Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno I7 vs Ryzen

Dobrý den mám dotaz co je lepší Ryzen nebo I7. Např: když bude spuštěný vrbox š windows a gta v a stream ve fullhd v 60fps. Co má lepší výkon. Spousta lidí psala že intel i7 při více spuštěných věcech ztrácí a kámoš zase říká že intel je lepší tak fakt nevím:/

Paměti (RAM) vs RYZEN – stále lepší a lepší!

no to jsem viděl na streamu jak jsou lepší při hraní Battlefield 1 jim to házelo modrou smrt s nejaktuálnějším BIOSem,hru rozjeli až když RAM dali na základní frekvenci 2133MHz.Hold AMD stránky oni možná ty RAM jedou líp ovšem pouze s chipama Samsung,jinak se to ser... i když se třeba Asus rochní jak maj nejvyladěnější BIOS.:-)

# Logicky AMD@Ryzen, kde muzes hrat, streaming a klidne jeste udelat virualni stroj s '4xCore' na neco jiného, tam kde je vykon na poctu srdci, jasne vede [Ryzen].
#Na vykon dnesnich her (které ve vetsine pripadu nevyuziji vic jak 4xCore/*8xHT a jsou lépe optimizované na Intel), streaming, bych zvolil Intel i7@7700[K].
* Navic AMD zapracovalo na slibeném 'MicroCodu', coz nejaké % Ryzenu také pridalo, v nekterych hrach, jako "Ashes Of Singularity" ovy "PATCH" prinesl az 25% lepsi vykon, AMD Ryzen si urcite zaslouzi pochvalu za pomer vykon/cena/*Pocet srdci.
ALTERNATIVA : Budouci Ryzen'5', ktery s 6C/12T Intelu jeste pekne zneprijemni zivot :-)

# Zcela urcite, jestli chces aby ti neco jelo spolehlive tak ano, to cekani se ti ale vyplati a pristi rok ty aplikace hry, firmware, HW, bude v ohledu kombinace s AMD@Ryzen daleko vice zajimavesi a optimizovanejsi.
* Samozrejme Intel nemini zustat pozadu, kde na trh uvede 'Intel 6Core/12Thread' ve stejné cenové kategorii.

Z hlediska výkonu celku nemá Intel vůbec šanci konkurovat nyní AMD. Kdo by to byl ještě nedávno řekl?! Jeho pouze 4 jádrový Intel Core i7-7700K, což je to nejlepší, co Intel pro mainstream má, prostě nestačí na 8jader/16vláken RYZEN 7. A ten jde navíc taktovat tak, že se následně výkonem díváme na jeden z nejvýkonnějších procesorů na trhu vůbec! Ano, Intel i7-7700K je v určitých podmínkách rychlejší, ale ne proto, že by to byl výkonnější procesor, ale proto, že má vysoký takt na jádro a některé aplikace prostě neumí využít více jader. Nicméně velká většina ano a pak je RYZEN i s výrazně nižšími takty o desítky % výkonnější než i7 a to má stejnou spotřebu! Dokonalý obrat na trhu, kdy AMD najednou nabízí lepší procesor, s lepším výkonem, lepší efektivitou. A věřte tomu nebo ne, i za lepší cenu

# Ty procesory jsem v ruce nejakou dobu mel, jeden jsem dokonce zakoupil, mohu rict, ze jen prece trochu znam (alespon vic, nez jen pres nejaké clanky a obrazky pres monitor), vim jak se chovaji v urcitych situacich, v testech, kde ma ktery nahoru, tak jsem to napsal podle sebe, nepotrebuji neco opisovat, holt, nekterym Google|YouTube radcum se zde neda konkurovat ..
• V kazdém pripade, s mou zkusenosti, byxh Ryzen urcite ve stavu v jakém je nezakupoval.

To je samozřejmě nesmysl.

Ryzen podává výkony adekvátní 8C procesoru, tj. ve hrách kde funguje multithreading (což budou výhledově/jsou všechy "složitější" hry kde se počítá s fyzikou, AI, apod.) bude excelovat. 4C/8T mám dnes a rovnou říkám, že těch 8T je tam jen pro parádu a spíše k ničemu, další mé PC bude mít Ryzen.

Dále pojem "drahá deska" je samozřejmě nesmysl, fungovat budou i desky nesvítící červeně a cool barevným potiskem pro teploušky. Je třeba jen počkat, až se vychytají mouchy a výrobci desek se naučí ty desky vyrábět - to nějakou dobu trvá.

