Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak na Multi Boot

Ahoj všem. Mám nainstalovaný Windows 10 na SSD disku a zapnutý BL. Mám další SSD disk na kterém mám nainstalovaný Linux. Když chci jít na druhý systém, musím rozšroubovat case, přehodit kabely a nabootovat. Neexistuje nějaké SW řešení? Třeba nějaký multi boot? Hledám primitivní nastavení, jsem lama... Díky

Otázka je, jak bootuješ. Zda v legacy nebo UEFI režimu?

pokud jde o legacy, doporučuju použít GRUB a v něm si udělat záznam pro Windows.
Alternativa je vyhradit si malý oddíl na xOSL http://xosl.horky.net/download.html, kterým budeš pak bootování řídit.

Třetí varianta je přehazovat bootování v BIOSu nebo biosovém bootmenu - to je nejméně náročná varianta, ale taky největší opruz (při startu do jiného než defaultního OS musíš mačkat klávesu pro bootmenu (typicky F11/F8/F9), nebo dokonce lézt do BIOSu a měnit pořadí disků.

Varianta s UEFI není bohužel tak jednoduchá.

Složité to není, ale je to opruz. Musíš trefit správný okamžik, který může komplikovat pozdní náběh monitoru nebu USB klávesnice. Navíc enumerace dostupných boot zařízení taky není z nejrychlejších.

Suma sumárum, je to tak na občasné užití, určitě ne na denní používaní.

Ta "enumerace" proběhne při 1. použití, přitom se vytvoří záznam v UEFI a pak to "naskakuje" okamžitě.

Jinak dual boot s grubem funguje i na UEFI, uniká mi, proč přestrkává kabely ve skříni. To už je jednodušší Shift + restart, vlézt do UEFI/BIOS a aktivovat/deaktivovat SATA :-)

Jinak, před časem to šlo i přímo z W10, nějak upřesnit možnosti v možnostech obnovení a naskočila volba UEFI boot (kde se dalo vybrat ze všeho, co bylo pod UEFI dostupné). Nemám teď možnost to vyzkoušet (Linux je ve virtuálu).