Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux - distribuce, bezpečnost, ...

Dobrý den. Jsem naprostý začátečník s Linuxem, tak mi hned nenadávejte. Chtěl jsem se zeptat, jak je to se zabezpečením těchto OS? Je nutné používat nějaký firewall, antivir? Linux používá jiný souborový systém, který se sice asi dá napadnout, ale pro malou rozšířenost Linuxu na to moc útoků není, takže já bych tak klidně nic nedával. Ale radši se ptám odborníků:-).
No a taky, jakou distribuci by jste mi pro začátek doporučili? Vím, že se docela doporučuje Ubuntu, souhlasíte?

No nyní píšu z Mandrivy 2008 a moc velkej dojem to na mě neudělalo, často nějaká chyba, s nastavením tápu, takže nic moc.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Tak jak je to s tím firewallem? Je nutný si nějaký pořizovat do Linuxu či ne? Jeden píše že ani, dru…
paul27 13.01.2008 14:41
paul27
Součástí linuxového systému už firewall je. V podstatě pokud chceš jednoduché pravidlo, pokud máš ve…
Vladimir 13.01.2008 14:44
Vladimir
Fajn, na Mandrivě něco zdánlivě podobnýho firewallu je, ale bohužel nějaké podrobnější nastavení jse…
paul27 13.01.2008 14:56
paul27
Prosím tě o jedno: jestliže podle tebe "v mandrivě jakýsi firewall je" tak s tím PC kam si naistaluj…
touchwood 14.01.2008 07:21
touchwood
Většina uživatelů je dnes připojená za NATem, tudíž se jich týká především vnitřní síť providera. V… nový
Vladimir 14.01.2008 08:54
Vladimir
Zlata slova. Naprostou souhlasim. Auto take sveris odbornikovi, kdyz chces treba prenastavit alarm.… poslední
JR_Ewing 14.01.2008 08:56
JR_Ewing

Prosím tě o jedno: jestliže podle tebe "v mandrivě jakýsi firewall je" tak s tím PC kam si naistalujěš ten linux svého srdce nechoď přímo na net, ale připoj se s pomocí nějakého domácího routeru. Pokud neznáš iptables (což je jeden z nejlepších firewallů a má jej KAŽDÁ distribuce linuxu a umí věci, o kterých se windowsáckým firewallům ani nezdá), tak toto je jediná možnost, jak bezpečně používat linux.

Uvědom si laskavě, že POUŽÍVAT a SPRAVOVAT linuxový počítač jsou dvě různé věci a k těmto činnostem je potřeba zcela odlišná úroveň znalostí. Ostatně i používání Windows zvládne cvičená opice, ale jejich správu tak max. 2-3% všech jejich uživatelů. Stejné to je i s Linuxem - zapomeň, že někde něco naklikáš, a bude to. Napřed musíš vědět, co vlastně děláš a proč to děláš a pak teprve můžeš přemýšlet jak to udělat.

Většina uživatelů je dnes připojená za NATem, tudíž se jich týká především vnitřní síť providera. V té je daleko větší šance nějakého se samoreplikujícího červa pro Windows NT než pro linux a to už jen tím, že linuxových počítačů je tam minimum, tudíž nutnost firewallu není tak zásadní jako u Windows, kde jsem přesvědčen že je FW nutný i u počítače v takové síti.

Druhá věc je že v dnešních BFU distribucích není povolená řada potenciálně nebezpečných démonů a jiní jsou bezpečně nastavení (XServer např.)

To nic nemění na tom, že připíchnout to s vypnutým firewallem rovnou do internetu bych si tedy netroufl...

Zlata slova. Naprostou souhlasim. Auto take sveris odbornikovi, kdyz chces treba prenastavit alarm. Nebo zajdes za doktorem, kdyz mas ctyricitky a je ti na umreni. Neudelas si to sam. Stejne by to melo byt s pc, ale to proste lide nechteji pochopit.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru