Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem telekomunikace

Prosim Vas hledam odpoved na tuto otazku.
Proc se v telekomunikacich pouzivaji vyhradne cislicove signaly??
podle me je to tim ze digitalni jsou odolnejsi proti sumu a muzeme navic vyuzivat net,phone atd.
je to tak??

a jeste prosim vas v jakych hodnotach se energie a vykon u signalu??
podle me je to takhle V-Watt Energie-joule
Dekuji za pripadne opravy nebo potvrzeni

Jak jsi přišel na to, že se používají "výhradně" číslicové signály?
Po drátech z ústředny k tobě domů jde analogový signál, který je na rušení mnohem méně náchylný než číslicový.
Změnu číslicového signálu na analogový u tebe provádí modem (MOdulátorDEModulátor), např. ADSL modem. K přenosu takto modulovaného signálu se používá vyšší pásmo (nad pásmem používaným pro řeč) a telefon je od ADSL oddělěn pásmovou propustí, kterou znáš jako splitter.

Analogový signál se na číslicový mění až v ústředně (pokud nebudu mluvit o propadáku zvaném ISDN), protože zpracování číslicového signálu je jednodušší. Hlas se přavádí na digitální signál podobně, jako si převádíš hudbu do MP3.
Mezi ústřednami pak záleží na tom, jak jsou propojené - pokud jsou propojené optikou, pokračuje dál číslicový signál, jinak se provádí opět jeho modulace.

Jen doplnim DžejÁra.
Když si představíš číslicový signál, jsou to vlastně obdélníky. Pokud jej budeš přenášet po delším vedení, hrany obdélníků se budou "zaoblovat" - projeví se kapacita vedení. Čím větší frekvence, tím větší nárok na kvalitu vedení. Čím ostřejší hrana (přenos digitálního signálu), tím víc se projevuje kapacita a indukce vedení.

Máš pravdu v tom, že v případě, kdy jsi schopný zajistit kvalitní vedení a opakovače signálu na každém kousku, bude číslicový signál odolný. Ale reálná situace je taková, že jsou natahány tisíce kilometrů metalických kabelů a venkovní vedeních vedení na sloupech (to má lepší vlasnosti než kabel) a není možné to najednou vyměnit za optiku.

Zkus popřemýšlet, jak se přenáší signál.
U digitálního jsou data rozdělena na rámce s adresací. Ty jsou skládány z více zdrojů za sebou podle potřeby a volnosti linky. To přenášíš (zjednodušeně) po 2 drátech. Rychlost musíš přizpůsobit délce a kvalitě vedení.
Analogový signál je namodulován na nějakou nosnou frekvenci. Po 2 drátech jsi schopný přenášet více takových frekvencí současně při zajištění vhodných nosných frekvencí, aby se jejich rezonanční frekvence neovlivňovaly.

Teď je jen problém v tom, na kterém místě to profesor myslel. Pokud to myslel až v ústřednové části telekomunikací, tak má samozřejmě pravdu.
Ale pokud to myslel po celé trase přenosu, tak většina signálu jde po starém metalickém vedení a tam se skutečně stále používá modulace.

to nevim.Jen mi rekl ze otazka je polozena jasne a spravne.Na tuto cast jsem se blbec mohl zeptat.
Pokud tedy myslel ustrednu telekomunikace tak plati i moje tvrzeni "podle me je to tim ze digitalni jsou odolnejsi proti sumu a muzeme navic vyuzivat net,phone atd."????
dekuji