A nakonec: když si člověk spočítá cenu základu (MB+CPU+RAM), vyjde i tak AMD řešení levněji.

Ne.

RyZen R5 prekonava i5, RyZen R7 prekonava i7. Zatimco jeste pred nekolika mesici nedavalo smysl kupovat procesor od AMD, ted zase nedava smysl kupovat procesor od Intelu.

Osobne si pockam na RyZen Refresh a jestli se do te doby Intel nevzchopi, tak budu mit doma poprve v zivote procesor od AMD.

i7 dává smysl kupovat zatím pořád pokud jde hlavně o hry,je na tom líp ve většině her a jako jestli všichni vývojáři začnou hned dělat hry na více vláken o tom pochybuju (navíc je drtivá většina starých TOP her a ty nový až na pár vyjímek stojej za hov... takže do budoucna pěkný že pak hra bude umět třeba hafo vláken když bude stát za nic),taky otázka co je pro vývojáře her jednodušší.Ty to bereš z pohledu střihu videa tak je jasný že konkrétně pro tebe je lepší R7 8/16....Osobně čekám na zlevnění i7 7700k a vemu ho nejspíš,AM4 prkna jsou nedodělky zatím a pochybuju že do měsíce dvou budou OK,možná tak druhá revize za rok pro ty co chtěj zase čekat,ovšem to pak klidně s něčím lepším může vylést i Intel.:-)

Ja si to nemyslim.

R7 + GTX1070 bude mit v realu mimo synteticky testy o kolik min FPS nez i7 + GTX1070? O 3 FPS nebo jeste min?
A kdyz budes mit R7 + RX460 tak to bude o kolik horsi nez i7 + RX460? O 1 FPS?

Asi rozumis pointe, kterou se snazim naznacit. Mimo synteticke testy neni vliv procesoru velky a u vetsiny her mas dneska jedno jestli mas i5 nebo i7, pokud nejdes vylozene do nejake GTX1080Ti a nehrajes ve 4K. Takze u tech lepsich hernich grafik muzes v podstate usetrit jeste vice a staci ti i5-7600K. Nakonec starsi hry dneska budou perfektne behat i na tech novych Pentiich co maji 2+2 core a je to za par babek.

Takze za me bud chci jenom hry (mysleno hry co neumi vyuzivat multicore) a potom muzu na procaku usetrit a jit do levnejsiho nebo chci novej procesor na novy veci vcetne budoucich her a potom si myslim, ze dneska Intel neni konkurencni.

Desky nema cenu resit, ty se behem nekolika tydnu maximalne par mesicu zlepsi a nebude od Intelu rozdil.

To ne, jemu jde o hry optimalizovany na single nebo dual core, coz je vetsina starsich, tam potrebujes hlavne vysoky takt (frekvenci) a na ty je lepsi Intel, ale v podstate se da i to Pentium (3,5GHz) nebo to i5-7600K (3,8-4,2GHz). i7-7700K ma oproti tomu i5 narust jen 0,3GHz a obvykle je o neco hure taktovatelne, takze se to da dorovnat.

Kazdopadne si kupovat novy procesor na stare hry mi nedava smysl, na ty staci i muj zastarali i7-950, ikdyz je pravda, ze se i u tech 7 let starych her docela zapoti.

R7 + GTX1070 bude mit v realu mimo synteticky testy o kolik min FPS nez i7 + GTX1070? O 3 FPS nebo jeste min?

# Dle hry, az na par, kde se vlezu do jedné 10, je rozdil 3, ale v tom zbytku 3-35FPS, v nekterych i kdyz je to jen hrstka her, se Ryzen@7 drzi dokonce na FPS u Hranice AMD FX@8xx, mereno pred vydani Patch a s Ryzen R7@1700 + chipset B350, do doby, nez bude doladen micro cod a hry zacnou byt naPatch nebo optimizované pro centralni jednotku Ryzen, muze mit i 32C/64T a ve hrach to neprida ani jedno FPS.
* Ryzen na hry, je Ryzen@R5, o Intelu i5, kde I7 s HT nebo bez, ma z 98% stejné FPS, nedo dokonce i vice bez HT.

