Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kubuntu vs. Ubuntu

Jelikož potřebuji zprovoznit jedno PC a nemám pro něj k dispozici platnou licenci pro Windows, chci tam hodit Linux a celkem se mi zamlouvají distra Kubuntu a Ubuntu. Jaké jsou mezi nima podstatné rozdíly, kromě na první pohled patrného u Ubuntu umístění hlavního panelu na vrchní části obrazovky, na čež bych si nezvyknul. Měl jsem už s tím problém při experimentování a tvorbě prvních Live verzí s WinXP a pluginem XPE, kde byl právě hlavní panel na vrchní části obrazovky, holt zvyk z Windows je železná košile :-) Jde mi taky o jednoduchost aktualizací a hlavně schopnost detekce HW, jako třeba grafické karty ATI, kde jsou údajně stále problémy. Nebo je to u těch distribucí zhruba na stejné úrovni? Zajímají mě praktické zkušenosti uživatelů pro a proti těchto distribucí, ne jenom domněnky. Potřebuji provozovat jak aplikace pro domácí použití (audio/video), tak kancelářské a samozřejmě bezproblémové připojení k netu.
Samozřejmě tam mohu nacpat svoje legální WinXP, ale potřebuji to mít ošetřeno i po právní stránce, protože to není multilicence. Taky mě zajímá kolik zabere místa na HDD základní instalace těchto distribucí, jsem totiž trochu omezen velikosti disku.

BTW. OpenSuse už mi přijde jako takový bumbrlíček, stejně jako Mandriva.

Díky za případné odpovědi k tématu.

Craft

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tak jsem si prozkoušel Live CD těchto distribucí: PClinuxOS Kubuntu Ubuntu. Každý má něco lepšího…
Craft 10.06.2007 15:10
Craft
Microsoftí fonty se dají doinstalovat. Já s nastavením sítě nemám v Ubuntu/Kubuntu žádný problém- vš…
nononot 10.06.2007 21:34
nononot
Tak jsem dneska PCLinuxOS nainstalil na disk a až na pár věcí opravdu nemá chybu. Žádné ovladače nen…
Craft_logout 17.06.2007 20:04
Craft_logout
ad 3, v linuxu pripony nejsou potreba. System identifikuje typy souboru nikoli podle pripony. tzn, n… poslední
JR_Ewing 17.06.2007 23:32
JR_Ewing

Tak jsem si prozkoušel Live CD těchto distribucí:

PClinuxOS
Kubuntu
Ubuntu.

Každý má něco lepšího něco horšího, ale jako celek na mě nejlépe zapůsobil právě PCLinuxOS, jakožto skalního fandu Windows XP :-) Hned za ním je Kubuntu, pak mezera a Ubuntu :-). PCLinux má max. jednoduchou konfiguraci síťovky hned po startu a celkově příjemné uživatelské prostředí, obzvláště pro uživatele Windows. Kubuntu taktéž moc nezaostává, ale konfigurace síťovky je zbytečně složitá a obávám se, že to každý nezvládne. Ubuntu je v tomhle směru už lepší, ale jako celek mi moc nepadlo do oka. Takže pokud se mi v PCLinuxOS podaří zrovoznit i čeština a všechen HW je to dosti zajímavá a uživatelsky příjemná náhrada za Windows. Po cca. 2 letech, kdy jsem zkoušel různá distra Linuxu a nějak mě neoslovila je to příjemné zjištění.
Akorát netuším proč se poněkud deformuje text na webových stránkách, nehledě na typ použitého prohlížeče a distribuci.

Craft

Microsoftí fonty se dají doinstalovat.
Já s nastavením sítě nemám v Ubuntu/Kubuntu žádný problém- vše se nastavilo samo ( jsem u místní kabelovky, mám router a ethernetem připojené 4 PC- my jsme taková online domácnost ).
Jediné, co jsem nerozběhal v Kubuntu je satelitní karta Pinnacle PCTV Sat v DVB programu Klear- nedaří se mi vložit seznam stanic. Analogová TV karta funguje normálně. PC je takový slepenec zbytků synkova počítače a bazarových dílů: AthlonXP 1700+ ,256 MB jsem rozšířil o dalších 512 MB RAM, 40 GB HDD a ATI Rage IIc :-) .
Ten PClinuxOS začíná být hodně populární, jsem zvědav, kam to dotáhne.
Na hodnocení návštěvnosti na Distrowatch distrowatch.com vpravo dole na stránce je už na druhém místě.
P.S. Koukám,že PClinuxOS se stal základem další distribuce- Granular ( viz. Distrowatch)

Tak jsem dneska PCLinuxOS nainstalil na disk a až na pár věcí opravdu nemá chybu. Žádné ovladače není potřeba, vše se nainstalilo téměř samo. Vše lze krásně naklikat, todle píšu z Opery v PCLinuxOS. Všechno jsem co nejvíce přizpůsobil Windows. Čeština šlape ok, ale ne všechny programy jsou v cz, což je škoda. Nicméně k těm 2 věcem, s kterýma si nevím rady.

1. Jak se zbavit úvodní textové obrazovky zavaděče Grub, který se automaticky nainstalil. V nabídce totiž nebyla možnost bootmanagera vynechat, protože na disku není jiný OS. Lze to nějak dát pryč? Zbytečně to zdržuje start systému.

2. Microsoftí fonty jsem si v pohodě doinstalil, takže všechny aplikace mají font jako ve windows, nicméně problém se správným zobrazením fontu na webových stránkách přetrvává. Lze třeba někde v Opeře nebo FF nastavit automatickou detekci fontů?

3. Ještě by mě zajímalo, jak v textovém editoru KWrite docílit toho, aby se automaticky uložil dokument s příponou txt, jak je tomu u Windows, protože se to jinak automaticky ukládá bez přípony.

4. A ještě jedna důležitá věc, když potřebuji stáhnout instalační balíček programu je potřeba stáhnout Lunux x86 nebo Linux ppc?

Díky za případnou radu

Craft

ad 3, v linuxu pripony nejsou potreba. System identifikuje typy souboru nikoli podle pripony. tzn, napriklad obrazek ulozeny s priponou txt se vam nikdy neotevre v textovem editoru, ale pokazde v prohlizeci obrazku. To co se ve windows nazyva priponou je v Linuxu jen cast nazvu souboru za teckou.. klidne tam dejte tri tecky a za tu posledni pet znaku a vubec nic se nestane ;-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru