Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprava "zničené" USB flashky

Dobrý den,
dostala se mi do rukou USB falshka spolu s žádostí, abych otestoval funkčnost a snad ji i opravil. Je to úplně obyčejná flashka. Flashka se připojí normálně a objeví v Exploreru, ale na některých PC se hlásí jako poškozená a nejde otevřít ani formátovat, na některých PC se ukazuje jako bootovací disk Ubuntu 14.04, ale nejde na ni zapisovat ani z ní nic mazat a při formátování vyhodí chybu, že ji prý "není možné zformátovat" ale nikdy to nenapíše proč.
Flashka je podle všeho bootovací Live-USB disk Ubuntu 14.04 vytvořená nějakým programem pro výrobu bootoacích flashek.
Prosím Vás, víte někdo, jak udělat, aby šla flashka používat zase normálně klasicky pro ukládání souborů, jak ji zformátovat třeba na FAT32? Žádný program mě k tomu nechce pustit.
Děkuji.

bylo by dobre vědět v kterých neznámách OS to tedy blbne a neblbne. Jaká je struktura flasky? MBR/ GPT? Je nemá podivný typ partition nebo flagy (boot, hidden, reserved, ESP)? Nebo rovnou filesystém? Případně není to nějaká ta magická flaska co různě mění své USB identifikátory ?Např podpora HW šifrování.

Podle mě je to chyby těch PC, ve kterých to nejde. Ty je třeba opravit, ne flasku.

Mne doteraz vždy pomohol softvér MiniTool Partition Wizard:
1. Spustiť softvér
2. Odstrániť všetky oddiely FLASH disku - zostane iba jediný oddiel o veľkosti 100% kapacity FLASH disku
3. Naformátovať tento jediný oddiel FLASH disku na FAT32 (alebo NTFS)

Přesně tak,už se tomu nedá věřit do budoucna.Flashka s kopiemi souborů na nějaké přenesení ještě možná,ale třeba fotit měsíc na opravovanou kartu ve foťáku a pak zjistit,že tam nic není a jen vyžaduje formátování,to bych neriskoval.Podobné věci za stovku až dvě se dneska buď reklamují nebo vyhazují.

Nic zniceného nemas. Viz hned prvni odpoved od "DSA :: 30.10.2018 15:23"
# Staci jen obnovit tvé partition USB klice treba pomoci konsole. Je normalni kdyz pouzijes treba 16Gb klic pro instalacni medium UBUNTU ze bude mit pak treba jen 4.7Gb i presto ze ho preformatujes. To neznamena ze je "POLAMANY".
Obvykle staci jen pres diskpart.exe zarizeni prepsat (obnovit/vycistit).
1) Zapoj tvé USB do PC
2) Spustis diskpart :

WIN+R :> diskpart

3) Nechas si vypsat vsechny zarizeni :

list disk

4) Zvolit tvuj klic USB :

select disk X

# X nahrad cislem tvého USB
5) Vycistit :

clean

# Pak zalezi na tobe, bud vytvoris novou "partition/oddil" pres diskpart, nebo spustis spravce disku a vytvoris ho pres neho.

šla flashka používat zase normálně klasicky pro ukládání souborů, jak ji zformátovat třeba na FAT32?

PS : Pro normalni ukladani souboru zvol [NTFS] Jestli mas USB vetsi jak 32Gb tak stejne FAT32 (u kterého budes omezen na maximalni velikost souboru 4Gb) zvolit nemuzes (nerikam ze to nejde) a budes mit na vyber z [NTFS] nebo [exFAT].

Jaký systém souborů je vlastně nejlepší pro flashky a z jakých důvodů? Co jsem formátoval jiné USB flashky, tak většina flashek nabízí při formátování všechny nebo něteré z těchto systémů souborů: FAT16, FAT32, exFAT, NTFS. (Je mi jasné, že FAT16 asi ne, že ten nabízejí jen staré a malé flashky). Jaký souborový systém je tedy nejlepší a z jakých důvodů?

ten, který je čitelný na všech typech přístrojů, které potřebuješ tou flash obsluhovat.

A jak mám vědět, co všechno máš doma? Obecně lze doporučit FAT32, pokud ovšem na to nechceš cpát čtyřgigové filmy. Ten přečtou i jabka, televize i všechny wokna od W98 výše. Kromě toho nehrozí problémy s přístupovými právy. Já nic jiného nepoužívám, a to i na 128GB flash, k naprosté spokojenosti.

pokud jsem měl flashku a dal jsem jí na ws nebo ubuntu, případně připojil k microsystému, ukázalo mi to vždycky něco jiného. respektive ws ukazoval, co mělo být viditelné. ubuntu ukazovalo víc věcí, včetně pomocných souborů a nejvíc většinou ukazoval microsystém, který přečetl všechno, včetně poškozených nebo smazaných souborů. doporučuji tedy otevřít flashku jinde než na ws, aby si zjistil, jestli tam ještě něco pořád není a hlavním důvodem může být např. že je flashka plná. co se týče možnosti přepisování, bývá to někdy problém. je to jednak "ovladačem" flashky nebo prostě různé programy se jistí proti přepsání zápisu. většinou jsem to právě na ubuntu byl schopný nějak vyřešit. ws prostě respektuje to, že program, který to zapsal, to ochránil proti přepsání. ale určitě existují utilitky, které to natvrdo přeformátují, ale už si nepamatuju, jestli a co jsem kdy používal. jinak na tvorbu bootovacích flashek pro linux se používá ve ws unetbootin a myslím, že tam bude i možnost nejdříve to naformátovat...