
Zapojení ventilátoru do ATX
Zdravím,
nenašel jsem doma předřadný odpor 43R, tak jsem zapojil větráček 12V 0.15A do ATX. + větráčku jsem zapojil na 12V žlutou v ATX a - větráčku jsem zapojil na 3.3V oranžovou v ATX => dostal jsem 12-3.3 => 8.7V na větráčku, větráček se točí, není hlučný a splnilo to můj účel.
Otázka zní, co na to ATX? Bude to fungovat dlouhodobě? Děkuji.
Ano, stejně idiotské bylo připojení ventilátoru na plovoucí napětí mezi 5V a 12V se stejným nebezpečím zavlečení napětí do nižší napěťové hladiny. Každý vícehladinový zdroj z toho má upřímnou radost!
A 43R je až v řadě E24, což najít 39R nebo 47R? Pozn.: Nic jsem nepočítal a diodový sloupec raději nenavrhl, natož něco složitějšího s 555 nebo mikrořadičem.
Nemám možnost takhle malých odporů a poštovné z GME je mnohem dražší než odpor za 2 Kč
. Diodový sloupec, jakože dát za sebou třeba 2-3 diody a bude to fungovat stejně jako odpor? Diod mám totiž hodně.
A co se může s tím ATX stát? To by musel shořet nejdříve větráček a až potom to ATX?
Moze zhoret zakl.doska a karty a periferie. Nemusi zhoret vetracek.
Mám RL207 diody.
Musel by si dat ca 5ks do serie. (mozno budu stacit 4ks)
Zenerku nemas?
Teď jsem sletoval 4ks diod k sobě a splnilo to podobný účel jako 12V a 3.3V. Tohle bude tedy mnohem více bezpečnější ? :)
Pokud to přetáhneš bužírkou, aby to holé "nedrhlo" o stěny skříně, tak mnohem více než ten nesmysl. K čemu může dojít, to jsem psal.
Neni to moc dobry napad. Pouzi ine odpory, daju sa aj skladat paralelne alebo seriovo, nepotrebujes to na ohm presne (stejne nechapem jak si dosiel k tomu 43ohm, ono sa to neda ratat nejakou trojclenkou ptz ta zavislost je komplikovanejsia, trojclenkov dostanes hodnoru zhruba plusminus autobus a pouzijes cokolvek +-20% apod okolo toho)