Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pomlčka v Excelu

Ahoj, měl bych prosím drobný dotaz ohledně práce v Excelu. Chci napsat číslo, pomlčka a další číslo, tedy rozpětí (např. 10 - 15)...Když to však napíšu, tak se mi to hodí do formátu datumu, tedy 11.15. Potřeboval bych to ale nějak změnit. Snažil jsem se přes "formát buňky" a proklikal jsem téměř vše, ale marně. Nemáte prosím nějakou radu jak na to? :) Dííky.

Jasně, jasně, už tomu začínám rozumět, díky za tipy, ale stále mi to nejde...Pokud mám sloupec (Ax - Ay), kde mám data a já z nich potřebuji zjistit, kolik hodnot je v intervalu od 10 do 15, od 16 do 20, od 21 do 25, od 26 do 30. Tyto intervaly si vypíši zvlášť do tabulky. Vedle vložím funkci četnosti, do pole data vyberu ten sloupec (Ax - Ay), ve kterém mám data a do pole hodnoty mohu zadat pouze jednu hodnotu. Já chci však zadat obě buňky, tedy 10 až 15. Pokud zadám pouze buňku 15, tak mi to najde případy, kdy jsou hodnoty menší pod 15. To je ok, ale když však vyberu buňku s hodnotou 20, tak to započítává i případy v rozmezí 10 - 15. Je nějakým způsobem možné toto eliminovat, nebo poté musím odčítat příklady manuálně. Tedy když vidím v intervalu od 15 do 20 22 případu a v intervalu od 10 do 15 5 případů, tak musím od 22 odečíst manuálně 5? Kdybych měl však hodně dat, tak bych se z toho zbláznil, ne? Jde prosím toto nějak napravit?

Nič nemusíš ďalej počítať, ide len o iný zápis intervalov, než chceš robiť Ty s pomlčkami.
A nefunguje, lebo ako píše machr55, nielenže môžeš, ale musíš zadať viac (deliče intervalov), než jednu hodnotu do druhého argumentu funkcie.
Prikladám Ti prílohu s vysvetlením.

Je treba si uvedomiť otvorenosť intervalov zľava a uzavretosť sprava.
(Ak chceš zmeniť platnosti krajných hodnôt, t,j, uzavretosť zľava a otvorenosť sprava) uprav hodnoty intervalov o 1)

Farbami máš naznačené jednotlivé čísla stĺpca A spadajúce do intervalov definovaných v stĺpci C

Ďalší stĺpec obsahuje počty čísel spadajúcich do daných intervalov, t.j. máš tam o 1 interval viac, pretože skúma i počet čísel, ktoré sú nad hranicou.
Tento výsledok však dosiahneš tak, že vzorec zadáš ako maticový , t.j. označíš všetky bunky, v ktorých budú výsledky (t.j. E1 až E5), zapíšeš vzorec a zadáš stlačením SHIFT+CTRL+ENTER

Pokiaľ použiješ COUNTIFS, môžeš písať rozsahy hodnôt intervalov i do jednej bunky (ako si pôvodne chcel, t.j. s pomlčkou), ale musel by si hornú a dolnú hodnotu vo vzorci vydolovať pomocnými vzorcami, t.j. nájsť čo je pred pomlčkou a to považovať za dolnú hranicu, a to čo nájde za pomlčkou, považovať za hornú hranicu. Dá sa to, ale bola by to zbytočná komplikácia.

P.S. COUNTIFS platí až od Excelu 2007

robert13: skvěle! Mockrát děkuji, již mi to začíná fungovat. Já stále neoznačoval všechny buňky, do kterých chci vložit funkci četnosti. Vložil jsem do jedné buňky a roztáhl. Toto již funguje. Mám však ještě jeden dotaz: pokud mi hodnoty začínají od 15, tak bude interval od 15 do 20, první buňkou, kterou do četnosti zahrnuji bude 20 a excel bude počítat s hodnotami do 20, to ano.

ALE: co když mám hodnoty od 1..., ale já chci, aby interval začínal od 15 do 20, tzn. aby byly vyloučeny hodnoty do 15 a excel počítal s hodnotami od 15...jak toto vyřešit a hodnoty vynechat?

No veď tak, že ako prvú hranicu budeš mať 15, druhú 20 atď. Prvým výsledkom vzorca bude počet čísel do 15 (pozor, vrátane 15-ky) a ten budeš ignorovať. ČETNOSTI proste fuguje tak, že ako prvý výsledok vracia počet pod prvou hranicou... Preto ako prvú hranicu tam tú 15 musíš mať, inak by Ti do prvého výsledku započítavalo aj čísla od 1 do 14. Ak to tam nechceš mať, musíš na to ísť funkciou COUNTIFS.
Ako som už spomínal, pokiaľ chceš, aby konkrétne 15-ka už patrila do Tvojho intervalu, ako hranicu musíš uviesť č 14 (kvôli otvorenosti intervalu zľava a uzavretosti sprava). Pri druhej hranici 20 bude samotná 20-ka patriť do intrevalu 15-20 a do ďalšieho sa budú započítavať hodnoty 21 a vyššie.

P.S. Áno, predpokladal som, že robíš chybu v zadaní maticového vzorca. Pokiaľ použiješ COUNTIFS, tam môžeš použiť zápis do jednej bunky s následným vyplnením ("roztáhnutím") nadol...

P.S. P.S. Nechce sa mi veriť, že by sa do ČETNOSTI nedali vložiť hranice inak, ako oblasťou. T.j. mali by sa dať hranice vyťažiť aj z Tvojho "pomlčkového" tvaru, podobne, ako som to predviedol vo funkcii COUNTIFS. Ak Ťa ešte teto spôsob zaujíma, nahliadni sem ešte počas dňa, vyskúšam to, až budem na stroji, ak To sem medzitým nehodí niekto iný z Excelfandov...

Děkuju ti za skvělé odpovědi! :) Moc jsi mi pomohl...nakonec vše šlape, udělal jsem to přes četnosti...dělal jsem stále chybu, že jsem danou oblast neoznačoval celou, a proto mi to počítalo všechny hodnoty + jsem neustále vyjmenovával více buněk...je opravdu potřeba zvolit horní hranici intervalu. Již to mám, díky moc! :)