Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Arduino ovladanie

Zdravim chcem sa spýtať či nemá dakto dáku schému ako spinat +12voltovu vetvu z arduina lebo som našiel ovládanie len cez GND z irf520 za radi ďakujem

Aha, tak pak je to jednoduché, buď tranzistory (na tento účel postačí cokoliv, jen bude potřeba AVR ochránit před 12V které by se tam mohly dostat) případně nějaké budiče 7446 nebo 7447 dokáží spínat takto velké napětí (pokud jsou segmentovky se společnou katodou, což zjevně nejsou, jinak byste poptával spínání na zem) nebo 4543 který v provedení CMOS (ne HCT) opět zvládne až 15V a obě polarity. To pokud by byla požadovaná čísla. Jinak je možné pořídit driver, mě se osvědčil MM5450, je pro čtyřmístný displej ale je celkem drahý (Kč150) a nevím jestli nekončí u 9V (pamatuju si, že jsem z nějakého důvodu snižoval napájení na 9V pro něj a 5V pro avr). Koukám do obchodu, https://www.tme.eu/cz/details/mm5450yn/drivery-integrovane-obvody/microchip-micrel/ ano je do 11V. Ale vim, že existoval nějaký jenom na jednu číslici za hubičku (cca 20 Kč), akorát jsem se o něm dozvěděl když jsem tento měl už objednaný. Předtím jsem použil SAA1064 nebo tak nějak, ale ten se už nedělá (přestal se dělat asi měsíc předtím, co jsem ho koupil v GME, ale zjistil jsem to až když jsem se ho dva roky na to pokusil znovu sehnat), ten MM5450 jsem použil náhradou za něj.
Relé by asi bylo luxus, navíc by se nemohly znaky moc často měnit, to by bylo na větší displej. Ale co takhle spojovací optočlen, jeho výstup by možná dokázal zvládnout proud segmentu a při dvou čtyřnásobných máte vystaráno i s desetinnou tečkou (osminásobné se asi nedělaji).

A ten displej je takto jednoduchý (s jednou diodou na segment) nebo je to nějaký větší, který potřebuje vyšší napětí (podle původní otázky jsem nabyl dojmu, že chete spínat 12V a tedy displej, kterému 5V nestačí). Pokud je to displej malý, který se s 5V spokojí, tak bych segmenty napojil přímo na výstupy arduina a společné elektrody přes tranzistory. Pro první vyzkoušení by se taky daly napojit přímo (jako je na druhém obrázku), ale bude to svítit málo a různě podle toho, kolika segmenty teče proud (abych pravdu řek, tak já to tak obvykle udělám, zjistim, že to stačí ale když bych to měl někam vestavět, tak tam tranzistory dám, ale zatím jsem žádnou takovou konstrukci nedotáhl do té fáze).

I k tomu by v zásadě šlo použít ULN2803, ale osobně bych to celé řešil pomocí SN74HC595. Na propojení s Arduinem by pak stačily 3 (případně 4) piny proti 12, což by nemuselo být až tak zásadní, pokud by Arduino neplnilo jinou funkci, ale odstranilo by se blikání displeje (způsobené multiplexováním).