Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kubuntu vs. Ubuntu

Jelikož potřebuji zprovoznit jedno PC a nemám pro něj k dispozici platnou licenci pro Windows, chci tam hodit Linux a celkem se mi zamlouvají distra Kubuntu a Ubuntu. Jaké jsou mezi nima podstatné rozdíly, kromě na první pohled patrného u Ubuntu umístění hlavního panelu na vrchní části obrazovky, na čež bych si nezvyknul. Měl jsem už s tím problém při experimentování a tvorbě prvních Live verzí s WinXP a pluginem XPE, kde byl právě hlavní panel na vrchní části obrazovky, holt zvyk z Windows je železná košile :-) Jde mi taky o jednoduchost aktualizací a hlavně schopnost detekce HW, jako třeba grafické karty ATI, kde jsou údajně stále problémy. Nebo je to u těch distribucí zhruba na stejné úrovni? Zajímají mě praktické zkušenosti uživatelů pro a proti těchto distribucí, ne jenom domněnky. Potřebuji provozovat jak aplikace pro domácí použití (audio/video), tak kancelářské a samozřejmě bezproblémové připojení k netu.
Samozřejmě tam mohu nacpat svoje legální WinXP, ale potřebuji to mít ošetřeno i po právní stránce, protože to není multilicence. Taky mě zajímá kolik zabere místa na HDD základní instalace těchto distribucí, jsem totiž trochu omezen velikosti disku.

BTW. OpenSuse už mi přijde jako takový bumbrlíček, stejně jako Mandriva.

Díky za případné odpovědi k tématu.

Craft

FAQ
Ubuntu je dostupné pro PC, 64-bitové a Mac architektury. CD vyžadují alespoň 256 MB RAM. Instalace vyžaduje alespoň 2 GB místa na disku.

Pro instalaci programů se používá v Ubuntu Synaptic a v Kubuntu Adept ( Synaptic v Kubuntu funguje samozřejmě také, ale musí se doinstalovat ). V hlavní nabídce panelu Kubuntu ( podobné nabídce Start ve Win ) je také Přidat/Odstranit programy . Pokud ti nevyhovuje umístění hlavního panelu, můžeš jej přesunout. Pokud chceš větší podporu multimedií, Javu, Skype, Flash, Operu atd. můžeš je buď ručně doinstalovat, nebo použít klikátko Automatix či Easy Ubuntu ( a nebo nainstalovat Linux Mint, který má vše už v instalaci- je to Ubuntu, které je rozšířené o proprietární software).
Pokud budeš distribuci teprve stahovat, budeš mít na výběr Desktop Cd- to je LIVE s možností instalace a Alternate, které je s klasickou instalací a recovery funkcí.
Ubuntu je primární, Kubuntu vzniklo později. Do Ubuntu se dá KDE desktop doinstalovat a vybrat se pak může při startu jestli chceš KDE nebo GNOME ( a nebo jiné nainstalované- třeba XFCE, či Fluxbox). Kubuntu ale není Ubuntu s doinstalovaným KDE !
Tyhle distribuce se sice vejdou na 1 CD, ale připrav se na to, že se toho dost bude stahovat z netu- hlavně češtiny.

Mám nainstalované Kubuntu 7.04 , tohle z něj píšu, ale být tebou, zkusil bych taky PClinuxOS a taky Zenwalk a nedávno na Chip DVD byl MCNLive linux v české verzi- to je štíhlá live verze Mandrivy s možností instalace.

Ještě jsem zapomněl uvést důležitou podmínku, že je nutné aby distro bylo lokalizováno, vzhledem k práci na tomto pc i osob neznalé EN a osobně pokud si mohu vybrat dělám taky radši s OS v mateřštině a tuto podmínku jak Kubuntu, tak Ubuntu také splňuje. MCNLive existuje v několika verzích, viz. expose.html
a ta co je na chipu zatím není nikde ke stažení, aspoň jsem ji zatím nenašel. Ale distro PClinux OS vypadá taky dosti slibně, škoda, že není lokalizováno www.pclinuxos.com

