazením?
Takže příklad - také nemají a jsou to paměti, kde jaksi na spolehlivosti záleží. Ty cca 2 W se stačí vyzářit i sáláním, a ve skříni je ještě proud vzduchu. Značka Crucial patří jednomu z výrobců paměťových čipů.
Když na paměti s chladičem saháš umolousanou rukou, neumastíš čipy. Taky jde ty chladiče opatřit nějakou vkusnou grafikou a vypadají víc herně.