Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Operační systém zadarmo

Zdravím, chtěl bych přeinstalovat můj netbook, ale slyšel jsem že linux je zdarma je to pravda? Prostě nějaký os který je zdarma. Prostě že bych to dal na flashku a normálně boot a tak dále. Děkuji.

Změna kategorie, původně: Software
Změna předmětu, původně: Systém zadarmo (host)

Win 8.1, ale jinak ten linux beru. A prosím jak se to instaluje je to jiné jak instalace win? nebo stejné? A prosím odkaz na stažení toho linuxu. Děkuji.
Ten netbook je už prostě starý jo např hw:
cpu amd c 70
ram 2gb ddr3
a dál už nevím je to staré.

instalace linuxu je takmer úplne stejná ako windowsu, iba graficky to vyzerá inak, jediný podstatný rozdiel je že pri linuxu musíš vytvoriť ešte jednu partíciu navyše, ideálne rovnako velkú ako kapacita RAM, tzv. SWAP memory,...

když už tam máte windows tak Vám ale odporúčam zostať na windows, ak je tam recovery obnoviť z neho, inak inštalačné médium z webu microsoftu. (nemusíte pak řešiť drivery)

Nevím co je na tom úsměvného. Linux bez partition swap nefunguje. Nejen, že se tam odkládá paměť, ale slouží též jako adresář /temp/ pro dočasné soubory a pro uložení paměti při hybernaci. Proto se doporučuje (aby fungovala hybernace) mít swap partition aspoň 2x tak velkou jako paměť. :))

PS: to ll12: Většina instaláků LInuxu umí automaticky rozdělit disk dle potřeby, není nutno se toho děsit.

Widle swap mají mezi soubory, to jest roztroušený po fragmentovaném disku a tudíž je práce s ním pomalá a když je dost paměti, je to lepší ve Widlích vypnout. Linux na to má speciální extra filesystém jež se nepoužívá na nic jiného. Takže má k tomu velmi rychlý přístup a jednak ho používá sám až když musí (má rozhodně lepší správu paměti než Win) a hlavně s tím pracuje velmi rychle. Než se něčemu budeš příště usmívat, tak si o tom něco zjisti nebo budeš přímo směšný sám :-). Jsou to dva rozdílné systémy, každý s tím zachází jinak a má to jinak řešeno. Více podrobností je na několikastránkový referát což tady je k ničemu. Všemi zde velmi doporučovaný strejda Gůůůůgl ti zdarma podá všechny informace.

Neviem kedy si naposledy videl windows, môžeme sa rozprávať o správe pamäti, to áno. Ale pointa je iná, vypnúť swap, znamená degradovať počítač, zoberieš pracovný priestor. On neswapuje pre svoje potešenie. Výkon celého systému hatia úplne iné procesy, nie swapovanie. Podľa tejto logiky treba povypínať swap na windowsoch, kde je 1-2 giga ram, pretože tam swapuje najviac.

Vypnut swap znamena za prve usetrit miesto na SSD, ptz dementny MS ho nastavuje moc velky defaultne, a za druhe pocitac sa degraduje vtedy ked to swapuje, preto je lepsie mat dostatok RAM, co je v drvivej vacsine pripadov splnene. A ak neni tak bude dotycny vediet ze aha mam si dokupit RAM lebo mam error hlasku, a nebude sa divit ze mu to ide zrazu vsetko 100x pomalsie lebo to swapuje.
Inac ja nerobim swap oddiel ani na linuxe, nepouzivam hibernaciu ani swap nikdy.

P.S. a neviem kto kedy radil komu vypnut swap, typicky ked uz sa nieco radi tak nastavit tam nieco napevno (min=max) nech sa to furt nefragmentuje, a nejaku rozumnu velkost, ne MS nezmysly. A hlavne kvoli usetreniu miesta na SSD.

č.: co to meleš za lži?
linux používá swap v raw formátu, bez zbytečné obsluhy souborového systému, funguje jako prodloužení ramky. z rychlosti disku dostane maximum.

windows funguje se swap souborem i bez. ideální swap pro většinu uživatelů má být jen symbolické minimum. při dostatku paměti je vidět na datu souboru, kdy do něj systém naposledy hrábnul.
že je s tím v protikladu default nastavení win, které donedávna generovaly až 1.5 násobek ram - a se vzrůstající ram ho nedokázaly u x86 ani obsluhovat - je jen další z debilit mrchosoftu.

udělej si dual boot a uvidíš. když tam bude hardwarová kompaktibilita (jakože na 99%), budeš bootovat třeba to ubuntu, který si sáhne na disku i do widlí, takže nebudeš muset nic přesunovat a budeš mít pořád po ruce složky s hudbou, videama a ostatní data. záleží taky kolik ti zbývá místa na hdd a jak to máš nainstalované. můžeš si dát stranou jenom ty data a zbytek přepsat a získáš nějakou paměť navíc...