Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Assembler (AVR Studio - attiny2313)

Z mého pohledu má AT tiny dost jednoduchou instrukční sadu. My jsme ve škole dělali 80196 (bratr 80186 z zrodiny procesorů PC a tam sem fakt nechápal, asi za to moh i učitel, kterej sice naprogramoval metro a elefanty, ale vysvětlit to neuměl). Dokumentace žádná, co dělat. Potom sme dělali 8051 (ale jenom na simulátoru), to mě bavilo trochu víc, a i ten učitel (ten měl pro změnu na svědomí ňákou lokomotivu a pár dalších věcí) to dobře vysvětloval, tak sem to chápal.
Naštěstí attiny má slušnou dokumentaci, ale ne šílenou. Datasheet má jen 23 stránek (obsahuje schéma, objednací údaje, register a instruction summary - nejdůležitější část). Příručka, kde jsou popsané všechny periferie, má asi 300 stránek, to taky neni moc. Vše k dispozici na atmel.co (ne že by ty stránky byly extra přehledné).
Instrukční sada má několik skupin instrukcí. Jsou to instrukce aritmetické a logické, instrukce pro manipulaci s bity, instrukce pro přesun dat, instrukce pro skoky a větvení programu a něco co nazývají řídicí instrukce (nop, sleep ....)
Istrukce maji několik operadnů 0-2, které jsou ale omezené typem. A to je to co je alespoň pro mě na assembleru to nejotravnější. Takže třeba sčítat (add, adc) lze jenom registry, pokud je potřeba přičíst konstantu, musí se do toho registru nakopírovat. Nebudu to dál rozebírat. Myslim, že pokoud se zajímáš o elektroniku, pomůže koupit si dva atmely domu a hezky si to vyzkoušet. (Dva kusy proto, že jeden je v programátoru a druhý ve zkušební destičce, tak se mi to osvědčilo). A ještě důležitá poznámka, jako programátor se mi osvědčil ponny prog je popsaný na http://www.lancos.com/prog.html s připojením přes paralelní port a oddělovací obvod (74LS244).

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny