Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno HDD nad 2 (3) TB ve Windows 7

Narazil jsem při čtení http://pc.poradna.net/q/view/1679210-jakou-kapacit u-disku?page=r1679370#r1679370 na záhadu :)
Tohle mě zajímá z pohledu Windows 7.

Příklad:
Nový výkonný PC (=moderní hardware, nové technologie podporovány), W7 samotný nebo dualboot s W10.
Disk se systémem SSD/Velociraptor, třeba 500GB.
Datový/herní disk třeba 3TB, 4TB, více. Možná více velkých disků.

Bude problém? Vyřeší se problém tím, že ten velký disk bude rozdělen na více particií, třeba po 1,5TB?

Čtu si o MBR a GPT a rozumím tomu jako koza petrželi…

Díky za objasnění.

---
Tak nějak na 99,9% předpokládám, že v případě virtuálních OS kapacita fyzických disků nemá na hostované systémy žádný vliv. Na 6TB disku ve W10 klidně můžu virtualizovat W98 s 1GB diskem.

Pokud používáš disky nad 2 TB, tak musí být GPT (na vytvoření použij nějaký nástroj třetí strany, např. oblíbený Partition Wizard od firmy Minitool). Potom můžeš vytvořit oddíl libovolné velikosti (horní hranice velikosti oddílu je natolik vysoko, že její dosažení prozatím nehrozí).
U disků MBR můžeš vytvořit oddíl velikosti max. 2 TB (plus mínus). Údajně lze vytvořit další oddíl, začínající na této hranici, ale nikdy jsem to nezkoušel a hlavně to nestojí za ty štrapáce, obzvláště, jedná-li se o datový disk. Ten je lépe vytvořit jako GPT, kterému Win7 a vyšší rozumí a nejsou žádné problémy.
Nevýhoda GPT je vlastně jediná: Deska se starším BIOSem, tedy ne-UEFI, z disku GPT nenabootuje.

Obecne disk nad 2TB pouzivat jako datovy, misto MBR vytvoris GPT, umi to u klasicky spravce disku z Windows. Na Win7 a vyssich bez problemu.

Nepouzivat ale na boot (system) a to ani , kdyz udelas mensi logicke oddily. Sice to moderni BIOS umi, ale casto je to blbe implementovane a muze to zlobit a nenabootujes.

Děkuji všem.

Takže to bude jednoduché,
- na SSD W10/programy
- na HDD do 2TB (klidně na 500GB) W7/programy + data (jiná particie než OS)
- na HDD nad 2TB hry, multimédia, jedna ze záloh dat, mirrory

I na dalším PC a po roku 2020 (dnes!) počítám, že se budu více a spíše pohybovat ve W7. Boot do desítek pouze v situaci, že nějaký soft/hra bez W10/11 či čeho nepojede. Naopak, spíše si myslím, že více problémů by měly W10, pokud bych chtěl na nich rozjet všechny své hry.

Takze tu moznost ponechat stary PC s Win7 a k nemu novy PC s Win10 (monitor, klavesnice, mys pres KVM) jsi vzdal? Manzelka to proste nepovoli. :-)

SSD1 250 az 500GB dle potreby - Windows 10, programy
HDD1 3TB 5400ot. - uzivatelska data, zalohy a image toho SSD1
SSD2 1TB - hry, netreba zalohovat, instalacky jsou stejne na Steamu
HDD2 2TB 7200ot. - Win7 C: 500GB a uzivatelska data D: zbytek, pokud teda manzelka nezkousne dva pocitace.

A uplne bych nezavrhoval moznost mit Win7 jen na virtualu a spoustet je pod Win10.

Ano, 2 PC najednou mít nebudu.
Tedy, já i manželka máme každý 2 PC, ale ten druhý/slabší (s XP) je jen jako záloha, pokud by se pokazil ten používaný. Připraven, odpojen od sítě i LAN.

SSD na hry nemíním obětovat. Nějaké rychlejší načítání hry či levelů mě zas tak neoslní, abych kvůli tomu vyvalil x tisíc. Právě hry jsou a budou největším žroutem diskového prostoru. Dovedu si klidně představit, že za dva roky budu na ně potřebovat třeba 6TB (vždyť dnes má kdejaká hra běžně 50GB). Jsem v tomhle maximalista - pokud mě nějaká hra zajímá, a je šance, že bych ji hrál, mám ji nainstalovanou :-)

W7 ve virtuálu (a v něm XP) jsem zcela nezavrhl. Budu to asi řešit, až to bude aktuální. Rozhodovat bude i to, jak budou ty všechny mé hry pod W10/11 fungovat, pokud vůbec. A hrát třeba relativně nové hry ve virtuálu, to asi nebude ono, pokud chci hrát na max a plynule.

W10 zatím ze svého hlediska a budoucnosti považuji jen jako nutné zlo; pokud časem některý výrobce software, který používám, bude vyžadovat W10, nic jiného mi nezbude, protože profesní soft updatovat a upgradovat prostě musím. Z hlediska DX12 her mě dnes nic netáhne. Exkluzivity mám na háku a kde je podpora i nižších DX, vystačím si.

Ještě k tomu případnému velkému disku (hry + zálohy):

Nikdy doposud bych neřešil záruku disku, možnost reklamace a tak. Pokud by disk odešel třeba po půl roce, prostě smolík, data nesmí z domu. U tak velkého a tím pádem i drahého disku bych možná udělal změnu:
- nainstalované hry (Steam, Origin, Uplay atd.): nevadí mi, když to někdo uvidí
- záloha dat by asi byla v 7.1a TC kontejneru (možná v hidden), aby se k nim v případě poruchy/reklamace nedostali. Ani omylem nevěřím jakýmkoliv proklamacím kohokoliv (servis, prodejce), že je data nezajímají.
- dtto mirrory, ty by byly samozřejmě také zašifrované

Tak jasny, kdyz tam hodis dostatecne velkej logickej oddil, kterej budes sifrovat, tak z hlediska bezpecnosti dat te to nemusi trapit a muzes v pohode reklamovat.

Mimochodem i Windows 7 pekne funguji na SSD. Ale asi to ted nema cenu resit, treba nez budes kupovat nove PC, tak SSD natolik zlevni, ze jima pokryjes vsechno mimo uzivatelska data a zalohy.

6TB hry - se mi to zda divne, 6TB her ikdyby jedna mela 100GB, tak mi nerikej, ze to vsechno hrajes. Dohraju a odinstaluju, nechavam jen to, co bych eventualne chtel hrat jeste jednou, ale stejne se k tomu nedostanu. :-)

Hrat na virtualu urcite ne! Pokud virtualni Win7, tak jen na praci bez 3D rezimu, teda vsechny hrane hry musi behat pod Windows 10, pokud ne, tak opravdu pripada v uvahu jen dualboot.

Tak samozrejme, vzdyt pred par lety zadna SSD nebyla a hry se hraly taky, takze to samozrejme jde, ale preci jen doba pokrocila. Me ta cena neprijde tak hrozna, 7.500 za MX300, vzdyt presne tolik jsem pred casem dal za M4 256GB. Ano, tak moc sly ceny dolu.

Jaký je reálný přínos ve hře, když máš hru nainstalovanou na SSD? Pokud máš jinak nadstandardně vybaven PC (výkonné CPU, nV1070, min. 16GB RAM).

Dovedu si to představit v případě, že bys hrál nějakou náročnou open_world akci, lítal po světě a rychlé načítání z disku by omezovalo doskakování textur (nestačí se rychle "načítat" svět). Ale myslím si, že to je věcí enginu hry, jak to vývojáři naprogramovali. Vezmi si třeba Mafia 1, je tam daná maximální dohlednost a ani kdybys měl celou hru na terabajtovém RAMdisku, doskakování textur nezabráníš.

Až/pokud bude cena SSD srovnatelná s HDD, samozřejmě. Ale za x násobek, to nedám.

---
Dnes nemám 6TB her, to byla úvaha, jak to může dopadnout za dva roky, nejsem ani na polovině.

Není zas tak dávno, kdy hra vlezla na 1-2CD. Pak se přešlo na DVD. Největší hru na DVD mám RAGE (byla na 6 kusech), to jsem ji ale kupoval jen proto, že byla mimořádně levná a dobrá duše mi ji v kamenném obchodě koupila, nemusel jsem platit stovku poštovného. A hra stejně vyžaduje Steam, tak mi jsou DVD k ničemu. Dneska je docela běžných 50GB.

A ještě k těm instalacím: spoustu her mám vylepšených, zmodovaných, upravených, řadu z nich držím ve starších verzích (třeba proto, že na rozdíl od nových v nich funguje neoficiální čeština), které dnes ze Steamu nestáhneš. Kdysi, když jsi mohl zabránit nechtěné aktualizaci her na Steamu, to bylo jednodušší. Dnes, chceš-li mít starší verzi, musíš se "bránit" jinak, kompletní zálohou. Nedovedu si třeba představit, že bych takový Skyrim každou chvíli instaloval (několik hodin!) a odinstalovával, to bych nic jiného nedělal :)

HDD je brzda celeho PC, porad a ve vsem. Neni to nic nelogickeho, zatimco vsechno v PC jsou jen nejake elektricke signaly, ktere tecou velkou rychlosti, HDD je posledni komponenta (snad jeste vyjma obcas stale pouzivanych DVD), kde je nejaka mechanicka cast, ktera se toci nejakou trvale nizkou rychlosti, takze stejne jako kdyz zapinas pocitac, tak to z SSD je rychlejsi, tak kdyz zapinas hru, tak je to zase rychlejsi, protoze se ty textury tak jako tak nekdy do te 16GB pameti RAM musi nahrat a uzke hrdlo je vzdy HDD.

Ano da se provest optimalizace a pokusit se brzdu minimalizovat, ale do budoucna s rozvojem SSD se da i predpokladat, ze to vyvojari prestanou delat, protoze proc, kdyz na hry je SSD. Casem opravdu HDD zustane jen na zalohy, protoze je a asi i jeste dlouho bude spolehlivejsim datovym mediem.

Ja ti nevim, chapu pozadavky toho typu, ze proste jsou treba lidi co jednoduse na PC maji 15.000Kc a vic si dovolit nemohou, tak proste musi neco vynechat a obetuji treba tu rychlost diky SSD. Ale staveto tak, ze jako dokud nebude SSD stejne levne jsko HDD tak si ho proste nekoupim? (Dokud nebude vino stejne levne jako pivo, tak si ho proste nekoupim, ....)

Pro mě prostě to zrychlení zapnutí hry či načítání levelu o pár vteřin za těch x tisíc navíc nestojí. V žádné hře problém nepociťuji ani dnes, kdy mám PC výkonnostně výrazně slabší, než bude v plánu.

Pokud chci mít v PC určitý diskový prostor, tak kvůli němu nenavýším jeho cenu o desítky tisíc. Dnes stojí 2*3TB disky celkem od 6.000. Mizerné 2TB v SSD stojí mnohem víc. A ten prostor tam prostě chci, v prostoru kompromisy dělat nebudu. Při nějaké plánované ceně to budu muset nějak zbastlit dohromady, s nějakým výrazným zvýšením ceny se nesmířím.

Ale jak jsem psal, tohle začne být aktuální odhadem snad někdy koncem příštího roku. Těžko hádat, co bude kolik stát, ale vidím to někde do 35 tisíc vč. W10/Pro (W7/Pro/neOEM mám), bez periferií. Velmi pravděpodobně to bude Intel/nVidia.

jasny, Q1-Q2 2018 se predpoklada ze vyjde NVidia Volta, do te doby nema cenu resit pocitac, ktery by mel vydrzet vic let v provozu.

ale vyslovene bych se neorientoval na Intel + NVidia, protoze prognozy ohledne Ryzen + Vega od AMD nevypadaji vubec spatne, ale ani Vega mimo vysloveny highend do ktereho se s 33K bez OS neodstanes, by mela byt az Q4 2017 nebo jeste pozdeji. Takze ten plan na polovinu 2018 je asi idealni.

Ja ti nevim, chapu pozadavky toho typu, ze proste jsou treba lidi co jednoduse na PC maji 15.000Kc a vic si dovolit nemohou, tak proste musi neco vynechat a obetuji treba tu rychlost diky SSD.

Osobně jsem nový HDD kupoval před rokem Black/RED prachy jsem měl i na SSD, ale jenom vkvůli načítání hry bych prachy za SSD nevyhodil ,pro změnu "levnej" jenom na OS je mě k ničemu.(pořád HDD má dobrou kapacitu za dobrou cenu a že jednou budou stát stejně SSD o tom silně pochybuju)

Ps:velkej SSD co stojí máš furt na úkor lepšího HW i když kupuješ Pc za 30 .....