Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč zanikly ostatní platformy a zůstalo jen IBM-PC-kompatibilní?

Ahoj, vím, že to co tu chci řešit už je dnes asi trochu zastaralé téma z počítačové historie, navíc mnozí z vás už asi ani nebudou vědět o čem tu mluvím, ale chtěl bych se moc zeptat a dozvědět: Proč vlastně z takového množství dřívějších PC platforem (Amiga, Atari, Commodore, ZX Spectrum, Apple, ...a ještě kdo ví jaké další...) všechny PC platformy zanikly (dlouhou dobu se ještě držel Apple se svojí platformou PowerPC, myslím nějak kolem roku 2007 se ještě držel, ale platforma PowerPC už zanikla a Apple přešel na mikroprocesory Intel a tedy i platformu x86 a x86_64, tedy IBM-PC-kompatibilní) a do dnešních dnů přežila, pokračuje a vyvíjí se jen jedna jediná tehdejší platforma - a to "IBM-PC-kompatibilní" - což jsou všechny dnešní počítače a notebooky? Co se stalo se všemi ostatními PC platformami tehdejší doby a proč zanikly, když ve své době byly rovnocennými konkurenty platformy IBM-PC-kompatibilní, tedy jediné PC platformy která přežila z tehdejších dob až do dnešních dnů? Například: mimo jiné nejvíce mě zajímá, co se stalo například s PC platformou Amiga, která ve své době nabízela daleko kvalitnější grafiku a daleko kvalitnější zvuk než všechny ostatní platformy, dokonce i než IBM-PC-kompatibilní? (Pokud najdete nějaké nepřesnosti a chyby v mém příspěvku, odpusťte mi je prosím a opravte mě, rád se dozvím zase něco dalšího, nejsem pamětník, jsem jen zvídavý mladý ajťák narozený kolem roku 2000 se zapáleným zájmem o veškeré počítače a všechno související s počítači a výpočetní technikou, mimo jiné i o počítačovou a videoherní historii a o kořeny a počátky celého odvětví; jiné platformy než IBM-PC-kompatibilní jsem nezažil a znám je spíš jen ze samostudia, internetu, knížek, článků, časopisů, vlastních pokusů s různými programy a emulátory (:-D :-D :-D super věcicčky, vřele doporučuji i mladším generacím :-D :-D :-D ) a z rozhovorů s pamětníky.). Děkuji za věcné odpovědi k tématu a rád se vždy něco dozvím. :-)
Změna kategorie, původně: Hardware (karel)

Předmět Autor Datum
Proč? Shrnul bych to jednou expresivní větou, "silnější pes mrdá". IBM a Microsoft prostě zbytek pře…
L-Core 29.09.2018 04:16
L-Core
Myslím, že hlavní důvod se jmenuje "otevřená architektura". Většinu odpovědí na tvoje otázky najdeš…
jirka44 29.09.2018 08:33
jirka44
Ony ty platformy úplně nezanikly, ještě dnes se scházejí lidi kolem Spectra, C64 nebo Amigy, ale jde…
touchwood 29.09.2018 13:52
touchwood
Je tu ještě jedna architektura, krom IBM-PC. Je to ARM, tedy to, na čem běží dnešní smartphony a tab…
Prasak 29.09.2018 14:48
Prasak
jsem jen zvídavý mladý ajťák narozený kolem roku 2000 to už můj pracovní zápal dosáhl úrovně, kdy j…
lední brtník 03.10.2018 22:42
lední brtník
jo, Y2K, to byla vypečená věc! :D
touchwood 04.10.2018 05:30
touchwood
Já dlouho dopředu zjistil (změnou datumu v BIOSu), že oba počítače s W98 přechod z 23:59:59 31.12.19… poslední
L-Core 06.10.2018 17:06
L-Core

Ony ty platformy úplně nezanikly, ještě dnes se scházejí lidi kolem Spectra, C64 nebo Amigy, ale jde prakticky už jen o nostalgiky a lidi, kteří se tak vrací do dob svého mládí (já taky čas od času nastartuju VICE a zapařím Pitstop, úplně první hru, kterou jsem na C64 hrál - tehdy mi bylo 12 let).

A co se týká toho, proč už tu s námi nejsou, tak je třeba rozlišovat několik vrstev či forem:

1. zastaraly - to se týká převážně osmibitů jako byly C64, Speccy, Atárka, Amstrady, Sharp MZ, Sord M5, apod. Jednoduše tyhle stroje byly pomalé, vázané na HW a SW platformu (typicky CPU CMOS65xx nebo Zilog Z80 plus více či méně specificky zadrátované obvody, případně rovnou zákaznické čipy jako to bylo u C64) a v podstatě nerozšiřitelné - i když C64 nebo Spectrum dosáhly i na HDD, RAMdisky a podobné vopičárny, na které ovšem neměly nástroje. Už práce s floppy mechanikou byla u C64 docela podivuhodná a celá 5,25" mechanika C-1541, připojovaná sériovým rozhraním, byl defacto další programovatelný mikropočítač. Daly se s tím dělat docela zajímavé věci (a "turbo" na floppy bylo jen to nejmenší), ale cena a použitelnost takového řešení byla velmi problematická.

2. neprosadily se - toto se týká zejména 16/32bit systémů jako Amiga či AtariST/TT. Na svou dobu byly pokročilé a pokrokové (zejména když jsem vyměnil svou C64 za "pětikuli" A500, tak jsem zíral), ale ten skvělý OS měl své mouchy (např. neexistující správu paměti) a hlavně: nebyly reálně použitelné aplikace (jak Atari, tak Commodore cílily primárně na hráče). Přenositelnost dat z jiných systémů byla problematická, HW jinakost extrémní (dodnes se dají najít diskuse na téma bitplánová vs. chunky grafika), která sice v době uvedení slavila úspěchy, ale v dobách po Doom3D byla hrobníkem hraní. Tyto systémy poté přešly do jakýchsi tržních výklenků, STčka hodně kvůli MIDI a Cubase použivali hudebníci, Amigy zase kvůli genlocku a několika skvělým HW/SW technologiím (např. NewTek Toaster + Lightwave3D) střihači videa. Kvůli jejich HW platformě, která ovšem nedokázala držet krok s x86, ovšem skončily nakonec taky. U Amigy to zkoušeli ještě Němci z Phase5 s akcelerátory založenými na MC68060 a PowerPC, ale ani tam to moc nedopadlo. Ceny byly vysoké, výkon přinejlepším průměrný a problémů ne kopec, ale hora. A postupně propadají do první kategorie...

3. zůstaly mimo hlavní proud - toto se týká hlavně Maců, které Apple dokázal několikrát "switchnout" z umírajících HW platforem (MC68k a PPC), a to hlavně díky tomu, že na PC neexistovala v té době adekvátní náhrada. Dnes díky vousatým metrodřevorubcům ze Starbucks zažívají comeback, ale je to už jen OS postavený na BSD s vlastním GUI, nikoli samostatná a svébytná platforma.

jsem jen zvídavý mladý ajťák narozený kolem roku 2000

to už můj pracovní zápal dosáhl úrovně, kdy jsem se rozhodl si koupit domů svůj první pc, ať aspoň něco udělám a nevyhodí mě z práce.

tehdy běžela akce y2k, že jo? korporátní spolupracovník tehdy poznamenal, že stejná akce nás čeká v r.3000 (pak že němci nemají smysl pro humor).

sorry že se to netýká tématu, jen jsem se u historického okénka dojal.

Já dlouho dopředu zjistil (změnou datumu v BIOSu), že oba počítače s W98 přechod z 23:59:59 31.12.1999 na 00:00:01 1.1.2000 přežijí bez jakéhokoliv zásahu, tak jsem se na Silvestra ani nebál je mít puštěné :-) Akorát internet jsem měl tehdy jen dialup, 13 hodin měsíčně za 99 Kč, dále platba za minuty.., tarif "internet 2000" či jak se ten zázrak jmenoval - tak jsem nebyl online.

Nefungovalo mi v jednom starém dosovském programu akorát datum 29.2.2000, tak jsem prostě těch pár položek proúčtoval do 28.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru