Obecně platí, že lékařská pomoc a právní služby by se na dálku (tj. bez znalosti anamnézy a podrobného skutkového stavu) poskytovat neměly.
Aby však nedocházelo ke zbytečnému vytěžování přítele touchwooda, jehož vzácný čas je třeba věnovat na jiné dotazy, pokusím se k tomu něco uvést (velice zkráceně, obecně a bez dalších konsekvencí, např. souvztažnosti pojistných a na dálku uzavíraných spotřebitelských smluv).
Pokud vyjdu z Tvé verze, že jsi žádnou pojistnou smlouvu neuzavřel, můžeš být klidný, protože dotyčná pojišťovna jako Tvůj falešný věřitel by Tě musel zažalovat u soudu (pokud si nezvolí účinnější metodu dosažení svých cílů prostřednictvím zprostředkovatelů původem pocházejících ze zemí bývalého SSSR, u které inkriminovaný právní titul nebude hrát až tak významnou roli). To znamená podat žalobu (návrh na vydání platebního rozkazu), zaplatit soudní poplatky a u soudu prokázat, že jsi tu smlouvu skutečně uzavřel, tzn. že nese tzv. důkazní břemeno. To by se mu podle Tebe podařit zřejmě nemělo. Protože by nebylo prokázáno, že zmíněná pohledávka věřitele, potažmo Tvůj závazek vznikl, nemohlo by dojít ani k námitce promlčení, nebylo by totiž co promlčovat.
V případě verze druhé, tj. že jsi tu smlouvu skutečně uzavřel a závazek fakticky vznikl, bude možno uvažovat o promlčení. Lhůta začíná běžet dnem, kdy právo věřitele mohlo být vykonáno poprvé, což by mělo být stanoveno v té pojistné smlouvě (která podle Tebe neexistuje). Zpravidla to bývá den následující po splatnosti dluhu. Od toho dne běží obecná tříletá promlčecí lhůta. Promlčení je však fakticky realizováno až vznesením námitky promlčení u soudu.