
jaký monitor pro grafika předávajícího podklady do tiskárny
Navrhněte prosím nějaké tipy, doteď měl Dell U2412m, a v podstatě to nějak fungovalo.
Poraďte prosím co nejlevnějšího byste mu dali (cca kolem 7-8tis.Kč), a potom jako druhou variantu třeba něco lepšího, s možností kalibrace?
Kalibrovat snad jde i ten Dell?
Pověz tedy jak se takovýhle monitor kalibruje, když vlezu do menu, a sjedu na Color settings, tak můžu vybrat akorát Input color format (RGB nebo YPbPr) a Gamma (PC nebo MAC), žádná jiná nastavení nevidím.
???
Už jsem našel: v Preset modes je Custom Color a Color temp !
Tak a teď ještě podle čeho nastavím co?
Nikdy jsem to nedělal, netuším zbla co se nastaví podle čeho?
Děkuju předem za popis či odkaz.
bez kalibrační sondy (kvalitní stojí 50-100 tisíc) to nemá moc smysl. Monitory Dellu, Eiza nebo HP bývají předkalibrovány - sice ne zcela přesně, ale pro 95% nasazení v DTP to stačí.
Osobně bych se na nějakou superpřesnou kalibraci vykvákl, pokud vaši grafici nejsou nuceni pracovat s přesnými barvami. V drtivé většině, když je dnes potřeba konkrétní barva, tak se stejně používá buď přímo Pantone popř. RAL, atd.
Kdepak grafici, jeden pán tady má na starost vyrábět a předávat podklady do tiskárny a vždycky byl nervózní jak to dopadne, jestli ta modrá co chce/myslí bude zrovna taková modrá nebo úplně jiná.
Takže bez sondy je kalibrace problém?
Mezitím jsem vygoogloval kalibrace a tam to vypadá, že když si ten obrázek nechá vytisknout v tiskárně a pak nastaví monitor do co největší podobnosti, tak to by mohlo nějak amatérsky stačit?
"Kalibrovat" monitor amatérsky - okometricky - je ztracený čas. Pokud bude výstup do tiskárny a bude záležet na barvách tak je kalibrace monitoru prakticky nezbytná, je potřeba též získat profil ICC oné tiskárny (předpokládám, že pokud používají více strojů mají profily sladěné nebo poskytují profil pro každý stroj zvlášť), ale je třeba vzít v úvahu, že dost podstatný vliv má při práci i ambientní osvětlení. Pokud se bude pracovat v místnosti s běžným nebo denním světlem, bude každá kalibrace do značné míry ovlivněna právě okolním světlem v místnosti. Tedy, abych byl správně pochopen - ne vlastní kalibrace, ale budou-li barvy odpovídat při denním světle, rozhodně (a dost zásadně) budou se jevit jiné při osvětlení umělém. Proto se v grafických studiích (alespoň v těch solidních) nepracuje při světle denním, ale při umělém normovém osvětlení. Jen tak lze zaručit standardní výsledky při práci. A stačí jen malá názorná zkouška - vytiskněte si obrázek, nejlépe obličej a stačí pohlednicový formát tak, aby měl správné barvy. A zcela jednoduše zjistíte, že barvy správné třeba při denním světle jsou při prohlížení pod umělým světlem zcela mimo... A budete se divit, jak obrovský je to rozdíl.
Cokoli, pokud ti jako grafikovi staci 6bit (DELL U2412M), tak je to asi jedno.
Bohuzel 8bit pod 15K skoro zadny, neco jsem zahledl na 1920x1080, ale to taky neni na seriozni praci.
Je sice pravda, ze vysledky toho Dellu nebo mnou vlastneneho kancelarskeho EIZO EV2455 za desitku oboji 6bit + FRC jsou temer zazracne, ale pokud bych se grafikou zivil a nedelal to jen obcas na privydelek, tak bych sel jedine do 8bit panelu. (viz jirka44)
Monitor doporučovaný jirka44 je pro grafika optimální i když 24" nemusí být pro každého dost. A jen mimochodem - má zpracování barev v 10 bitech a 16 bitovou tabulku LUT. Ovšem aby bylo možné tyto parametry plně využít je potřeba mít odpovídající grafickou kartu, těch, které podporují zpracování obrazu v 10 bitech zas tak moc není. Ale ono to jde jedno s druhým. Když monitor tak grafickou kartu, když obojí tak další a další a levné to rozhodně nebude. Alespoň ne v hladině pár tisícovek.