Craft

Člověče, trochu jsem zaguglil a vypadl mi tento odkaz a dle obrázku je patrno, že je i v CZ lokalizaci www.bitbait.sk a podle toho co čtu, tak samá chvála a ideální pro přechod z Windows pro ty, co se nemají čas hrabat v nastaveních a ladit, dokonce není problém ani Beryl. Ještě to zkusím zjistit jak to s tou lokalizací doopravdy je, než sosnu iso http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_ionfi les&Itemid=28

Edit:
Je to super lokalizace je možná. viz. zde viewtopic.php
takže nakonec vyzkouším PCLinuxOS

Craft

Pokial viem tak rozdiel medzi ubuntu a kubuntu je v grafickej nadstavbe...jedna pouziva gnome a druha kde...cize je to len vec zvyku. Pokial nemas ziadne navyky na kde resp gnome je jedno po ktorom siahnes.
Listu prehodis zvrchu dospodu velmi jednoduchym potiahnutim mysy, takze toto je skor pseudoproblem. Podla ubuntu wikipedie po instalacii asi dorobis vsetko co potrebujes.

Díky za odpovědi k tématu. Nakonec jsem se rozhodl pro Kubuntu. KDE mi přijde více podobné Windows, hlavně co se obdoby tlačítka Start u Win týče i jeho uspořádání, aspoň dle screenshotů. Ještě přemýšlím zda zvolit ext2 nebo ext3, ale kvůli obnově dat asi vsadím na ext2. Už jsem si sosnul verzi Desktop CD a podívám se nejdříve jak bude vypadat na živo v podobě Live CD. Jsem taky zvědav na detekci a podporu HW na daném pc. 2GB místa na disku je celkem dost, když si pomyslím, že Win98SE stačilo pro zákl. instalaci pár stovek MB. Ale zřejmě je to zamýšleno jako rezerva pro doinstalování dalších uživatelských aplikací nebo se pletu?

Craft

Neinstaluješ linux, ale distribuci ! To znamená, že po instalaci máš na disku jak OS, tak základní programy pro kancelář ( Open Office Org.) internet ( browsery, instant messenger Kopete, Ktorrent ) grafiku a pod. Doporučuji doinstalovat dvouokenní file manager Krusader a pro případ nouze taky Midnight Commander.

Existuje i Poláky vytvořená verze Professional, která má asi 145 MB a na ni si doinstaluješ jen to, co sám chceš a budeš používat:
Ubuntu 6.12 Professional brings new standard into the World of Ubuntu – it is a small CD created for users, who want to install a basic Ubuntu system on their computers. The Iso image closes in 145MiB of capacity, when installed Ubuntu based system weight approximately 350MiB! For further install it is required to have an internet connection. Ubuntu.pl created this CD, but do not afraid – it is internationalized! You can install and use your Ubuntu in your preferred way!
http://night.jogger.pl/2006/12/31/ubuntu-6-12-profe ssional-released/

Tak jsem si myslel, že si slušně řečeno děláš srandu a ono to vážně existuje, viz. http://www.whatwouldjesusdownload.com/christianubun tu/2006/08/ubuntu-christian-edition-screenshots.ht m l

Ti Linuxáci se asi fakt nuděj, kdo se v těch distribucích potom má vyznat :-D
Kdyby to tak nekomplikovali, už by byl linux rozhodně více rozšířený. U Windows má hned každý aspoň jasno ;-)
DOS
Win3.1
Win95
Win98
Win98SE
WinME
Win2000
Win20 03
WinXP
Win Vista

Jak jednoduché...

Craft

Tak jsem si prozkoušel Live CD těchto distribucí:

PClinuxOS
Kubuntu
Ubuntu.

