Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč je rozsah ISO při natáčení videa užší než pro fotky?

Zajímalo by mě, proč rozsah ISO při natáčení na digitálním foťáku je užší než pro fotky. Například :
foťák 1:
foto: ISO 100-6400
video ISO 400-6400

foťák 2:
foto: ISO 200-25600
video: ISO 200-6400

Tedy rozsah je užší na nízkém ISO i na vysokém ISO.

Jaké jsou pro to důvody? (Rozsahy pro foto platí plné rozlišení ; v případě nejnižší ISO uvádím "nativni" - tedy ne uměle snížené (což teoreticky lze snžit i na fake ISO 16)- za cenu dynamického rozsahu.) Také vím o opačném fenoménu : násobení vysokého ISO už po zesílení, což je jen přepočet RAW hodnot.

Podle mě důvody pramení z zásadního rozdílu mezi snímáním videa (kontinuální čtení senzoru) a fotky (jeden snímek ( v případě ne-zrcadlovky se z live view režimu těsně před fotkou přepne do režimu jednoho snímku)) Ale konkrétní vysvětlení?

konretni vysvetleni je ze pri foceni na vysoke ISO se obvykle delaji desne cachry s daty ze snimace aby to nebylo zabite sumem. Casto treba pro odecteni sumu jeste dalsi "expozice" naprazdno, aby se odecetly "hot pixely" ktere se pri takovem necem objevi. To u toceni videa nejde - neni na to cas. (vysoke "nejnizsi" iso zadny extra smysl nema = netusim proc to u toho prvniho tak je)

Expozice na prázdno ale se děje jen na časech asi nad 1 sekundu (long shutter noise reduction se to asi jmenuje na Nikon) a kromě toho trvá stejno dobu jako expozice. Pak je ještě High ISO NR (na nikonech), která ale nevím, co vlastně dělá. Ale vzhledem k tomu, že natáčení videa má expoziční dobu logicky kratší než 1/30s, ta první redukce se nepoužije

No a právě to nejnižší ISO 400 mě zajímá.

Fiala:
To ale nejsou čachry s ISO.
1 . To není pravda. Pokud by se dělaly 3 snímky pro průměrování (nebo vybírání nejméně rozmazaného), pak by byla 3x slyšet závěrka a nebo by byl na fotce stroboskopický efekt vidět při vhodných podmínkách. Takže se to neděje.
2. O expozičním čase není řeč. Ten parametr je fixovaný.

Změna: Druhý fotoaparát umí v režimu fotek ISO 100 (jde ale jen o upravené ISO 200). Proč to neumí v režimu videa?

pokud Nikon, tak je to 100 pouze "podtrzeny" a prepocteny ISO 200 zaklad, ten chip ma pravdepodobne nativni ISO 200 - 6400, to co je tazene nad/pod pak neumi zpracovat/domyslet si "real time" u videa. Predpokladam ze proste neni vykon ci dostatek casu pro operaci s 30 nebo 60 snimky za vterinu. Spis nechapu ten prvni ktery ma u videa min. 400, to moc logiku nema. (ono ty "Hi1" - "Hi2" a pod. hodnoty co jsou nad standardni rozsah citivosti nejsou zrovna k uzitku ani pri foceni. Ale muze se tim chlubit marketing.)

Není to nikon(to byla jen pro ukázku názvosloví v nastavení), je to Live MOS kompakt, 3_4 roky starý. A na forech dpreview jsem narazil na thread, že údajně na olympusech "rozšířené iso" 100 snížuje DR a na Panasonicech prý ne. pak jsem viděl thread, kde diskutovali závislost Gain / Šum / full-well-capacity / DR v závislosti na ISO a někdo postoval, že to má stejný DR ( kůvli stejnému FWC), zatímco někdo jiný s jinými výsledky, že nižší DR (ale ne dvakrát (-1EV)horší FWC, ale asi o 2/3). Já osobně pozoruji, že v JPG(!to možná bude kámen urazu) na ISO 100 (a stejně na ISO 200 se stejnou expozicí a clonou a upravené v pc) to má vypálené světla na víc místech než ISO 200.

A ten foťák údajně nemá prý dual gain obvody (což je podle mě záležitost roku až 2) a projevuje se zlom u iso 400-800 a né mezi 100 a 200 ( i když to možná škáluje s velikostí snímače a 2na2=4 by odpovídalo).

ono to snížení rozsahu (v RAW) při uměle sníženém ISO je logický důsledek mapování rozsahu 0-100% na rozsah 0-50% (aby byla zachován jas scény) a zbytek 50-100% je dutý-nedefinovaný. Pokud tedy se používají stejné obvody(zesilovače). Slyšel jsem, že je to něco za něco, zesilovače určené na vysokou citlivost mají nízký šum, ale i nižší rozsah. (stačí to jen obrátit.)