Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC po výměně RAM nestartuje

Ahoj lidičky,

včera se u mě kamarád stavoval se svým PC...prý jestli bych mu pomohl s výměnou RAM a instalací Win10, že v tom nemá žádnou zkušenost.

Jakožto MB má Gigabyte GA-990xa-ud3
RAMky koupil Kingston HyperX Fury 16GB (2x8) DDR3 1866MHz

Dle specky by měla MB podporovat moduly do 1866MHz (2000 při OC)-
Když jsme to ale zapojili, tak se nic nestalo, napájení se rozjelo, větráky taky, ale to bylo tak vše, BIOS se ne a ne aktivovat. Přemýšlel jsem přejumperovat nebo vyndat baterku, ale hádám, že to bude zbytečné, jelikož když jsem tam vrátil původní RAMky, tak vše bez problému nabíhalo.
Zkusil jsem flashnout BIOS na z F3 na F13, ale i tak to prostě ne a ne rozchodit.

Napadly mě 4 možnosti, proč to nejde:
1) nepodpora RAM ze strany BIOSu
2) nepodpora HyperX pamětí
3) na netu jsem četl, že to může být i způsobeno rozdílnou hustotou chipů na DRAM, či jak si to mám vyložit, viz první dotaz v FAQ - http://www.kingston.com/en/support/technical/produ cts?model=desktop/notebook%20memory
4) MB má chipset AM3+, který je zpětně kompatibilní s AM3. ve specce se zmiňuje použití AM3+ CPU, pokud se zapojují 1866MHz paměti. v PC je ale Phenom II X4 965, kterej je na chipsetu AM3.

Za mě osobně bych viděl poslední možnost jakožto nejpravděpodobnější, ale setkávám se s tímto případem poprvé, tak se radši chci zeptat tady, co by jste poradili vy

Díky

Nebo by někdo měl i jinou verzi toho, proč to nefunguje?

Tak máš poučenie do budúcna. Je jednoduchšie zistiť čo tam ide, ako prečo to tam nefunguje. Pozeral som značku A-DATA a tá napr. vyrába pre tvoju dosku max. 4GB moduly..

Co by člověk dal za stránku, kde by si člověk mohl vybrat MB a RAMku a dle zkušeností jiných uživatelů by se člověk dozvěděl, jestli jim to fungovalo, či ne.

Myslím že to, za užívateľov robia práve výrobcovia.

5) vadné moduly. Zkusils je třeba v jiné desce? Nebo popř. v onom Gigashitu po jedné? Je celkem možné, že desce "nechutnají" - jak s nima PC troubí (beep codes)?

Frekvence RAM je celkem šumafuk, prostě pojedou na frekvenci řadiče (tedy v tomto případě zřejmě o stupínek níž).

Tak presne s tymto som sa stretol u mojho pc. Pred asi rokom som sa rozhodol upgradovat ram na 16GB a tak som kupil taky isty kit Kingston HyperX Fury 16GB DDR3 1866MHz akurat 4x4GB, pretoze paradoxne bol lacnejsi ako ten 1600MHz. Doska Gigabyte MA785GT-UD3H (+CPU Phenom II 905e) mala podporovat pamate do 1800 pri OC, kazdopadne som ale ratal s tym ze logicky ak doska vyssie rychlosti nepodporuje tak proste pamat pobezi na nizsej. Ked som ich tam ale osadil tak som zistil ze sa neviem dostat do biosu, zakazdym sa objavi len blikajuci kurzor a tam to zamrzlo. Nakoniec som zistil ze ked jednu novu pamat vymenim za tu staru (co bola kingston 1600Mhz) tak bios v pohode nabehne, takze takto som si potom v biose nastavil rychlosti a timing novych pamati, ulozil nastavenie, ten jeden stary modul vymenil zase za ten novy a pc s tymi pamatami normalne bezi a funguje (teraz z neho pisem) akurat ze do biosu sa neviem dostat pokial nevymenim aspon jeden modul z tych novych 1866MHz pamati za nejaky starsi.

Jaké je přesné označení těch pamětí? hledej něco ve tvaru "HX318C10FBK2/16".
Jinak DDR3-1866 podporují AM3+ (FX) CPU. Ten Phenom oficiálně zaručuje max. DDR3-1333. Paměťový řadič je totiž součástí procesoru. To ale neznamená automatickou nefunkčnost rychlejších pamětí. Zkus s těmi původními RAM v BIOSu napevno nastavit tuto frekvenci (standardně tam bývá volba "AUTO") a pak (ve vypnutém stavu) osaď nové RAM.