Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Errory po vložení dokoupených RAM

Ahoj, měl jsem v počítači paměti 2x4 GB (konkrétně Kingston HyperX Fury Blue 4GB DDR3 1333 MHz) a včera jsem si dokoupil další pár naprosto stejných, nicméně použitých, pamětí. Po vložení počítač fungoval jak má, ve vlastnostech jsem viděl nainstalovanou paměť 16GB, zkoušel jsem i zapnout nějakou hru a vytížit to, všechno se tvářilo normálně.

Ale pak jsem na chvíli odešel od PC a když jsem se vrátil, byl restartovaný a po lognutí mi to napsalo, že se Windows byl po neočekávaném vypnutí obnoven a že název události problému byl Bluescreen (omlouvám se, nevyfotil jsem si tu hlášku). Bohužel nevím, co ten error způsobilo. Pak ale počítač zase fungoval normálně, tak jsem si tím nelámal hlavu.

Dnes jsem opět zapnul počítač, chvíli fungoval, ale pak mi nejdříve spadl prohlížeč (Chrome) a při mých dalších pokusech o jeho spuštění, nebo o spuštění jakékoli jiné aplikace (Task Manager, Správa počítače, cokoli) mi to házelo errory, že se aplikaci nepodařilo spustit a po pokusu o restart mi zase neustále vyskakovala hláška Instrukce na adrese 0xXXXXXX odkazovala na adresu paměti 0xXXXXXX. S pamětí nelze provést operaci: read.

Po restartu (tvrdém, systémově to nešlo) zase počítač funguje jak má... No a můj dotaz zní. Koupil jsem si vadné paměti? Nebo bych měl nejprve přeinstalovat počítač? Případně je jiný způsob jak toto mohu vyřešit?

Díky za jakékoli rady.

OS: Win 7 64bit
Paměti: 4x4GB Kingston HyperX Fury Blue DDR3 1333 MHz (znovu zdůrazňuji že se opravdu jedná o naprosto stejné paměti, dal jsem si na to velký pozor)
Grafika: nvidia GeForce GTX 760

i přes dlouhou slohovku zůstává základní deska tajná, ale její chyba to nejspíš nebude.

včera jsem si dokoupil další pár naprosto stejných, nicméně použitých, pamětí

spusť memtest: http://memtest.org/#downiso ... z boot cd/flashky
vyzkoušej všechny paměti, i samostatně ty "nové" z aukra. nech test běžet 0.5-1h, když se zbarví do červena, pošli fotku prodejci a chtěj peníze zpátky.

cvičně si zkontroluj i stav disku: https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/

Tak jsem spustil ten memtest, nechal jsem to doběhnout až do konce, a k mému překvapení nenašel žádný problém.
Stáhl jsem si ten CrystalDiskInfo, ukazuje mi parametry mých disků. Které hodnoty mají pro mě být podstatné? Omlouvám se, jsem začátečník.

memtest běží donekonekonečna, má sadu testů které opakuje (pass). snad myslíme oba stejný sw. spouští se z vlastního bootovacího média, ne pod windows.
taky mě udivuje, že nevypsal chybu.

nějaká diagnostika paměti je i ve windows, zkus vyhledat a použít, sama si restartuje pc.

crystaldiskinfo ukazuje problém výraznou změnou barvy (default modrá, problém žlutá, na vyhození červená).
jestliže je problém u kritických id 05,c5,c6, podle počtu chyb (raw data) je to špatné. id c7 (crc) znamená vadný kabel. vysoká teplota není trvalý problém - disk se dá umístit lépe aby se chladil.
alt+printscreen umístí obrázek do schránky, pak se dá uploadnout na nějaký imagehosting.
je to jen doplňkový test, jestli náhodou chyba neleží jinde než v nekompatibilní ram.

když už se rozepisuju, zkus ještě spustit: nirsoft bsod viewer
možná označí konflikt přesněji (sloupec "caused by driver"). i tento sw umí screen do schránky.

Ano, jedná se o stejný SW, bootoval jsem ho z flashky. Nechal jsem ho běžet přes noc, trvalo zhruba 4 hodiny než doběhl.

CrystalDiskInfo mi zabarvil všechny disky do modra, zdá se to v pořádku.

Ten BlueScreenView od nirsoftu mi u obou BSOD, co jsem měl, napsal tento driver: ntoskrnl.exe

Napadlo mě ještě, jestli jsem tam ty paměti možná nezacvaknul pořádně. Tak jsem to rozmontoval, vyndal jsem je a znovu zandal a pořádně přitlačil. Uběhl celý den a nic se nestalo. Možná to bylo příčinou, nějaký špatný kontakt. Každopádně děkuji ti brtníku za cenné rady :-)

ntoskrnl není nikdy příčina. je to jen konflikt kernelu windows s okolními ovladači nebo jejich prostřednictvím s nefunkčním hardwarem.

při podezření na pochybný kontakt pozlacených plošek dps ve slotech se používala tvrdá guma k jejich ogumování.
zacvaknutí ramek/karet do slotu si vždycky hlídám a zkouším že dosedly.

Ano, nejspíš jsou vadné. (Je mozný i okrajový případ, že je vadný slot, který předtím byl prázdný a chyba se neprojevila . Nebo se mohlo dostat smítko při instalaci RAM do slotu. A buď může zkratovat 2 piny nebo přerušit kontakt. Dost raritní.).

Přesně takhle se pozná částečně vadná RAM. Při nízkém zaplnění se nic neděje a může běžet týden bez problému. Při vyšší obsazení fyzické paměti se jednou chyba projeví (záleží zda problém je při čtení zápisu, jaká tam jsou data).

Prohlédnout slot je dobrý nápad. Zvlášť nepoužívaný slot mohl být plný prachu, který způsobuje nespolehlivý kontakt. Vadný slot je méně pravděpodobný (zrovna gigabyte jsou kvalitní desky), ale to by se poznalo kdyby se "nové" paměti daly namísto původních a fungovaly.
Kromě toho stojí za prohlídku i kontakty těch pamětí, musí se kovovvě lesknout, nesmí na nich být nečistoty (natož otisky prstů, na tuto část se nesahá).
Prach ze slotu je nejlepší vyfoukat má se to dělat stlačeným vzduchem, ale brčko na pití udělá taky dobru službu (jen to nesmí člověk poprskat). Pokud je tam prach už zatlačený těmi pamětmi, asi bude potřeba mu pomoct mechanicky.

Je tu ještě možnost poškození pamětí při manipulaci, přecejenom jsou citlivé na elektrostatický náboj.