Je pro SSD lepčí FAT nebo NTFS ? a co říká linux ?
Já bych řekl že NTFS ale je to spíš intuice. Nejleší bude spíš vypnutý swapák.
Já bych řekl že NTFS ale je to spíš intuice. Nejleší bude spíš vypnutý swapák.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Pro jakej OS? Jaký je zamýšlený využití? Jak velkej bude SSD (kapacita)?
Pavel
Ne mluvím z ohledu jen čistě souborových systémů, no a i kdyby tak na ext3 asi nikdo windows provozovat nebude ne ?
Prostě jde o souborový systém jako takový, jestli to nakonec třeba není jedno když bude SSD provádět mixování.
To co píšeš mi nedává smysl. Nemůžeš od sebe oddělit souborovej systém na disku a operační systém. Neplatí přece, že libovolnej OS zvládá libovolnej FS.
Tohle už je nad moje chápání.
Pavel
Třeba se najde někdo kdo to pochopí.
Možná ano. Někdy. Někde. A třeba porozumí i tomu, co říká Linux.
A ty seš kdo a co chceš ?
gro,
hodláš vyřešit ten problém? Jestli jo, pak by bylo vhodný ho popsat srozumitelně. Děkuji.
Pavel
Pokud ti nedojde co myslím mixováním u SSD tak prostě neznáš technologii SSD, pokud ti nedojde to myslím tím "co na to linux" když před tím napíšu souborové formáty používané ve windows tak ...
Tuhle otázku prostě nedovedeš směrodatně zodpovědět.
M. Seal.
Ano, pochopil jsem, co mi chceš říct.
Pavel
Tak nedělej obstrukce a odpověz na otázku tak jak byla ložena, to že je filesystém spjatý s OS vím, jenom jsem to dal bokem, prostě to ber tak že se zapisují různě velké soubory různě často. Ono v reálu stejně zatížení nejvíc záleží co se s tím počálem dělá konkrétně než na vlivu OS jako takovém. Doufám že nezačne druhé kolo o tom že se použít třeba linuxová distribuce která nezapisuje nic atp.
Prostě chci čistě zhodnocení vlivu filesystémů, ne OS.
Už ti nemám co říct. Děkuji za pochopení.
Pavel
Zakopls o vlastní ego co, no to se stává i těm nejlepším...
podle marketingových powerpointových svodek je přece ssd naopak blahorodím pro svapák. tak ho za své prachy použij a nic neřeš.
původní příspěvek byl o něco delší, ale po tvých komentářích je cokoli jiného ztrátou času. ne, fak není problém vždy jen softwarový.
můžu si vybrat, buď mě praštíte železnou tyčkou nebo kladivem tak dík.
http://www.zive.cz/Poradna/pcporadnanet-je-pry-hors i-poradna-nez-tady/sc-20-cq-355636/default.aspx?con sultanswers=1
A v těle je "nevěřím tomu", to už jsi asi "zapoměl" vložit co ?
Pavel se ti snažil naznačit, že systém souborů záleží na operačním systému, ve terém chceš SSD používat.
Pokud budeš mít Windows 98, těžko ti k něčemu bude Ext3 nebo NTFS.
Pokud bude SSD jako výměnné médium, bude nejrozumnější použít FAT nebo FAT32 (podle velikosti). Budeš mít možnost s tím pracovat na jakémkoliv OS.
Jak se systémem souborů na SSD souvisí vypnutý SWAP? :-O
Možná bych tomu před časem i věřil ale třeba takový linux jde provozovat i na FAT.
To je jedno, mě šlo především o princip nejenom o praktické použití, nevím proč vám to dělá takový problém.
SWAP souvisí právě zase naopak s tím praktickým použitím...to je asi taky problém
No nic, hlavně zdraví.
swap souvisi pouze se systemem - pagefile.sys je na linuxu k nicemu,pokud by se nekdo zeptal jestli se vyplati na tohle swapovat (cetnost zapisu/mazani/pristupu)..otazka by jiste znela jinak.
swap je magický soubor povznesení prostředního ducha a je potřeba za všech okolností nejmíň jeden gigabitajt.
sic jsem to odtud smazal - dam to radsi zpatky
co to v tom štětí čicháte? papírny?
---
štěstí moc nemám, ale co, sebevražda to vyřeší, chce někdo přibrat ?
Já jsem někde tvrdil, že Linux nepracuje s FAT? Pokud si přečteš můj příspěvek, dočteš se, že pokud chceš přenositelnost, měl bys právě FAT použít. Umět číst, to snad po tobě tak moc nechceme, viď?
Nám dělá problém porozumět tvým myšlenkovým pochodům. Připadá mi, že buď píšeš rychleji než přemýšlíš, nebo píšeš naopak úplně něco jiného, než o čem přemýšlíš.
Zdraví ano, to potřebujeme všichni, včetně tebe.
No dobře tak já si jdu nakoupit chleba do knihkupectví.
Ano, přesně tohle je styl dotazů, který zde prezentuješ.
Jo, dotazy si tam taky nakoupím, jestli chceš tak ti vemu také nějaké.
Vezmi, ale ber jen ty, ktere budou mít hlavu a patu (v překladu: ty které mají smysl).
smysl mají všechny otázky, otázka je pro koho, to je otázka jenom pro někoho, ale kdo to je ? to je otázka...
Dobře. Zkusím to zformulovat jinak. Pokud budeš chtít rozumnou odpověď na svou otázku, musíš ji položit tak, abychom to pochopili i my, sprostí lidé, pohybující se v normálním světě mezi ostatními smrtelníky a jsa na hony vzdáleni tvému myšlení.
Jsou chvíle v životě pseudointeligentního slizu kdy býti označen za magora je povznášející pocit.
Obávám se že otázka která bude dle vás dostatečně kvalitní, rozumná, obsáhlá a konkrétní bude zároveň odpovědí takže ji nebude třeba ložit na poradnu.
Ked ti povie 10 ludi, ze si blbec aka je statisticka pravdepodobnost, ze sa mylia? Ak by ti chybal jeden hlas k tym 10, tak si tam prirataj kludne mna.
Ale samozrejme vzdy je tu sanca, ze je to vsetko naopak.
A ty si zase kdo ? to je najednou "spravedlivých" co si přijdou kopnout, jesli existuje posmrtný život tak tě budu chodit strašit a škodit, no tak blbec, co čákáš ? co bych pomáhal ?
Touchwood "zakazal" OT, takze sa prisposobim. Myslim, ze k otazke aj ked nejasne sformulovanej bolo uz povedane vsetko, co sa dalo a malo.
Zvlášní... Která část mého příspěvku tě přiměla k názoru, že jsi považován za "magora"? Že bychom nebyli první, kdo nestačí držet s tebou krok?
Když přijdu do potravin a oslovím prodavačku:
Je lepší chleba nebo okurky? Nejlepší bude vypnutá mikrovlnka.
Asi nebude schopna bez dalších informací odpvědět. Nebo jsi snad jiného názoru?
No pohybuju se po fórech kde je vždycky někdo s patentem na rozum (axiom) který často považuje všechny ostatní za idioty které je třeba zavést na tu jedinou pravou cestu (radit a přesvědčovat místo diskutovat) a jako bonus to bývá narcis.
Jo, je možný že jsem magor (to snad v tomto zasraným světě ani nejde - nebýt magorem) a kdo na to chce důkaz tak si ho najde vždycky.
Doufám, že tam bude dlouhá fronta. Bude to docela osvěžení tě tady nemít.
bubák
já se tedy vrátím k původní otázce (a poprosím všechny, aby se už zdrželi OT příspěvků, obzvláště na téma hyperinteligence ostatních - děkuji).
Podle mého názoru je úplně jedno, jaký filesystém se použije, neboť řadič flash si stejně bude data fyzicky ukládat zcela ve své režii. Pokud je mi známo, přistupuje se k zápisům metodou podobnou round-robin, tj. i když se uživateli i filesystému zdá, že zapisují na totéž místo, ve skutečnosti fyzicky zapisují na volné místo, kde bylo zapisováno nejdále v historii (a tak se šetří flashka, protože flash se opotřebovává právě jen zápisem)
Dovolím si poznamenat, že úvaha je správná, nikoli úplná. Např. FAT vs. NTFS: NTFS má transakční zpracování diskovejch operací (žurnálování) a proto se používá log soubor, ve kterým se transakce zaznamenávají. Tím dochází k většímu počtu zápisů na disk, než u FAT. Stejně tak NTFS (implicitně) používá záznam o posledním přístupu k souboru (nevím, kam se tahle info zapisuje), což opět oproti FAT přidává zápisy na disk navíc.
Pavel
Moc hezký, najednou to smysl dává co ?
Já dodám je to, že použití NTFS znamená i přístupová práva vázaná na konkrétní instalaci Windows a při požadavku na přenositelnost by to bylo na překážku.
Další věc je funkce "obnovení systému", kterou by bylo třeba pro ten disk vypnout, protože by přinášela další zbytečné zápisy...
pánové, máte bezesporu pravdu, nicméně dnešní flashky mají limit počtu zápisů do jedné paměťové buňky v řádech statisíců (lepší, které se používají v SSD až miliony). V kombinaci s řadičem flash (ostatně tato technologie se používá i u "klasických" plotnových disků, kde firmware relokuje vadné sektory na zcela jiná fyzická místa) bych se v rámci běžné životnosti hardwaru naprosto nezabýval těmito věcmi, připadnou mi zcela podružné (asi stejně jako taktovat/netaktovat s ohledem na životnost, když i přetaktovaný stroj stejně bude morálně 3x mrtvý než se projeví vliv přetaktování na životnost).
Samotnej MS doporučuje na flash použít FAT (a nedoporučuje NTFS). Dao by se to i najít, jsou tam vypsaný důvody.
Pavel
Ano to je to co nazývám mixováním.
A ty si aka organizacia vytvarajuca nove nazvy a standardy? Aby som vedel ze preco sa tu nadrapujes jak debil ked splietas piate cez deviate a vymyslas si vlastne nazvy. Ta technika sa vola "wear levelling" Wear_levelling
Si vymysli nazov aj na pivo napr. ze "superlimo", a chod do krcmy a nadrapuj sa ze krcmar nevie co to je superlimo, taku ti krcmar zavesi ze vyletis cez zavrete okno.
Co sa tyka filesystemu nie je to dnes moc tragicke co sa tyka poctu zapisov, ale lepsi by bol FAT32 ak nepotrebujes opravnenia na filesysteme. Ak potrebujes opravnenia tak na Win jedine NTFS.
Skor sa ale IMHO mnozstvo zapisov obmedzi vypnutim swapu a zbytocnosti ako defragmentacia na pozadi (u WinXP), indexovanie suborov na pozadi, a podobnych MS-nezmyslov. Ak to chces hnat do extremu tak si na flash daj nejaku live distribuciu, nieco podobne ako sa dava na live-CD a nebudes tam mat zapis ziaden (imho nema ale zmysel sa s tym az takto drbat)
MM.., tak to je první emocionální odpověď, jakou jsem od tebe četl.
Do výčtu bych přidal všemožný eventlogy a logy vůbec. Je-li to spolehlivý zařízení, tak prostě pojede
Pavel
Emocionalne su vsetky moje odpovede, len to tak nevidno
Ja neviem co je na tom tolko k diskusii. Na FATke vznika IMHO menej zapisov oproti NTFS (nema transakcne spracovavanie ako NTFS) a ostatne zavisi od OS a jeho nastaveni (swap, logy, automaticky defrag apod).
Este co sa tyka Ext3: to neviem, ale menej zapisov ako u FAT si uz neviem predstavit (u FAT sa zapisuju len data a zoznam blokov do FAT. Ale zavisi od implementacie OS kolko fyzickych zapisov ale urobi v skutocnosti = otazka pre programatorov MS ci implementaciu FAT spravili nahovno ako vsetko ostatne, alebo len menej nahovno ).
Nicméně ta otázka má svoje opodstatnění. Vám o tom, že ("pod Linuxem") existujou FS s minimalizací zápisu na disk. Jak je to dělaný, to netuším. Používají se třeba na read-only médiu, v ROM atd.
Že je (za stejných podmínek) míň zápisů na FAT než na NTFS je jasný každýmu, kdo o tom má trochu páry; to opravdu nemá smysl diskutovat.
Pavel