Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení ventilátoru do ATX

Zdravím,

nenašel jsem doma předřadný odpor 43R, tak jsem zapojil větráček 12V 0.15A do ATX. + větráčku jsem zapojil na 12V žlutou v ATX a - větráčku jsem zapojil na 3.3V oranžovou v ATX => dostal jsem 12-3.3 => 8.7V na větráčku, větráček se točí, není hlučný a splnilo to můj účel.

Otázka zní, co na to ATX? Bude to fungovat dlouhodobě? Děkuji.

Ano, stejně idiotské bylo připojení ventilátoru na plovoucí napětí mezi 5V a 12V se stejným nebezpečím zavlečení napětí do nižší napěťové hladiny. Každý vícehladinový zdroj z toho má upřímnou radost!
A 43R je až v řadě E24, což najít 39R nebo 47R? Pozn.: Nic jsem nepočítal a diodový sloupec raději nenavrhl, natož něco složitějšího s 555 nebo mikrořadičem.

Nemám možnost takhle malých odporů a poštovné z GME je mnohem dražší než odpor za 2 Kč :-D. Diodový sloupec, jakože dát za sebou třeba 2-3 diody a bude to fungovat stejně jako odpor? Diod mám totiž hodně.

A co se může s tím ATX stát? To by musel shořet nejdříve větráček a až potom to ATX?

Neni to moc dobry napad. Pouzi ine odpory, daju sa aj skladat paralelne alebo seriovo, nepotrebujes to na ohm presne (stejne nechapem jak si dosiel k tomu 43ohm, ono sa to neda ratat nejakou trojclenkou ptz ta zavislost je komplikovanejsia, trojclenkov dostanes hodnoru zhruba plusminus autobus a pouzijes cokolvek +-20% apod okolo toho)