Ok ja som sa dovtipil ze si to nastavenie predtym v BIOSe nenasiel a ze nastavujes asi nieco ine.
S tym /PAE je trochu problem. Musel by si zas prehodit to BIOS nastavenie na povodnu hodnotu, vtedy BIOS urobi to, ze 2GB budes mat normalne (adresy 0GB-2GB) a zvysne 2GB umiestni na adresy nad 4GB t.j. adresy 4GB-6GB. Medzi 2GB a 4GB bude diera (memory hole). Tak sa vyhne tomu konfliktu adresneho priestoru s PCI zariadeniami.
Win so switchom /PAE by mal potom vediet pouzit aj tu RAM na adresach 4GB-6GB, ale podla toho co si uz skusal to nefunguje, predpokladam ze BIOS tej dosky neoznami spravne windowsom ze je nejaka RAM nad 4GB, alebo je tam este nejaka ina zrada vo Win o ktorej netusim. Ja som /PAE nikdy nepouzil kvoli tomu ze MS pise na svojich strankach tusim cosi ze potom je nutne aby vsetky ovladace boli schopne pracovat aj nad 4GB alebo nieco take a teda ze s ovladacmi by boli problemy, a sam MS /PAE na WinXP neodporuca, to by som bol masochista keby som to skusal (kedze u MS zvycajne nefunguje ani to co odporucaju, a nie este to co neodporucaju ).
http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/serve r/PAE/pae_os.mspx
Driver Issues
Typically, device drivers must be modified in a number of small ways. Although the actual code changes may be small, they can be difficult. This is because when not using PAE memory addressing, it is possible for a device driver to assume that physical addresses and 32-bit virtual address limits are identical. PAE memory makes this assumption untrue.
PAE mode can be enabled on Windows XP SP2, Windows Server 2003 SP1 and later versions of Windows to support hardware-enforced DEP. However, many device drivers designed for these systems may not have been tested on system configurations with PAE enabled. In order to limit the impact to device driver compatibility, changes to the hardware abstraction layer (HAL) were made to Windows XP SP2 and Windows Server 2003 SP1 Standard Edition to limit physical address space to 4 GB. Driver developers are encouraged to read about DEP.