Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak připojit v DOSu sdílenou složku

Používám VirtualBox a vytvořil jsem si v něm virtuální PC jen pro DOS. Mám v něm nainstalovaný FreeDOS a potřeboval bych poradit, jak připojit sdílenou složku nebo celý disk z hostitelského PC. V nastavení jsem vybral požadovanou složku, ale píše se tam, že se musí v DOSu ještě zpřístupnit příkazem NET. Tento příkaz ale FreeDOS neobsahuje. Neřešil jste to někdo? Na hostitelském PC mám Win XP s FAT32.

vseobecne v dose sa to robilo tak ze pouzijes nejaky tcp/ip ovladac a k nemu bude urcite aj prikaz net. Prikaz net neobsahuje ziaden DOS. Az budes mat net tak tusim net start a potom tusim ze net use zlozka pismeno
Ale ako je to vo virtualPC netusim, to co som pisal je pre normalny DOS a ovladac sa zhanal k urcitej sietovke (ktora bola v PC), spravidla od jej vyrobcu. Tak si to nastuduj lepsie ze aky ovladac potrebujes pre to tvoje virtualPC a ze odkial si mas stiahnut prikaz net, kedze realna sietovka sa na toto co chces robit nepouzije, ale len nejaka virtualna.

TCP/IP stack a příkaz net nemají spolu nic společného. NET.EXE je redirektor klienta sítí Windows pro DOS (který TCP/IP stack obsahuje, ale to je shoda okolností) případně starší LAN Manager, takže MS specifická věc, narozdíl od TCP/IP stacku.

Jinak ano, ovladač bude potřeba k virtualizované síťovce.

Nene, to není LAN Manager, ale novější MS Client for DOS, doporučovaný na stránkách freeDOSu výše. Ten je mnohem použitelnější než LAN Manager, se kterým by ostatně dnes byly ještě mnohem větší problémy při spojení řekněme s Windows XP než tehdy. (S DOS clientem problémy při spojení s novějšími OS nejsou, respektive nejsou tak velké).

Postup na odkazu nicméně vyžaduje mít funkční Windows NT 3.51/4.0 Server, což považuju za nepravděpodobnou situaci, tak je lepší použít návod na odkazovaných stránkách freeDOSu...

Já jsem teda LANManager rozchodil na DOS 6.22/Win 3.1 (ty měly dokonce speciální podporu pro LAN managera, přibyla ikonka v ovládacím panelu :-)) pod MS Virtual PC, a stack mi fungoval, ping běžel, FTP klient běžel, ale připojit se k nějakému modernímu NT serveru se mi teda nepodařilo - na technetu jsem našel něco o patchi a o nějakém zvráceném nastavení při kterém to funguje, ale vybodl jsem se na to to mi za to nestálo... DOSové programy v real modu jsem pouštět nezkoušel tak nevím kolik mi zbylo paměti :-)

Kombinace DOS 6.22 a tenhle klient z NT serveru mi běžela bez problémů a s Windows 3.11 for Workgroups + TCP/IP jsem taky problém neměl...

Edit: pokud by někdo chtěl drivery pro síťovky emulované z Virtual PC a Vmware, mám. VirtualBox nevím co emuluje...

Tak to asi ano, ale není ono 600kB paměti na jednu aplikaci nějak moc? :-?

Pamatuju že klenotem byla hra "Aces over Pacific", která snad byla jedna z posledních náročných DOSových her co nevyužívala DOS4GW extender a tak vyžadovala asi 610KB konvenční paměti, a jen ostřílení znalci CM/EMS/XMS nuancí jí dokázali zprovoznit :-)

edit: pro BFU uměla generovat "bootovací disketu", která ji umožňovala smrtelníkům hrát :-P

Tuhle hru bylo dobré hrát s ovladačem pro zvukovku a myší :-) Všechno ostatní bylo rozumné vypnout.

Myslím že na svojí 486 jsem se dostal na ~600kB se spuštěnou sítí, zvukovkou, myší (CDROM jsem neměl). Pochopitelně před hraním téhle hry se musela síť vypnout :-) Klient sítě byl právě tenhle co na něj odkazuje Brtník.