Všechno je to o důvěře.
Ty asi neadministruješ, co? Základem je, že ti useři neochvějně lžou do očí (a usvědčí je jen logy; je to zkušenost z několika různých firem), takže o nějaké důvěře vůči userům nelze z hlediska IT lidí zase až tak moc mluvit . Pak: IT nejsou lidi, co mění tonery v tiskárnách. To je (nebo mělo by být) oddělení, které předchází problémům a řeší evoluční požadavky firmy ohledně inf. technologií. Uživatel, neznalý všech IT procesů běžících na pozadí, zato mající admin. privilegia, je problém (nikoliv potenciální).
Co se týká ICQ a podobných věcí, je mi to celkem jedno, u nás jsou zakázány firemní směrnicí, a já to celkem chápu. Jednak ICQ není bezpečný protokol a jednak se tím šíří viry a konečně to není pracovní nástroj. Kdo chce ICQčkovat, nechť tak činí doma na vlastním HW
Co se týká "bezpodmínečného" instalování aktualizací, toto je úkol pro IT, aby pracovníkovi umožnilo jeho práci, pokud to opravdu potřebuje. Nástroje na to jsou, ať se už jedná o SW pro vzdálenou správu a distribuci SW, nebo prosté korektní nastavení access permissions na soubory, složky a registry. Problém je, že programátoři si často myslí, že jsou i dobří v IT, což namnoze není pravda. Zatím jsem všechny nově přišedší programátory, kteří se domnívali, že admina výslovně potřebují, přesvědčil, že to není pravda.
BTW, proč si všichni programátoři myslí, že zvládnou spravovat počítače a počítačové sítě? Ostatně několik takových firem, kde si každý dělal co chtěl jsem nakonec musel, poté co na to málem dojeli, v potu tváře postavit zase do provozuschopného a řiditelného stavu.