Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem GMAIL a další emaily s velkou kapacitou - pokus o srovnání

Prosím zkušené uživatele gmailu o rady, jak pracovat s emaily na webu :-)

1) Je možno přejmenovat archivované emaily? Tj. upravit jejich předmět? Jestli ano, jak?

2) Je možno změnit řazení emailů volitelně podle předmětu / data ? Outlook Express to dávno umí. Předpokládám, že gmail taky, ale nevím, kde to nastavit.

3) Je možno upravit si zobrazení emailů v řádkovém přehledu (podobně jako v O.Expressu), jak široké pole má být k dispozici pro předmět, datum, jméno atd.?

Všichni vychvalují gmail, tak jsem si jej konečně taky pořídila a učím se s ním pracovat ;-) Štítky (labels) už používám. Děkuju předem za odpovědi a trpělivost :beer:
Změna předmětu, původně: GMAIL - řazení a přejmenování emailů?
Následující odpovědí se téma posunulo jiným směrem, tak upravuju i nadpis původní otázky (fromM2U)

Vidím, že nikdo nereaguje, tak si pokusím odpovědět sama ;-) Procházela jsem dnes nabídky několika freemailů, které nabízejí v CZ velkou kapacitu schránek. Napíšu sem, co jsem zjistila, třeba to časem pomůže i někomu jinému.

Řazení emailů dle zvoleného kriteria Gmail asi neumí (nebo jsem to nenašla?) Umí jej ale bez problémů např. Centrum, Atlas, Seznam, ale i menší freemaily jako Volny, Bluetone a jistě i další, které jsem nezkoumala.

Složky a podsložky
Uživatelé Atlas a Centrum si mohou vytvářet vlastní složky i podsložky,
v Seznamu, Bluetone, Volny atd. umožňují "jen" složky
Gmail to kupodivu neumožňuje (nebo jsem tuto funkci opět nenašla?)

Hledání ve zprávách
Umí jej samozřejmě Gmail, ale Seznam, Atlas a Centrum.
Nemohu posoudit kvalitu hledání, ale tu funkci tam mají

Štítky
Samozřejmě Gmail ano, ale umí je i Centrum v nové verzi emailu.

Velikost schránky:
Gmail - nyní cca 2,8 GB a stále roste
Centrum 2GB i Seznam 2GB
edit: Centrum i Seznam mají základní kapacitu nižší, ale 2GB schránku lze snadno a okamžitě aktivovat zasláním smsky za 3 Kč z českého mobilu
Atlas základní velikost 1GB + přidávají 2 MB denně za každý přístup přes web, tj. teoreticky to může neomezeně růst

Přejmenování emailů není možné ani v gmailu ani v jiných schránkách, které jsem zkoumala.

Můj subjektivní závěr z výše uvedeného:
Pokud se dívám jen na funkce emailu a stačí mi kapacita 2GB, tak se mi zdá naše Centrum.cz lepší než Gmail, protože při větším množství online uložených zpráv má uživatel více možností, jak je třídit a jak se v nich orientovat. Překvapilo mě to, protože řada nadšenců prosazuje hlavně gmail. Co si o tom myslíte vy?

Please, nehodnoťte v tomto threadu další služby google, pokouším se jen o srovnání možností emailových schránek.

To angel333: Na co by bylo přejmenování?

Protože mám ve schránce emaily, jejichž název naprosto neodpovídá jejich obsahu. Určitě se ti to stalo taky - napíšeš někomu email kvůli tématu X, to se vyřeší hned a konverzace pak pokračuje dál pomocí funkce odpovědět na email. Nadpisy jsou pořád Re: X , zatímco emaily už se týkají záležitostí Y a Z. V jednom z emailů dostaneš i důležité zprávy o Q. Nicméně předmět je pořád Re: X .

Takže když si ty emaily archivuju, uvítala bych, kdybych mohla zadat, aby se mi zpráva zobrazila s předmětem, který si zvolím sama - např. Hesla ke Q Samozřejmě by někde pod tím mohlo být uvedeno, že původní název zprávy byl Re: X .

Složky a podsložky
Uživatelé Atlas a Centrum si mohou vytvářet vlastní složky i podsložky,
v Seznamu, Bluetone, Volny atd. umožňují "jen" složky
Gmail to kupodivu neumožňuje (nebo jsem tuto funkci opět nenašla?)

to se prave resi stitkama neboli tags - i muj prohlizec se drape do oblibenych pres tagy :-D holt nova doba
---
jinak dekuji za vycerpavajici shrnuti

Složky a podsložky - to se prave resi stitkama neboli tags

Jasně, máš pravdu, ale "člověk počítačový" je zvyklý na složky a podsložky nejen z emailového programu, ale i z běžného používání počítače. Takže v gmailu mi tahle možnost dost chybí. Proto se mi nejvíc líbí centrum, protože umožňuje jak složky a podsložky, tak i ty štítky - kombinací se možnosti třídění zpráv výrazně zvyšují ;-)

tak ono je to o zvyku

To máš pravdu. Když používáš různé kombinace štítků jako v Tebou uvedeném příkladu, tak jeden email může být zařazen ve více "souvislostech". Zatímco v klasické stromové struktuře se musím rozhodnout, kam to přesně patří. A jeden email nemůže zároveň patřit do (pod)složek "kamarádi" a "kolegové" a "mejdany" a "fotky z dovolené", protože se musím rozhodnout jednoznačně.

Ve svém Outlook Expressu mám opravdu hodně složek a podsložek. Vyhovuje mi, že kliknutím na plus a minus můžu jednotlivé větve rozbalit nebo sbalit, tudíž si mohu volit různé hloubky zobrazení. Kdybych v gmailu měla tytéž emaily a potřebovala je třídit stejně podrobně, tak by seznam štítků byl hrooooozně dlouhej a velmi špatně by se mi v něm hledalo :-/

Záleží na každém, co mu vyhovuje.
Pokud vím, ani jeden z uvedených bodů v ajaxovém rozhraní GMailu nejde.
Ze začátku jsem se taky díval na Gmail s nedůvěrou, ale rozhodl jsem se dát mu šanci. Předtím jsem používal Outlook i Outlook Express, Thunderbird, The Bat... a jako freemail Centrum, o kterém mluvíš. Původně přes IMAP4, ale pak se ukázalo, že je pro mé účely lepší používat přímo webové rozhraní.
Asi rok jsem provozoval paralelně Centrum a Gmail: Gmail vyhrál na celé čáře. Hlavně mě štvalo, že mail forwardovaný z mé emailové adresy současně na Gmail i na Centrum dorazil na Gmail okamžitě, ale na Centrum až za půl hodiny. Taky rozhraní Centra bylo o poznání těžkopádnější a nespolehlivější než to Gmailové. Nicméně doteď používám Centrum jako backup - a to jejich nové (beta) rozhraní se mi docela líbí.
Jednoduchost Gmailu se po čase ukázala jako geniální. Všechno funguje, jak má, práce se štítky se zaryje pod kůži tak, že klasické složky by všechno jenom komplikovaly. Základem je pravidlo "Inbox má být vždycky prázdný". To jsem vyčetl v nějakém článku "50 bodů jak správně používat Gmail" (nebo nějak podobně se to jmenovalo... zatraceně užitečný článek). Jakmile přijde nová pošta, okamžitě oštítkovat a kliknout na "Archive". A nic nemazat, vyjma složky "Spam" samozřejmě.
Nevím, jestli to umím nějak inteligentně vysvětlit, ale prostě od té doby, co používám GMail, tak poštou zabiju mnohem míň času a přitom v ní mám větší pořádek než dřív. A ty dvě věci jsou pro mě rozhodující.
Jako důležitý bonus má Gmail skvělého klienta pro javové telefony. A samozřejmě taky webové rozhraní pro mobilní zařízení.

P.S. Pokud vím, existují nějaké pluginy do Firefoxu, které rozšiřují možnosti GMailového rozhraní... ale nepamatuju si, co všechno dělají, protože mně to stávající rozhraní vyhovuje.

Jednoduchost Gmailu se po čase ukázala jako geniální. Všechno funguje, jak má, práce se štítky se zaryje pod kůži tak, že klasické složky by všechno jenom komplikovaly.

Dane, děkuju za obsáhlé vysvětlení. Zkusím si na gmail zvyknout ;-)

To jsem vyčetl v nějakém článku "50 bodů jak správně používat Gmail" (nebo nějak podobně se to jmenovalo... zatraceně užitečný článek).

Hledala jsem ten článek, ale zatím se mi to nepodařilo. Můžeš prosím uvést podrobnější info, jak bych ho našla? Byl v češtině nebo v angličtině?

Ještě jsem zapomněl zmínit specifický způsob práce s "konverzacemi", bez kterého bych taky nemohl žít - a který je v GMailu tak automatický a intuitivní.

Zmiňovaný článek jsem už bohužel taky nenašel.. nějakou dobu jsem odkaz skladoval, protože byl fakt poučný, ale už je to dávno.
Našel jsem něco trochu podobného, jen podstatně méně podrobného: http://www.downloadsquad.com/2006/11/15/five-simple -rules-for-keeping-an-empty-inbox/

A ještě nejaké další drobné postřehy, ale to už jsou spíš blbosti, kterých najdeš sama všude plno:
http://www.downloadsquad.com/2006/11/13/gmail-mute- ignore-the-thread-that-wont-die/
http://steveobd.blogspot.com/2007/08/using-gmail-ef fectively.html