Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefunguje sdílení

V síti mám desktop dt a dva notebooky ntb1 a ntb2. Dt a ntb2 mají OS win 7 home premium a ntb1 win10. Dt připojen kabelem, ntb1 i ntb2 via wi-fi. Všechny pc se navzájem vidí, ale to je vše. Při kliknutí na ten který počítač v síti se zobrazí chybové hlášení: System windows nemůže získat přístup k ..., nemáte oprávnění k přístupu.
U všech pc je nastaveno sdílení, zrušena ochrana sdílení heslem atd. V uživatelích nastaven i everyone a networkservices. Disky jednotlivých pc se dají připoji jako síťová jednotka, ale to je také vše - při pokusu o přístup: Nemáte oprávnění.... Už jsem toho zkrátka vyzkoušel spoustu, ale efekt nula, situace beze změn. Dokáže mi někdo rozumně poradit? (O Domácí skupinu nestojím, ostatně také nefunguje - systém Windows nemůže nastavit...)

u windows10 možná budeš muset povolit smb v1 (prý ovládací panely - funkce), nevím jak to mají se sdílením w7 vůči w10.

m$ už po 10 letech zjistil, že procházení okolních krámů průzkumníkem a automatické připojení na kliknutí myši není bezpečný nápad.
ale ručně/zástupcem by to fungovat mohlo, mají k tomu i help:

net help use
net use x: \\ip.adresa.2\sitovy_disk /user:uživatel2 heslo2 /persistent:no

Bohužel to nefunguje. Net view najde počítače, net view \\ntb2 vidí sdílený disk c. Net use \\ntb2\c vyhodí chybu 67 - síťový název nelze nalézt.
Paradoxně lze v průzkumníku připojit jako síťovou jednotku \\ntb2\c, i se zobrazí, ovšem při pokusu o přístup - "přístup byl odepřen".

Net use \\ntb2\c vyhodí chybu 67 - síťový název nelze nalézt.

ten disk bys musel nejdřív nechat sdílet pod síťovým názvem "c", ale o tom nic nepíšeš (výpis: net share)
obvykle existuje administrátorské sdílení c$, d$ ... ale to není vhodné, když chceš řídit práva uživatelů co ti lezou na pc.
už z toho hlediska sdílet disk dětem a lamám přes c$ je nonsens.

stejně tak síťový název "ntb2" nemusí být známý. mohlo by to fungovat při dhcp adresách, které poskytuje v síti router a hraje si taky na dns překlad.
ip adresa je v tom jistější, oboje ověříš přes ping.
stálá ip může být na dhcp napevno rezervovaná podle mac.

...ovšem při pokusu o přístup - "přístup byl odepřen".

protože tam pc leze s tým přihlášením (jméno+heslo), které nemusí na druhém ntb platit. nebo vadí prázdné heslo, třeba by pomohlo v síti zavést jednotný sdílecí účet s heslem a pro něj se nastaví práva.
u home verzí se všechno stejně převádí jen na anonymní přístup, ale tyto zkriplené verze windows nevedu, nemůžu ověřit.

1. ale nějaké proklikávání okolních pc a hledání jestli pc vůbec vidím a jestli mě on někam pustí / 2. aby si navštívený pc nemohl rozhodnout, jestli ty jako vir tam máš i právo zápisu nebo můžeš jen číst - toto pokusničení v normální síti neexistuje.

Ping na ip adresu i na název ntb2 ok, odezva u ip adresy o něco rychlejší. Jenže to je zase vše. Pří použítí net use x ..... opět hláška: Došlo k systémové chybě 67. Síťový název nelze nalézt.

net share :
IPC$ vzdálený IPC
C$ c:\
ADMIN$ c:\windows
C c:\
Users c:\Users

snad jsi to vypisoval na tom notebuku, ke kterému se chceš připojit.
kontroloval jsi nastavení sdílení pro "c" a "users", jaký uživatel a s jakými právy má povolený přístup?
windows mají v politikách, že se nemůže připojovat uživatel s prázdným heslem. ale neznám chování home verzí.
pro jistotu si na všech krámech, kde se chceš síťovat, vytvořit pomocný účet s heslem. nemusí se zobrazovat na přihlašovací stránce, můžeš mít nastavený "autoadminlogon" - vyzkoušet nejdřív u sebe.
pomocný účet nejdříve vyzkoušet pro sdílení přes zástupce/batku mezi win7, neznamená to, že by ses jím musel přihlašovat.
u w10 může mít vliv zákaz smbv1, zatím to jimi nekomplikovat.

takto třeba připojuju nasku, ale je fuk co je na druhé straně:

 if exist v:\*.* goto ODPOJIT

:ZYXEL
 color 20
 ping -n 2 10.0.0.2
  if errorlevel 1 goto :END
 net use v: \\10.0.0.2\video /user:admin heslo /persistent:no
 goto END

:ODPOJIT
 color 47
 net use * /delete /y

:END

Tak nakonec jsem to nevydržel a vyzkoušel alespoň mezi dt a ntb2. Už to vypadalo špatně, ale chtělo to jinou syntaxi. Místo net use v: \\10.0.0.2\video /user:admin heslo /persistent:no to chtělo net use v: \\10.0.0.2\video heslo /user:admin /persistent:no a už to běží. S tím baťáčkem je to dobrý nápad, hodím si zástupce pro oba ntb na plochu a bude. Ještě jednou dík.

Zatím to vypadá, že IP adresa zůstává stejná, funguje to i teď. Ještě jsem vyzkoušel místo ip adresy název počítače a funguje to taky. Zatím tedy do routeru zasahovat nebudu. Teď mám nějaké vyřizování, ale odpoledne začnu s ntb1 s win 10. Jako poslední pak budu řešit opačnou cestu. Tam bude baťáček o něco delší, na dt mám nasdílené disky 3. Až budu mít ntb2 kompletně hotový (instalace programů a "učesání" dle mých představ), pak se znovu vrátím k síti. Štve mne to proto, že ještě někdy na jaře to fungovalo a teď na podzim najednou ne. Zřejmě se podepsala nějaká aktualizace.

Takže jak jsem slíbil, tady je shrnutí. Použití příkazu net use funguje za předpokladu, že znáte jméno a heslo uživatele, které nesmí být prázdné. Takže jsem založil totožné uživatele na všech 3 pc se stejnými hesly a právy (u win10 to byl horror se spoustou neslušných slov - skutečně neznám číslo bot své prababičky) ale disky obou ntb teď mohu připojit. Ještě jednou dík za rady a přeji hezké dny a stálé zdraví.
Do dalšího síťového šťourání se pustím až někdy později.