Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Převod programu Účto Tichý z velmi starého počítače na nový.

Dobrý den, prosím o radu. Mám starý počítač 17 let ještě na diskety.Používám ho jen pro mé ucto, ale mám obavu, že brzy bude po něm jinak pracuje celou dobu bez poruchy, Potřebovala bych převést celý program i daty na nový počítač, který hodlám pořídit. Ale nevím zda to půjde nejsem žádný
odborník. Prosím tedy jestli mi někdo poradí, zda to půjde. Velmi děkuji.

Změna předmětu, původně: Převod programu z velmi starého počítače na nový. (host)

Windows 10 (to tam pravděpodobně bude mít) NEMAJÍ DOS, i když tak příkazová řádka vypadá - to ale není totéž. Různé emulátory DOSu mohou mít problém s přístupem na tiskárnu. Nejlépe by asi bylo nechat si na nový počítač nainstalovat skutečný DOS, možná vedle Windows. Klidně bych provozoval starý počítač, jen dobře řešil zálohování.

Prosím Vás a co jsou ty disketové mechaniky s USB kabelem? Do toho se dávají ty staré diskety? Z toho by se ta data nedala dát do toho programu
pokud by tam byl v novém počítači nainstalovaný prázdný a že by se ta mechanika připojila.

Právě data na pevném disku potřebuješ zálohovat - čili někde jinde. Diskety jsou katastrofálně nespolehlivé - na diskety zapomeň!
Na zálohu potřebuješ externí pevný disk anebo USB flešdisk- Pro ten ale Win95 nemají driver a neumí s ním pracovat. Lze to dodělat, pokud si na to někoho najdeš.

Provozuji na zcela novém PC programy mnohem starší než 17 let (z roku 1989-1993) - a vše funguje. Není to ale nic extra jednoduchého. Možná budeš potřebovat sehnat fandu do starých věcí, ne každý současný ajťák se takovými vykopávkami bude chtít zabývat.

Doporučuji buď virtualizaci (nainstalovat na nový PC třeba Virtualbox nebo VMWare, v něm ty Windows 95 a v nich ono účto) - nebo zkusit třeba vDOS, viz https://pc.poradna.net/articles/2754552-dos-v-64-bitovych-windows-opravdu-jednoduse (vím, asi to sama nedáš, ale abys mohla v servise nebo kde ventilovat možnosti).

Moje instalace podvojného účta je z roku 1993, dodnes plně funkční, sám si upravuji cokoliv podle platné legislativy. A také počítám s tím, že už nic nového pořizovat nebudu; když to vydrželo 25 let, proč by to ještě těch pár let, než podnikání zapíchnu, nevydrželo, že…

Zda by to šlo rozběhnout přímo v 32-bitových Windows 10 (8, 7), to netuším, dlouhé roky používám 64-bitové operační systémy, kde to přímo nejde.

DOSBox není pro účetní programy, vyžadující i tisk, moc vhodný. Já kdysi zkoušel s tímhle bojovat a nepodařilo se mi rozchodit vše tak, jak jsem chtěl. XP-mode či virtualizace je mnohem rozumnější řešení.

Zkoušel jsem i nějaké forky DOSBoxu a také se nezadařilo.
Možná to bylo i tím, že jsem potřeboval jak podporu Latin2, tak Kamenických. Plus tisk na moderních USB laserovkách.

Dovolím si tazatelce i ostatním rádcům nabídnout trochu jiný pohled na věc. Neříkám, že nejlepší, ale možnost to je.

Používám ho jen pro mé ucto....

Pokud PC používáte opravdu jen na účetní program Účto Tichý, a současný počítač vyhovuje, myslím že není nutné pořizovat moderní sestavu s X gigabajty RAM, X terabajtovým diskem, výkonným procesorem a grafikou.... Následně řešit problémy s kompatibilitou atd....

....ale mám obavu, že brzy bude po něm jinak pracuje celou dobu bez poruchy

Na základě čeho máte tu obavu? Něco nefunguje? Možná by stačilo jen vyčistit od prachu, případně vyměnit stoletý ventilátor na chladiči procesoru a grafiky (možná i čipsetu) za tišší a výkonnější.

Potřebovala bych převést celý program i daty na nový počítač, který hodlám pořídit.

Nový počítač nemusí být nový. Na ten účetní program stačí jakýkoliv repasovaný počítač nebo počítač od známého, třeba nějaké Core2Duo a bude bohatě dostačovat. Není problém takový počítač sehnat zdarma či za odvoz. A může fungovat dalších několik let. Klidně na něj nainstalovat ty Windows 95, pokud jste na ně zvyklá a všechno Vám v nich funguje. Samozřejmě předpokládám, že na tom počítači nepoužíváte internet nebo nějaké další moderní programy, ale jen opravdu čistě na Účto - aby se tu na mě nesnesla kritika, co radím za blbost.

Já nesouhlasím s tím, zůstat (jen) na stávajícím stroji. Vždy je riziko, že něco odejde. A podle zákona schválnosti v pátek večer, když následující pondělí je termín uzávěrky (nesplnění = sankce). Je potřeba mít záložní stroj, aby bylo možno bez nějakého zdržení pokračovat jinde. A také tedy data mít i jinde.

Jistě, kdyby to bylo jen na internet, hry a podobné nedůležitosti, v případě poruchy se s tím v klidu vypořádá, čas netlačí tak jak u účta.

Mám zákazníka, který provozuje počítač denně už víc jak 20 let (s dosovskými programy a windows 95). Kromě 3x vyměněné CMOS baterky a ošoupané hlavy v ZIP mechanice (denně zálohují) vše jede - na rozdíl od třeba monitoru, který mají už třetí (tradiční kondenzátory ve zdrojích). V tom poslední už jsem je vyměnil a místo chcíplého externího zdroje (12+5V) jsem jim k tomu udělal kabel do zdroje v počítači. Nový počítač toto nedá ani náhodou...
Takže rada - když to funguje, nechte to tak...