Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pomoc se vzorcem v google spreadsheetu

Ahoj,

posledni dobou mivam nekdy dost prace s tabulkami, vymyslenim vzorcu apod. Takze bych se chtela zeptat, jestli je tu nekdo, kdo umi pracovat s google tabulkami na pokrocile urovni a mel by cas se se mnou obcas (neni to zas tak casto, jednou za nekolik tydnu) mrknout na neco, s cim si nebudu vedet rady. Ja vim, ze se muzu zeptat i tady (coz ostatne hned take udelam), ale nekdy je fakt jednodussi moct se zeptat konkretniho cloveka nebo si s nim k tomu sednout :-)

Kazdopadne aktualni dotaz:

Google tabulky.
Mam list 1, v nem sloupec A se seznamem jmen.
Pak mam list 2, v nem sloupec A se seznamem jmen a sloupec B s textem "Ano" ci "Ne".

Potrebuju funkci, ktera mi zjisti, zda jmeno napr. v bunce A1 v listu 1 je stejne jako nektere ze jmen v listu 2 ve sloupci A, a pokud ano, tak jeste zjistit, zda je ve stejnem radku jako to jmeno ve sloupci B odpoved "Ano".

Cili konkretni priklad: na listu 1 je Jan Novak v bunce A2 a ja potrebuju vedet, jestli je i na listu 2 a jaka hodnota je vedle nej ve sloupci B. Jenze na listu 2 uz muze byt treba v bunce A30. Pomoci funkce vlookup si umim zjistit, jestli v tom seznamu ten Jan Novak je nebo neni. Ale uz nevim, jak zjistit, jestli v bunce vedle nej je "Ano" nebo ne. Kdyz nevim, ve kterem radku ve sloupci A ten Jan Novak je, tak nevim, jak se mam zeptat na vedlejsi bunku.

Jde neco takoveho udelat, nebo uz je to nad moznosti tabulkovych procesoru?

No. Nevim, jestli to je pochopitelne :-D Pokud ne, tak rada upresnim.

Diky.
A kdybyste nekdo byli ochotni obcas privatne (skype/fb/osobne) vypomoct s nejakym podobnym dotazem, tak dejte vedet. Brnakum nabizim pozvani na pivo ci jiny napoj dle jejich vyberu, ostatnim bude asi muset stacit podekovani. Nebo si muzou ten vylet do Brna udelat :-)

Google tentononc nepoužívám jen klasický excel, ale pokud je to jeho náhrada řešil bych to pomocí funkcí INDEX a POZVYHLEDAT.

Edit:
Dejme tomu, že data na Listu2 začínají na řádku 1 a končí na řádku 20
Potom List1 B2:

=INDEX('List 2'!$B$1:$B$20;POZVYHLEDAT(A2;'List 2'!$A$1:$A$20;0))

tiež robím len v Exceli ale keď spomínaš VLOOKUP a ten tam funguje, tak potom využi VLOOKUP naplno. Ten Ti totiž prezradí, či pri tom nájdenom mene v hárku2 je odpoveď "Áno" alebo "Nie".
Ak v hárku1 je v bunke A2 meno (riadok 1 počítam ako záhlavie), tak do bunky B2 zapíš:

=VLOOKUP(A2;Hárok2!$A$2:$B$100;2;FALSE)
a funkciu vyplň až po najspodnejšie meno v hárku1

Zo vzorca vyplýva, že som počítal s počtom záznamov 100 (-1 = záhlavie) v hárku2.
2 pred FALSE znamená, že pri nájdenom mene Ti vráti údaj z 2. stĺpca, kde sa nachádzajú odpovede "Áno" - "Nie"
Vyhľadávané meno sa však v databáze nesmie opakovať viackrát, funkcia totiž vždy vráti len prvý výskyt.

Ak funguje VLOOKUP, mohlo by fungovať aj IFERROR, skús. Potom vzorec vyzerá takto:

=IFERROR(VLOOKUP(A2;Hárok2!$A$2:$B$100;2;FALSE);"" )

Táto úprava zabezpečí to, že pokiaľ dané meno v hárku2 nenájde, nevráti Ti chybovú hodnotu, ale ponechá bunku prázdnu.

Takto sa nemusíš starať, že v ktorom riadku hárka2 sa nájdené meno nachádza, vráti ti proste údaj: odpoveď "Áno" - "Nie", ktorý k danému menu z hárka1 v hárku2 prislúcha