Recovery
Zdravím, docela by ma zajímalo jak je možné spraviť recovery bez "softwaru 3. strany" (ktoré by boli sviazané s OS) s tým že by v PC/notebooku byly 2 diksy (SSD + HDD),
na SSD by bolo 5 partícií (1. vyhradené systémom [GPT/MBR, GRUB], 2. Recovery, 3. Windows, 4. Linux, 5. SWAP oddiel pre Linux) s tým aby boli možnosti obnoviť buď len partíciu kde je OS (z win, len win, z Linuxu len Linux) alebo obnoviť obe systémi (win aj Linux) teda "takmer" celé SSD, a dalšia možnosť aby bolo obnovviť úplne všetko vrátane HDD (v HDD by teda vyformátovalo partície tak aby tam nebol ani bajt, iba rozdelené na dve 500GB partície). vedeli by ste poradiť?
Zároveň by ma ešte zaujímalo jak výrobcovia notebookov ktoré sa predávajú s predinštalovaným OS dokážu vytvoriť recovery tak že po obnove neexistuje žiadny "uživatelský účet" a sám vypýta jeho vytvorenie.
Nechcem žiadnu radu typu "acronis"
Jednoduché. Vytvoríš si vlastné.
nevím jak to myslíš, ak naprogramovať celý recovery program, to nechci,... ak myslíš vytvoriť využitím nejakeho softwaru ktorý poskytuje priamo Windows alebo Linux v sebe, to bych bral,... no jak to udelať presne tak jak jsem to popsal hore?
Myslel som vlastný program. Ako v Linuxe neviem, ale Windows určite nebude zálohovať Linux. Neviem či ti niečo neuniká. Recovery je továrenské nastavenie zariadenia. To vyrába výrobca. Čo ja viem, spoň do doby Windows 10 na to vyrábal vlastný program, alebo používal treťotriednu spoluprácu.
Recovery a obnova oddílu (nebo disku) je ÚPLNĚ něco jiného. Oddíl pro recovery si asi sám neuděláš, zatímco image pro obnovení oddílu nebo disku uděláš právě tím Acronisem (nebo EaseUS Todo Backup nebo Clonezilla nebo kupa jiných SW). Na výrobu Recovery bys musel dost studovat, prostředky na to jsou k dispozici.
Ja viem čo je čo, potrebuju práve to čo bežne robia výrobcovia notebookov s predinštalovaným OS (možnosť - "obnoviť do Továrenského Nastavenia")
a je možné pomocou windowsáckeho spraviť recovery len pre windows tak aby nezasiahnul Linux,... myslím že pre Linux asi recovery ani nebude treba, ten asi tak často používať sa nebude.
Od Win8 je mozne nastartovat do vstavaneho WinPE prostredia a tam sa da aj obnovovat - aby to ponukalo vyslovene recovery tak treba ale uefi GPT a oddiel so spravnym guid, a nasledne aj BCD zaznam o tom recovery, to si mozes studovat par mesiacov na MS weboch, a aj ten obsah recovery oddielu treba vytvorit MS toolmi neni to brnkacka, ale je to mozne.
Omnoho jednoduchsie je pouzit funkciu bitova kopia ktora uz je vo Win (ovl.panely-zalohovanie kdesi vlavo dole ci kde), vytvoris si image a nasledne v pripade problemov nabootujes do toho vstavaneho WinPE a tam je aj obnova bitovej kopie. Ked sa posere uplne boot tak to ide aj po nabootovani z instalacky
Zaciatok by som videl asi tu https://technet.microsoft.com/en-us/library/hh8248 39.aspx a potom tam mas aj dole linky na
Tasks
WinPE: Install on a Hard Drive (Flat Boot or Non-RAM)
Concepts
Configure BIOS/MBR-Based Hard Drive Partitions
BitLocker Drive Encryption
Other Resources
Configuring Disk Mirroring
Ďakujem, hodne si mi pomohol. Jinak BIOS mám tak osekaný jak typicky notebook majú od výrobcov (v tomto musím uznať stolný počítač je odosť lepší) a jinak disk, áno GPT mám.