# Ryzen@2 Pinacle Ridge urcite, ale ne ve stavu, v jakém je dnes.
* Jde videt, ze ho potrebovali pustit do Sveta, aby ho doladili, kde se uzivatelé stavaji Beta testery . AMD nabralo dobry smer, ale ted si kupovat Ryzen cenu, neni jeste ve forme tak aby dokazal poskytnout svuj potencional a SW, HW co ktomu ptari (sice se knam zakladni desky nejak nevraceji, ale zase jeste nemaji FMware na to, aby ten Ryzen jel tak jak ma), uz ted je jasné, ze do jednoho roku, jak je dnes Reference I7 + GTX1080Ti, bude Ryzen + Vega.

No vyladění trvá ,ale ono trvalo i než ho vydali a jak to pořád natahovali do nekonečna,pak vypustili CPU s nedodělanýma prknama honem honem a tak to pak taky vypadá.Takže za rok možná dobrá volba jenže i7 na starý hry nejlepší volba teď o to mě jde hlavně, na nový pro změnu 4/8 stačí taky bohatě takže koupím a jedu nemusím se drbat s buhví čím že to padá atd,min na 5 let mám vystaráno i déle.Ono do budoucna co,nejsem vývojář a nevím co se dělá líp jestli hra na jedno vlákno/dvě a nebo na x vláken,tj že AMD udělá 16 vláken neznamená automaticky že se začnou sypat jedna hra za druhou takhle,navíc když si kolikrát nechaj dělat obě značky hry na míru,tj kdo dá větší sponzoring na hry AMD nebo Intel? :-)

Hele nevim, v podstate vsechny hry co jsou ted, jsou takova mala konecna DirectX11 a ocekava se, ze nove hry 2018 mozna teprve 2019 uz budou na DirectX12/Vulkan a jakmile to pojede na tom, tak se domnivam, ze tam uz vyvojari zaroven nasadi multicore, protoze ty rozhrani s tim mimo jine umi pracovat.

Takze ja si prave myslim, ze se svym core i7-6700 vydrzim nekdy do 2019, kdy uz nebude moc stacit. Mohu byt uplne vedle, ale podle me ten predpoklad, ze ti to i7 da s prehledem 5 let, to je velmi optimisticke. ;-)

# i7@6700 vazne na frekvenci, kde na par let dopredu to chce alespon i7@7700 (velmi povedené CPU spotreba/vykon), ve stejné kategorii, samozrejme momentalne i7@7700K, v ruce jsem mel sice jen 4 ruzné, ale vsechny 4 sli na par kliku OC na 5GHz bez nejakého slozitého nastavovani, s akceprovatelnym VCore, kde ta Frekvence 'DNES' v urcitych pripadech ma poznatelny dopad na vykon ..
* I7@6700, kdybych se mel drzet jen syntetickych testu, jsem dohonil pretocenym AMD FX@8370, kdybych mel byt presnejsi, Cinebench, Cpu-Z, i7@6700 jsem dlouho hledal na porovnani, mel jsem ho jen 2 dny, ale v porovnani s 7700 je to hodne velky rozdil, kde z i7@7700 jse vytahnout v CPU-Z

Single Core : 2090 bodu
Multy Thread : 9030 bodu

* Test jsem provadel na prumerne zakladni desce MSI 270 PC MATE + pro Intel I7@Kaby jsem pouzil RAM 2400MHz (2133MHz pro 6700), precasované na 14-15-15-39

Tak samozrejme, ze dneska si pokud se rozhodne pro Intel koupi i7-7700 nebo radeji s K, ja procak uz nejakou dobu mam. Nicmene i7-7700K jak spravne rikas, tezi z vysoke frekvence a bude to za par let stacit? Ja si myslim, ze ne.

Na dnesni hry a pro moje potreby s GTX1070 a fullHD displejem staci i to i7-6700 bohate. Mluvime o vyhledu nekdy za dva tri roky. ;-)

s GTX1070 a fullHD displejem staci i to i7-6700 bohate. Mluvime o vyhledu nekdy za dva tri roky.

# Samozrejme, navic s [4/8TH] bude cerpat z evoluce optimicaze na Core/Thread, bohuzel dnes, az na par her, nebo na mizerné % ze 100, jen par her dokaze efektivne vyuzit [MultyThreding], zkus sam, na cem to zkusit, nejaké hry mas ne ? Mas treba GTA ?
* Jestli jsem zakoupil Itel i7, je proto, ze jsem hledal polivalentni CPU, které ma dostatecne vykonu v mém veskerém uziti, bohuzel toto Ryzen 'DNES' prozatim neumi, pres jeho svalnatou konfiguraci, urcite uz jsi slysel o Intelackem TIC-TAC-TOC.

- Jestli ano, ma integrovany BENCHMARK, ten spust, na konci testu se ti ulozi vysledek BENCH do C:.../RockstarGames/Profil/Benchmark, bez do BIOSu, vypni HT spust GTA, Benchmark, etc etc, ted ty ysledky porovnej, ouha, bez [HThreading] budes mis s GTX@1070 od oka +- 6-10FPS vic bez HT.
* Tudiz dnes na vykon ve hrach [HThreading] nepotrebujes, proto je momentalne herni idealni 'Intel@i5', ale asem, budme prsnejsi teto listopad, tech zmen a to i v Microsoftu tento problém trochu posue dopredu a né jen v hernim svete, tak az prijde cas, zapnes HT a mas stale dostatecne vykoné CPU (kde se stejne bude drzet v té lepsi pulce nekde nad 65% v tabulce CPU Charts, o kolik se vykon Intelu zdvihl za polednich co ja vim 5 let? O par procent ? Kdybych si nekdy pred roky nechal I5@2500K, anich bych dnes nepoznal rozdil ..

Ne GTA nevedu, me to nikdy nebavilo.

Ted se mi asi vysmejes, ale mam posledni hru na starym PC s GTX570, kterou mam rozehranou - Rise of Argonauts a chci ji dohrat nez se pustim do neceho dalsiho, konkretne to bude The Division, takze jsem tu GTX1070 opravdu jen vyzkousel v syntetickych testech a jinak zatim nic. :-)

# Prave The Division (ktera ma jiz i moznost aktivace nativniho DX12, tusim hned od tretiho PATCH) je dobre optimizovana na C/T, navic jde i o hru, kde se vytecne drzi i s OctoCore AMD@FX, kde ho Intel i7 predhani o pouhych 5 FPS nad 100FPS hranici.
TiP ~ Ale zkus Mass Effect ANDROMEDA na ORIGIN je DERMO zdarma, na GTX@1070 jede skele, krasna podivana, jak graficky, tak po herni strance je opravdu zajimava..

Ja jsem fanousek Mass Effect a hned jsem koukal na nejruznejsi game playe a lidi jsou dost nastvany, ze je ta hra hrozne blba a popravde z toho co jsem videl, tak me to dost otravilo taky, tak moc nevim, jestli vubec tu Andromedu chci zkouset. Nicmene jak rikam, nejvetsi problem je cas, takze urcite dohrat Rise of Argonauts a pak se vrhnu na The Division, vic toho nezvladam, ono mam stejne dalsi "resty", ktery uz budu instalovat na to novejsi PC s GTX1070, takze toho mam dost do konce roku a pak si treba zkusim prehodnotit ten postoj na tu Andromedu, puvodni Mass Effect byl tak skvelej. :-)

Na dnesni hry a pro moje potreby s GTX1070 a fullHD displejem staci i to i7-6700 bohate. Mluvime o vyhledu nekdy za dva tri roky.

# No, prave co jsi psal "GTX@1070 jsem zatim pouzil jen v BENCHMARK", k tomu bych se chtel trochu vratit.
* VIZ : "takze jsem tu GTX1070 opravdu jen vyzkousel v syntetickych testech a jinak zatim nic". :-)

• Ja jsem stale nazoru a jen se mi to potvrzuje, kdyz zde nekdo napise dotaz HERNI PC na delsi dobu, hned je mu doporuceno i5/i7 + vykona tudiz i draha graficka karta vysi tridy (kde nem ani moznost prozatim ten vykon nejak efektivne vyuzit, tedy az na par vyjimek, drzim se opravdu jen 'OBECNE'), jako GTX@1080, jasne, kazdému to pripadne v poradku, ale realita jina, mu nazor, za na misto GTX@1080 je 'VYHODNEJSI" zakoupit [GTX@1070], v tvém pripade, kdyby jsi zakoupil [GTX@1060] kde by jsi usetrilm nekolik tisic, pocitil by jsi rozdil ?