Každý má něco lepšího něco horšího, ale jako celek na mě nejlépe zapůsobil právě PCLinuxOS, jakožto skalního fandu Windows XP :-) Hned za ním je Kubuntu, pak mezera a Ubuntu :-). PCLinux má max. jednoduchou konfiguraci síťovky hned po startu a celkově příjemné uživatelské prostředí, obzvláště pro uživatele Windows. Kubuntu taktéž moc nezaostává, ale konfigurace síťovky je zbytečně složitá a obávám se, že to každý nezvládne. Ubuntu je v tomhle směru už lepší, ale jako celek mi moc nepadlo do oka. Takže pokud se mi v PCLinuxOS podaří zrovoznit i čeština a všechen HW je to dosti zajímavá a uživatelsky příjemná náhrada za Windows. Po cca. 2 letech, kdy jsem zkoušel různá distra Linuxu a nějak mě neoslovila je to příjemné zjištění.
Akorát netuším proč se poněkud deformuje text na webových stránkách, nehledě na typ použitého prohlížeče a distribuci.

Craft

Microsoftí fonty se dají doinstalovat.
Já s nastavením sítě nemám v Ubuntu/Kubuntu žádný problém- vše se nastavilo samo ( jsem u místní kabelovky, mám router a ethernetem připojené 4 PC- my jsme taková online domácnost ).
Jediné, co jsem nerozběhal v Kubuntu je satelitní karta Pinnacle PCTV Sat v DVB programu Klear- nedaří se mi vložit seznam stanic. Analogová TV karta funguje normálně. PC je takový slepenec zbytků synkova počítače a bazarových dílů: AthlonXP 1700+ ,256 MB jsem rozšířil o dalších 512 MB RAM, 40 GB HDD a ATI Rage IIc :-) .
Ten PClinuxOS začíná být hodně populární, jsem zvědav, kam to dotáhne.
Na hodnocení návštěvnosti na Distrowatch distrowatch.com vpravo dole na stránce je už na druhém místě.
P.S. Koukám,že PClinuxOS se stal základem další distribuce- Granular ( viz. Distrowatch)

Tak jsem dneska PCLinuxOS nainstalil na disk a až na pár věcí opravdu nemá chybu. Žádné ovladače není potřeba, vše se nainstalilo téměř samo. Vše lze krásně naklikat, todle píšu z Opery v PCLinuxOS. Všechno jsem co nejvíce přizpůsobil Windows. Čeština šlape ok, ale ne všechny programy jsou v cz, což je škoda. Nicméně k těm 2 věcem, s kterýma si nevím rady.

1. Jak se zbavit úvodní textové obrazovky zavaděče Grub, který se automaticky nainstalil. V nabídce totiž nebyla možnost bootmanagera vynechat, protože na disku není jiný OS. Lze to nějak dát pryč? Zbytečně to zdržuje start systému.

2. Microsoftí fonty jsem si v pohodě doinstalil, takže všechny aplikace mají font jako ve windows, nicméně problém se správným zobrazením fontu na webových stránkách přetrvává. Lze třeba někde v Opeře nebo FF nastavit automatickou detekci fontů?

3. Ještě by mě zajímalo, jak v textovém editoru KWrite docílit toho, aby se automaticky uložil dokument s příponou txt, jak je tomu u Windows, protože se to jinak automaticky ukládá bez přípony.

4. A ještě jedna důležitá věc, když potřebuji stáhnout instalační balíček programu je potřeba stáhnout Lunux x86 nebo Linux ppc?

Díky za případnou radu

Craft

AD 1)
Ne, boot manager nejde dat pryc a ani to neporucuji. Neznam vami pouzivanou distribuci, ale predpokladam, ze nabizi pri startu take moznosti startu systemu v nejakem zakladnim rezimu, ktery je pak mozno pouzit pri odstranovani problemu. Pokud je defaultne nastaven prilis dlouhy cas po kterem se spusti system, tak to se da zmenit. Mozna ma PClinux na to nejake klikatko, jinak rucne v souboru /boot/grub/menu.lst.

AD 4)
x86 jsou balicky pro Intelovskou platformu, ppc pro power pc (neboli stroje od Apple).

ad 3, v linuxu pripony nejsou potreba. System identifikuje typy souboru nikoli podle pripony. tzn, napriklad obrazek ulozeny s priponou txt se vam nikdy neotevre v textovem editoru, ale pokazde v prohlizeci obrazku. To co se ve windows nazyva priponou je v Linuxu jen cast nazvu souboru za teckou.. klidne tam dejte tri tecky a za tu posledni pet znaku a vubec nic se nestane ;-)