Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem excel > najít a zapsat

Poradil by někdo s funkcí/macro pro excel, kdy hledám hodnotu v buňce a k ní přičtu či odečtu jinou hodnotu ? Dokázal by někdo konkrétně poradit ?
Díky

List 01 Sloupec A bude ID položky ve sloupci B číselná hodnota.
List 02 Sloupec B bude ID položky ve sloupci B čiselná hodnota.
Do Listu 02 zapíšu ID, a hodnotu do sloupce B a úkolem bude toto ID najít v Listu 01 a ve sloupci B přičíst hodnotu z listu 02.

Doufám, že jsem to napsal, alespoň trochu srozumitelně.

Řeknu Ti to asi takto. Úplně nejlepší je přiložit vzorový soubor s daty, ať je vidět formát a hlavně struktura dat. Pořádný popis funkce by nebyl taky na škodu.
Za sebe můžu říct, že na základě tebou uvedených informací bych se tím vůbec nezabýval.

Otázky co mě napadají jen tak z patra.
- jak se má makro spouštět?
- co se má stát s hodnotou na listu 02 po jejím zapsání?
- na listu 01 je vytvořen seznam všech jedinečných hodnot ID?
a jistě by následovaly další.

Když nad tím tak přemýšlím stačil by ti vzorec s vhodně dimenzovanou oblastí (funkce SUMIF).

Akosi nechápeš, že na to, aby sa toto mohlo vyriešiť, treba poznať

-či v liste 01 už vo východzom stave bude plná databáza všetkých možných ID, alebo v prípade, že sa do listu 02 zapíše ID, ktoré sa v liste 01 ešte nevyskytuje, má sa toto ID do listu 01 automaticky doplniť, zoradiť...?
-či na liste 02 budú hodnoty neustále pribúdať? T.j. či sa môžu viacnásobne vyskytnúť riadky s tými istými ID, alebo sa budú na liste 02 pri už existujúcich ID aktualizovať ich hodnoty v stĺpci B...?

a pod...

Takhle je to ok a nějak tak jsem si to představoval. Ale takhle abych to stale mohl aktualizovat, musím záznamy na listu 2 nechat a nemazat. A co kdybych to chtěl upgradovat tak, abych když záznamy zaktualizuju, list dva můžu vyresetovat(smazat) ?

Sakra chlape, jako vážně!?

Dokázal by někdo konkrétně poradit ?

Žádáš konkrétní radu, ale že by jsi poskytnul konkrétní info to ne.

Ve své první odpovědi sem Ti napsal celkem 3 otázky. V Tvé poslední reakci jsi vložil vzorový soubor, kde si odpověděl pouze na jednu otázku. Proto sem navrhoval řešení pomocí vzorce.

A ty přijdeš s tím, že se mají data na druhém listu mazat, proč si to neuvedl do přiloženého souboru? Tady vzorec nepomůže, jedině to makro, které Ti vytvořil Robert nebo to sepsat, jak už si uvedl na Tlačítko. Tedy na list 2 se vyplní veškerá data a stiskem tlačítka se provede zápis do prvního listu a data na druhém listu se vymažou.

Takže ještě jednou
- spuštění makra tlačítkem (to už si uvedl)
- první list již obsahuje veškerá možná ID?
- kolik je cca takových ID 10, 100, 1000, 10 000?
- je šance, že se některá ID na prvním listu opakují (jsou duplicitní)? Má se tento stav kontrolovat?
- co se má stát pokud ID zadané v druhém (zadávacím) listu není obsaženo v prvním listu?
- Je taková situace vůbec možná?
- Na druhém listu se budou mazat kusy (ID zůstanou nadále uvedena), nebo se odstraní i ID?

Jelikož je vidět, že přípravě vzorového souboru si moc nedal (dva řádky dat je na testování makra celkem málo, alespoň pro mě.), tak si musím ještě jednou vyžádat lepší vzor. Opravdu si nebudu vytvářet vlastní data!
Hlavně se drž původního souboru hlavně co se týče, rozložení dat (sloupce), záhlaví - ano/ne, začínají data (záhlaví) na prvním řádku nebo ne, formáty dat atd.

PS: cca 15, 20 řádků by mohlo stačit.

První list bude vždy obsahovat všechna ID.
Počítám cca 200-300 ID v listu 1
Na listu 1 nebudou duplicitní ID, nemusí se hlídat.
Pokud bude na druhem listu zadáno ID, které není v prvním listu bude se jednat o chybu, překlep.
Na druhém listu by bylo vhodné mazat vše jak id tak i kusy.

V příloze snad lepší podklad. Pokud ne opravím. Díky moc za trpělivost. Jarda

Kouknu na to.
Ještě jedna technická. Uvádíš, že hodnoty ID se budou zadávat ručně, tak proč ID na listu1 na řádku 3 (to samé ID na listu2) obsahuje v buňce prázdný řádek? Je to tedy chyba při ručním zadávání nebo jsou data nějaký export?

EDIT: první znak v buňce je netisknutelný znak pro posun na další řádek. Viz Wiki

Tak tady to máš. "Chybu", kterou popisuji v předchozím příspěvku sem ručně odstranil, není tedy v makru řešeno.
Když se podíváš do souboru, na listu 1 jsem si udělal pomocné sloupce (F a H) pro kontrolu funkce makra. Je možné je odstranit.

Na listu 2 je schválně poslední zadané ID špatně - makro nahlásí chybu.
De facto chyba je poznat i podle toho, že vzorec nevrátí žádný název zboží.
Ještě sem opravil vzorce a doplnil je o fci IFERROR aby se nezobrazovala chybová hláška při nevyplnění ID.

Pokud budeš makro přenášet do "ostrého" souboru, doporučuju testovat na jeho kopii (pokud bude ostrá verze souboru obsahovat v buňkách znak nového řádku viz předchozí koment, může docházet k chybám). Případně dej vědět, když bude problém.