Existuje "proudový posilovač USB"?
Ahoj,
dostal se mi do ruky jakýsi scanner, který při scanování bere šťávu z USB (2.0) portu. U starého PC funguje dobře, u notebooku nenabíhá. Měřením jsem zjistil, že ze starého PC USB sosá téměř 800mA, zatímco notebook víc jak normovaných 500mA nedá.
Jak situaci řešit? Notebook má jediný USB port. Jak tento port proudově posílit? Dělají se třeba nějaké aktivní USB huby, které by umožnily z jednoho USB portu odebírat více než 500mA? Bastlit redukci z několika USB kabelů (spojit je dohromady a tak proudově posílit) se mi moc nechce, ale když nebude zbytí....
Nejlepší by bylo, aby - kvůli mobilitě - bylo tohle zařízení na NiMH AAA baterie :) - ten USB port je 800mA zatěžovaný jen občas a na chvíli. Jinak je z něj - v "idle stavu - sosáno tak 50 - 200mA. Tak že by se proudové špičky překlenuly z baterie a naopak při poklesu spotřeby by se baterie přes USB dobíjela.
Přiznám se že jsem nad tím už krapet uvažoval - napětí z USB měničem zvýšit, nabíjet s ním 5x NiMH (nějak inteligentně) a následně z těch 5x NiMH přes lowdrop stabilizátor dělat 5V a pouštět to do USB. Asi by to šlo... nevyrábí se to už někde? :)
Díky za nápady/názory/vtipy...
Nejjednodušší je podle mě sehnat posilovací napájecí redukci z PS2 konektoru nebo vyrobit. Nebo aktivní USB hub s trafem.
no dobře, aktivní HUB. Ale co jsem viděl HUBy, tak dávaly zase jen 500mA per port...
jj, nejcistejsi je ext. HUB s vlastnimm napajenim nebo existuji i kabliky s 2 konci do PC - datovy a napajeci a pak jen napajeci. KLablik ale moc nedoporucuji, protoze ten notas na to nemusi byt staveny plne zatezovat 2 vetve...
...a navíc ten notebook má jen jeden USB port, jak jsem zmínil
jestli máš jen 1 usb výstup, stejně hub potřebuješ. kup si nějaký aktivní se zdrojem, a pokud bude mít taky nastavené omezení na 500mA, dej to někomu s pájkou, ať ti to upraví - zmenší/přemostí omezovací odpor nebo co tam mají.
Kazdy USB hub bude mat napisane 500mA ptz. tak je to v specifikacii. Otazka je kolko vladze dodat, to by si musel skusit (USB hub s vlastnym napajanim a skusit).
Spravne to ma byt tak ze ak scanner potrebuje viac ako 500mA tak vlastne napajanie ma mat ten scanner. Takze ten scanner co mas treba ist oplieskat vyrobcovi o hlavu a kupit nejaky s vlastnym napajanim.
ona je to, abych byl presny, nejaka Ho Pin Tungova ctecka carovych kodu... to je delsi historie. Kazdopadne diky vsem za nazory.
Inac nema to nahodou vstup pre vlastne napajanie (ten scanner ci co to je)? Nejaky maly okruhly konektor pre externy zdroj?
to nema... ale pry k tomu driv existoval nejaky jiny kabel, ne standardni USB-miniUSB. Ale jake mel koncovky, to uz nikdo nevi. Mozna fakt do PS2...
P.S. a nech ta nenapadne spajat to paralelne dohromady s baterkami !
No, ja spis premyslel o nejakem bastlu podle nasledujiciho schematu, ktere jsem ted nacrtnul. Je neco spatne?
[img]http://img53.imageshack.us/img53/435/schemany2.png[/img]
je to zbytečně složité. Napájení pošli jenom do spotřebiče (USB SAMICA), zruš ty diody a drát do USB SAMEC.
chtel jsem aby kabel mohl slouzit i pro zarizeni, ktera zvladnou byt dostatecne krmena z PC...
Asi jsem méně chápavý, ale zařízení, které utáhne samotný USB port nepotřebuje žádný speciální kabel, tak proč ho připojovat přes tenhle? Ale jestli k tomu máš nějaký důvod, tak proč ne, chodit to bude.
při větším proudu mají schottky stejný úbytek jako běžná křemíková dioda, ten efekt je jen pro velmi malé proudy
diodu vstupního levého usb-b bych nahradil ochranným odporem do 10ohm, diodu za 7805 bych úplně vynechal
ale spíš bych takto upravoval ten aktivní hub, pokud by trval na standardních 500mA
ok, dekuji
U aktivneho hubu netreba robit taketo veci, u aktivneho hubu ak ma obmedzenie 500mA tak treba zmenit detekcne odpory na detekcny chip (tu detekciu 500mA robi zvycajne spec. chip alebo je to priamo v USB kontrolleri a idu don nejake odpory z napajania USB portu. Ak sa prekroci 500mA tak to hlasi overcurrent a odpoji napajanie).
P.S. odpor 10ohm by bol nefunkcny. U 500mA (0.5A) mas na 10ohm odpore 10x0.5 = 5V, takze USB napajanie by bolo 0V, t.j. je to nefunkcne.
Shottky diody su ok len si treba vyberat take co maju male Uf, zvycajne male Uf maju tie ktore maju male zaverne napatie (Urrm). Daju sa kupit shottky co maju Uf pod 0.5V a mozno aj menej pri 500mA. Treba pozret datasheety. Napr. 1N5817 (1A Urrm=20V schvalne som hladal male Urrm) ma podla grafu v datasheete pri 0.5A ubytok pod 0.4V (ca 3.8V pri 25° a pri vyssej teplote este menej). Za diodu by som dal preistotu 100n kondenzator oproti zemi.
Este posledne P.S. ale aj ten ubytok 0.37V moze zariadeniu vadit, zavisi od konkretneho zariadenia, je to trochu odveci. Mozno by bol lepsi namiesto diody tranzistor s malym saturacnym napatim ci jak sa to vola (napr. PNP tranzistor, emitor dat na "vstup", bazu cez odpor napr. 1k na zem, a kolektor je "vystup").
P.S: uplne najjednoduchsie riesenie ak by to malo byt riesenie bez externeho zdroja je asi uplne oddelit napajanie od USB konektora a nacpat ho na PS2 konektor
Aj ked PS2 konektor ma tiez tusim obmedzenie (tusim tiez do 500mA) ale nezvykne mat ochrany na overcurrent, len nejaku poistku ktora by to snad mala prezit...
měl jsem podobný problém, a protože požadavek byl aby to bylo celé napájeno z NB, tak jsem použil aktivní HUB, v něm zrušil proudové omezení a napájení pro něj jsem vzal z PS-2 portu.
Ak to prekracuje prud len impulzne, tak by stacilo dat do toho kabla do napajania seriovo tlmivku (cievku par desiatok zavitov na feritovom prstenci apod) a za tlmivku kondenzator napr. 100uF paralelne s 100nF keramikou apod.