"No, ale co tim chce basnik rict ?" Snad vzdy je volba tazateli objasnena tim, ze je GTX@1080 (jde o priklad) vyhodnesji do budoucna, jenze to prave neni a tento nazor alespon osobne beru jako 'MYLKU!!' "JAKTO PROC ?", sam vidis, ze na tvuj monitor, cely vykon tvé GTX@1070 nevyuzijes, kde by stacila zcela s prehledem [GTX@1060 - 6Gb]

"A opodstatneni ? " Jak uz jsem uvadel vyse, vykon procesoru z 'Gen'. do 'Gen' . je radkove jen par %, kde mam jstotu, ze i za 5 let, se bude uvedu treba intel [i7@7700K] stale drzet velmi slusne (navic 'OC' neni také naskodu, pro ty co chcou CPU opravdu na delsi dobu jako 3 roky a vice), ale mohu to samé rict o GTX@1070? Pro me (i kdyz neni) podminkou, radeji ze startu zakoupit 'VYKONE CPU' + 'PRUMERNOU ' grafickou kartu, kde rozdil s HIGH-ENDovou je nekolk tisic, které 'Investuji' do CPU, usetris natolik, ze muzes zakoupit i [K] verzi, kterou radeji budu menit co 2 roky, technologie jde rychle nahoru, tak jako DX ci jiné vychytavky, které tva graficka karta odstupem casu mit a podporovat nebude.
K cemu ze jsem zakoupil pred 3 roky 'HIG-END' kartu, kdyz dnes neumi DX12, k cemu jsem zakopupil pred 3 roky vykonou grafickou kartu, kdyz dnes nepodporuje GCN 1.1, bohuzel smula, nespustim AMDFreeSync, pred 3 roky vykonou grafickou kartu ktera neumy jako dnes i LOW-END HDMI 2.0, snad rozumis, co chci rict a kam mirim, koupeni Grafické karty na dlouhou dobu do budoucna, dle mne nedava smysl.
* Radeji zakoupit levnejsi STRED a UPgradovat co 2 roky GPU, nez zakoupit HIG END a byt za 2 roky na urovni GPU stredni tridy a mozna né se vsemi moznostmy, opravdu popremyslej o tom a uvidis, ze to opravdu smysl dava.

Ale jo, ja tomu rozumim a i uznavam, ze to tak byva lepsi. Mam jednoho kamose, ktery to dela presne tak, koupi co nejsilnejsi pocitac, kvalitni deska, highend CPU a s tim vzdy obmeni minimalne tri grafiky, v podstate meni grafiku ani ne po 2 letech, pritom GK nemusi mit uplne top, ikdyz ted ma taky GTX1070.

Nicmene neni to jedinny mozny pristup a spousta lidi radeji poridi najednou co nejvykonejsi herni delo i s grafikou a s tim pak chce vydrzet aspon tech 5 let. Proc to delaji, protoze se v tom nechteji furt vrtat. To mas jako s mobilama, kdyz Google chce, aby menili mobily po 2 letech, to je proste moc brzo a lidi se v tom nechteji vrtat co dva roky. :-)

I zde na poradne je par hracu s GTX770, protoze to byl sveho casu dobry kauf a dalsi grafiku planuji nekdy do pristich generaci, dnes se s ni da stale jeste zit. Asi si nezahraji vsechno a ne na plne detaily, ale jde to.

Nakonec ja koupil tu GTX1070 nekdy po novem roce (unor) a ted uz jen dohraju tu jednu hru a zacnu ji vyuzivat, ale porad by mi v podstate stacila ta GTX570, kdybych nekoupil. Uplne jsem to nedal, protoze mezitim dost zlevnila, ale mel jsem dve motivace, ten pocitac vyuzivam i jinak nez jen na hry a Intel grafika integrovana ve Skylaku padala, protoze intelacke ovladace za nic nestoji, takze nejakou grafiku jsem potreboval a navic k te grafice davali jako bundle Ghost Recon Wildlands, kterou jsem mel tak jako tak v hledacku, takze jsem te akce vyuzil. Takze uz mam v podstate zadarmo dve nove hry, ktere hned muzu hrat, ta The Division zase byla jako bundle ke klavesnici od Logitechu. Jinak ja nejsem takovej ten hrac, kterej uhraje skoro vsechno a novinky vubec nekupuju, ono zase clovek usetri, kdyz si hry kupuje s odstupem od vydani. ;-)

Uvidíme rok čekat nebudu zase na AMD ,no druhá věc stačit teď stejně pojedu dlouho na tý GTX770 no a pak na nějaký do max 6000 takže to stačit bude alspoň mě určitě,ostatně mě stačí i teď ta vykopávka Athlon II X4 640 i na nový hry nic se mě nedrbe atd,kdyby mě nechcípla RAM tak bych ani zatím nic neměnil.:-)

U intelu mám lepíky jenom aby mě ten CPU nerupnul s tím chladičem co mám i když DEEPCOOL sdělil že to s jejich chladičem nehrozí.Jinak s FHD si vystačím taky hodně dlouho nějaký 4k mě vůbec nezajímá:-)

No tak pokud resis finance, coz je pochopitelne, tak se zase na druhou stranu divej i na to, aby zbyly penize na grafiku, ta je dulezitejsi.

GTX770 je ted furt v pohode, urcite minimalne tenhle a u vetsiny her i pristi, nemusis hrat hned ty nejnarocnejsi uplne nove ne? :-), s tou GTX770 vydrzis, ale kdybys mel ted kupovat grafiku, tak u NVidie je GTX1070 prislibem do budoucna, ze to furt bude hratelny, o GTX1060 bych pochyboval a u AMD bych cekal na Vega kartu nebo refresh Polarisu RX580. Takze tem 6.000,- bych moc neveril, ze neco slusnejsiho das.

Tudiz kvuli usetreni penez na grafiku asi maximalne ten i7-7700, pokud teda Intel. To si myslim, ze vrazet penize do K, nema smysl.

Protože GPU momentálně mám tak finance zas tak neřeším mám na CPU+MB těch 15 připravenejch,ale samozřejmě čím míň tím líp a vemu ten K až zase spadne,nedávno byl za 9500.Měl GT7600 na který se už teda drbala Crysis 1 a dvojku sem už nespustil,za 4,5 jsem koupil GTX560 která už byla na vše Ok pak od XoXoChanela co mě věnoval tu GTX770 jsem si o dost polepšil,ale až jednou odejde do křemíkového nebe tak třeba momentálně by mě stačila taková MSI Radeon RX 480 bohatě se kterou bych se do 6 vešel krapek přes.:-)

# Tady jde spise o budoucnost, tak jak se hralo na FHD se bude hrat na 2K/4K, uz i v mém okoli to jde citit, tenkrat taky kazdy nemel FHD, pak prichazi VR, to ze monitory zacinaji mit vysi obnovovaci frekvenci a to nekolikrat tolik jk za posledni 3 roky.
Zdroj : Steam Reference

Ano a abys sel na vysoky FPS, musis mit i highend grafiku a treba AMD dnes zadnou nema a u NVidie se da hovorit leda o GTX1080(Ti), pokud se uvazuji nejake silene 140 FPS na 140Hz monitoru a podobne. Proste jak rikas, resit procesor kvuli hram je otazka par lidi, co daj do pocitace 100 tacu a tady na poradne sami vidime, ze vetsina lidi i na hry se chce vejit nekdoe do 35K maximalne.

# Neni, kdyz porovnam vykon mé" Fury s AMD FX a s druhou sestavou s Intel i7 7xx, v nekterych hrach to dela az 40FPS, s i7@7xxx, dosahuji v prumeru +- 15/20 lepsi 'FPS' ve hrach.
* Ale jsou vyjimky, jako MAD MAX, DOOM3 ktery je velmi dobre optimizovany AMD, kde se drzi dokonce o 5FPS nad i7.

# Na 60Hz monitor staci AMD@83xx z prehledem.
* A stacit bude, MAD na vykon MCore jede docela slusne, on, diky DX12 a novych optimizaci na Cores chyta druhy dech, kde DNES ma mnohem zajimavejsi vysledky jako pred 4 roky :-)
I kdyz nejde o zadnou revoluci, vysli dokonce i nejaké posledni zakladni desky pro Socket AM3+, 970/990, kde prinasi nejaké to USB navic, mensi upravy osazeni, nebo port M.2, novy vzhled..

Kdyz mas kartu na urovni 1070 a vejs tak je ten rozdil celkem velky v nekterych hrach..

# Jenze tam to jde prave nejvic citit, na kartach nisi tridy jsou ty vysledky prakticky stejné, jelikoz ty nastaveni, samotny vykon GPU neni takovy jako u HighEND GPU/s, Nvidia 1050 a 1080 ten rozdil muze byt opravdu podstatny a v 10kach %.

# Nevim , ja WAN testum moc neverim, bud jde jen o 'TEORETICKE' vysledky, nebo jeden WEB opisuje od druhého, trochu to pomeni, bohuzel Ryzen@5 jsem jeste nemel prilezitost zkusit/Benchmark/W/TDP/OC..
* Ale urcite, kdybych mel zvolit mezi Intel@i5 a RYZEN@R5 zvolil bych [RYZEN], kde se da jeho volba opravdu obhajit, dava smysl, jak na hry, tak tesi SW zavisly na poctu 'C/T'.