Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Architektura formulářové aplikace C#

Ahoj,

před nějakým časem jsem se tady ptal, jak navrhnout aplikaci.
Původně se mi moc nechtělo, ale uposlechl jsem Wikanův návrh.

V podstatě jde o databazovou aplikaci, a vytvářím základní objekt, který bude nějak spravovat tok dat mezi formuláři a databází.

Co je hotové, je objekt, který spravuje naplnění formuláře. Dále by zde mělo fungovat i uložení + případně INZERT údajů do DB.
Na uložení jsem se trochu zasekl, a sem směřuji můj dotaz.
Zatím uvažuji jen editaci či vkládání jednoho záznamu,
Zatím objekt tedy vypadá nějak takto:

class CSshowFillClass
    {

        public System.Windows.Forms.Form form;
        string table;
        string columnName;
        int id;
        // konstruktor
        public CSshowFillClass(System.Windows.Forms.Form form, string table, string columnName, int id = 0)
        {

            this.form = form;
            this.id = id;
            this.columnName = columnName;
            this.table = table;

            SqlConnection conn = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["aplikacka_NET.Properties.Settings.ConnectionString"].ConnectionString);
            conn.Open();
            SqlDataReader rdr = null;

            SqlCommand cmd;

            if (id != 0)
            {
               cmd = new SqlCommand("SELECT * FROM aplikackaDB.dbo."+ table +" where "+ columnName  +" = " + id.ToString(), conn);
            }
            else
            {
                return;
            }

            rdr = cmd.ExecuteReader();

                while (rdr.Read())
            {

                foreach (Control ctrl in this.form.Controls)
                {
                    string ControlName = ctrl.Name.ToString().Substring(3, ctrl.Name.ToString().Length - 3);

                    if (ColumnExists(rdr, ControlName))
                    {
                        ctrl.Text = rdr[ControlName].ToString();   //   NAPLNENI TEXTOVÝCH POLÍ HODNOTAMI Z DB
                    }
                    string controlType = ctrl.GetType().ToString();
                }

        public bool ColumnExists(IDataReader reader, string columnName)
        {
            for (int i = 0; i < reader.FieldCount; i++)
            {
                if (reader.GetName(i).Equals(columnName, StringComparison.InvariantCultureIgnoreCase))
                {
                    return true;
                }

            return false;
        }

        public bool saveForm()
        {
            SqlConnection conn = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["aplikacka_NET.Properties.Settings.ConnectionString"].ConnectionString);
            conn.Open();
            SqlCommand cmd;
            cmd = new SqlCommand("SELECT * FROM aplikackaDB.dbo." + table + " where " + columnName + " = " + this.id.ToString(), conn);
            SqlDataReader rdr = cmd.ExecuteReader();
            string columnsNames = String.Empty;

            while (rdr.Read())
            {
                foreach (Control ctrl in this.form.Controls)
                {
                string ControlName = ctrl.Name.ToString().Substring(3, ctrl.Name.ToString().Length - 3);      //str.Substring(10, str.Length-10)

                if (ColumnExists(rdr, ControlName))
                    {
                        columnsNames += ControlName + "= '"+ ctrl.Text   +"'," ;
                    }
                string controlType = ctrl.GetType().ToString();
                }

            columnsNames = columnsNames.Remove(columnsNames.Length - 1);
            rdr.Close();
            cmd = new SqlCommand("UPDATE aplikackaDB.dbo." + table + " SET "+ columnsNames +" WHERE " + columnName + " = " + this.id.ToString(), conn);
            cmd.ExecuteNonQuery();

            return true;
        }

        public void ShowForm()
        {
            form.Show();
        }

Potíž mám ale s jeho použitím.
Konkrétně objekt přebírá tato data: ukazatel na formulář, název DB tabulky, název sloupce, ID řádku (záznamu)

Když použiji v hlavním těle následující konstrukci:

Smlouvy formSmlouvy = new Smlouvy();
            CSshowFillClass csshowFillClass = new CSshowFillClass(formSmlouvy, "Smlouvy", "IDNAVRH", 245);
            formSmlouvy.Show();

Tak se formulář bez problému naplní daty a zobrazí. Potíž mám ale v tom, jak nyní tato data uložit (UPDATE) v DB.

Protože pokud nechám proběhnout např. tento kód:

   Smlouvy formSmlouvy = new Smlouvy();
            CSshowFillClass csshowFillClass = new CSshowFillClass(formSmlouvy, "Smlouvy", "IDNAVRH", 245);
            formSmlouvy.Show();
            csshowFillClass.saveForm();

Tak se kvůli fungování Windows (WIN32 API) nejprve provedou negrafické operace a teprve pak se form zobrazí.
Takže kód nejde "postupně".

Co navrhujete?

Z našich zkušeností s velkým informačním systémem, zvlášť když budeš mít hodně podobných formulářů - editace jednoho záznamu:
udělej si předka formuláře a objektu, které budou mít základní metody.

Předek objektu bude mít metody na načtení uložení, vyhledání, smazání,m příp. tisk.
Předek formuláře bude mít jeden (nebo více) základních editů a bude volat metody objektu. Metody pro vymazání prvků, naplnění, vyhledávání, validaci, nastavení přístupnosti a uložení
Po změně hlavního kódu se ověří, zda záznam existuje a podle toho se buď načte existující záznam nebo vyhledává nebo edituješ nový záznam.

Pak jen vytváříš potomka objektu a formuláře a přepíšeš několik metod. Vývoj půjde rychleji a hlavně bude standardizovaný, takže opravy se dají dělat rychle mechanicky, pokud nepostačí opravit pouze předky.