
Používáte ještě klasickou kalkulačku? Jakou?
Před asi 8 lety jsem si pořídil TI-86 (jako bývalého Spectristu mě imponovala Z80ka).
Prošla se mnou celou VŠ (kolikrát mě zejména díky podpoře matic a komplexních čísel zachránila...) a i dneska ji občas kvůli nějaký základní algebře vytáhnu, pořád je to jednodušší než spouštět Matlab.
Jak jste na tom vy?
CASIO FX 991 ES - šikovná kalkulajda
Potvrzuji. Vynikající mašinka, ušetřila mi spoustu práce/času
Kalkulačkovat myší ve win je pakárna. A když mi zdechla ťamanská noname šunka, tak jsem si udělal "průzkum trhu" a pořídil tuto. Od té doby nekupujeme do konstrukční kanceláře jinou.
P.S.: Protože nečtu návody, neumím vložit čísla do paměti
Ty nemas klavesnicu? Zapni si numlock. Klavesy pre fcie: napr. xp_calculator_0011.html
Pročetl jsem diskuzi a reaguji ve vláknu k mému a Markovu Casiu
Pro mne je rychlejší vzít do ruky kalkulačku, když ji potřebuju a nemusím si psát prográmek. A právě to, že vidím část výpočtu při zadávání a případná následná možnost listování ve výpočtu mi dává větší jistotu, že jsem se nespletl, než jiné kalkulačky. Vpodstatě jsem díky této kalkulačce přestal dělat kontrolní opakované výpočty.![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)
Je to rozdíl asi jako mezi psacím strojem a T602
Ale pri dnesnom stave techniky vacsinou vobec nie je potreba nieco zadavat rucne, hlavne ak to je matica 100x100, iba do toho zanasas riziko ze sa pomylis. A ked sa pomylis uprostred vypoctu a zistis to na konci (alebo vobec nikdy) tak dakujem pekne za take vypocty
?![]:)](https://static.poradna.net/images/smiley/evilsmile.gif)

Nejsem autor příspěvku s mathlabem a maticemi. Tuším, že jsem se přiznal ke konstrukční kanceláři. Propaguju Casio, protože mi pomohlo, neprodávám ho.
Taky nejsem neomylný, pomýlit se můžu při jakékoliv činosti, uvedl jsem, jak mi Casio pomáhá chyby minimalizovat. Když se spletu uprostřed výpočtu, Casio má výše uvedené řešení, u kalkulačky ve Windows ho neznám.
Tak ok vpohode konstrukcna kancelaria niekedy potrebuje zadat hodnoty rucne, ak nepouziva na konstrukciu moderny CAD program (ktory rata za neho). Tak neviem, CAD program nezvlada vypocty ktore potrebujes? Sak nejaky AutoCAD uz snad v r. 1990 ratal snad vsetko sam :)
na svoju dobu to boli perfektne masiny...
Ale ok neviem ja nie som konstrukter tak neviem co potrebujes ratat (len som nieco velmi davno robil s AutoCADom a myslim ze tam snad bolo vsetko). Ja vam v pouzivani casia nebranim
Ted koukam, ze jsem se blbe vyjadril. Moje obliba kalkulacky (krom toho, ze jsem 30+
) spociva taky v tom, ze provadim nejaky vypocet, vyleze graf, ktery vyzaduje nejaky jednoduchy postprocesing (napr. odecet rozmezi na ose x, kdyz y<neco nebo hodnota minima). Tak je pro me pohodlnejsi odtrasovat to z grafu a spocist vedle na kalkulacce nez prepinat okna a cisla kopirovat mezi softy. Jasne, ze by to slo resit nejakymi makry k tem softum, ale nelze to (z principu) vyresit na 100%, je proste nutny to "videt".
Doma občas použiju mou obstarožní, ale milovanou HP10c. Jediný problém s ní je, že kromě mě na ní nikdo neumí nic spočítat - chybí ji '='. Např 10*5 se na ní musí mačkat '10 enter 5 *'
Tomuto režimu se tuším říká polská logika (?)
Jinak LUXUSNÍ kousek!!
Přesně tak, je to polská logika.
No já bych řekl, že maďarská, ale to je jedno.
LOL
Ono to vypadá směšně, ale ve své době jsem tuto obrácenou logiku oceňoval a při složitějších počtech mi přišla i praktičtější
A jak si počítal třeba 10 * 5 + 3 - 4, tos to počítal 10 enter 5 enter 3 enter 4 enter *+- ?
Nebo normálně 10 enter 5 * 3 enter + 4 enter -?
http://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_Polish_notatio n
Tohle je ještě celkem pochopitelné. Dělaly se s tím daleko divočejší věci, ale přiznám se, že ty už dávno neprovádím.
//edit: teď jsem zavzpomínal a úplně vidím ty obličeje spolužáků, když ta kalkulačka v roce cca 1988 dokázala do 3 sekund spočítat kvadratickou rovnici
Stáhni si emulátor typu HP-41 a můžeš se vyřádit do sytosti...
Emulation.cfm
Staženo a cítím se jak za mladých let, díky
Tedy tohle je veliká krása!
z historických důvodů používám k prostým počtům svou léty a krutými školním boji s vyučujícími ostřílenou Casio FX-6300G:
![[http://world.casio.com/edu/product/common/colseup/i mages/up_fx6300g.jpg]](http://world.casio.com/edu/product/common/colseup/images/up_fx6300g.jpg)
edit: teď jsem ji pustil a našel v ní můj starý zábavný program "Plivání do klobouku", takto předělávku jedné prastaré 8-bitové socíkové pecky
Hmmmmm, ta vypadá namakaně
Co to hergot je??
je to jen alternativní (a textová) verze hry Scorched Earth (akorát je jen jeden cíl a jeden hráč).
edit: jo, ve své době byla dost dobrá. Bohužel má jen 400 programovacích kroků (ale až 10 programů, které lze navzájem volat jako rutiny), což mi bylo vždy málo.
Už asi 15 let je v ní původní tužková baterie. Řekl bych, že ta kalkulačka bude na světě fungovat dýl, než já.
Jinak občas použiju kalkulačku ve Windows a mimo domov v mobilu.
Měl jsem taky Sharp (jiný model) a můžu potvrdit že tužkovky tam stačí dát jednou. Jak je to možné, netuším.
Jednoduchá věc - většina malých kalkulaček jede na dva knoflíkový články a vydrží vcelku dlouho. No a představ si ten mnohonásobek v tužkovým článku.
Tak tak, člověk se pak nebojí, že se vybije, ale že za tu dobu ta baterka vyteče.
Nevím nevím, ale alkalický baterky snad netečou, nebo ano?
No myslim že né, nevim ještě se mi to nestalo u těch alkalických, ale mnohokrát se mi to stalo u těch levných šmejdů z "chuangchanu".
Jednou se mi to stalo zrovna v kalkulačce byla podobná té tvé, ale černá už si ji moc nepamatuju, samozdřejmě že s těma šmejdama bateria, no kalkuláátor musel letět ko koše.
Tato kalkulačka ve své době stála tuším 110korun, což byly docela slušný peníze a když jsem ji rozdělal, tak tam byla řádná alkalická. Za těch 15 let by nějakej šmejd už dávno nefungoval.
Já jsem tu kalkulačku dostal od táty, ale bez baterky tak nevim, asi ji potřeboval nebo co, no dal jsem tam ten šmejd a asi za baj voko 2 roky letěla celá kalkulátorovka do koše.
tve osobite vyjadrovani se nezapre
Jasňačka
Bude to souviset s velikosti a konstrukci displeje, jako u mobilu
Mně ještě z dětství zůstalo tohle.
Ale ve škole jsem to musel používat skrytě; učitele mi vytýkali, že použitím výpočetní techniky ztrácí mozek možnost si řádně procvičovat levou hemisféru.
No nekecej! Ja te tipoval na tohle Stonehenge
.
To používaly jen socky a navíc tam blblo odmocňování....
Ah so! Tys mel vlastne notebook!
Já v první chvíli četl "odkmochňování".
On používal pramodel, kde byly místo kuliček navlečený trilobiti. Přehazovali se kouskem přesličky.
Tehdy se tomu rikalo "trilobačka".
S kapacitou 50 trilobajtů.
Nene bylo to jen 50 trilobitů.
Kolik měl trilobit bytů?
Záleželo na zazobanosti každého soudruha trilobita.
Ano. Trilobit-nabob mel bytu vice, nez trilobit-socka. Ten mnohdy nemel ani jeden. Trilobacky tudiz fungovaly na principu nahodne logiky, neb dle vizaze zaveseneho clenovce nebylo poznat, kolika nemovitostmi disponuje.
2 (1 x 2+k na Barrandově a 1 x letní v Tripolisu)
1 trilobyte = 8 trilobitů. I počítače se podle toho dodnes dělají, jen se tam nedává to "tri", aby to lidi nemátlo.
Já jdu s dobou
Hezky! Tu /nebo velmi podobnou/ pouzivam taky (s puvodni baterkou Sharp uz dele nez triadvacet let!!!). Vydrz baterky a HW /vsechna tlacitka furt fungujou a neni na nich ani moc videt otisk zubu casu/ IMHOj hranici s cernou magii. A navic - na me "vypocty" bohate staci...
Já, jako správný HC ajťák používám LEDky, nepájivé pole, pár drátků a 74181...
Tohle jsou moje nejpoužívanější stroje:
Starší TI-58 má již v háji akumulátory, k opravě se dokopávám již mnoho měsíců... A ještě by se u mě nějaké našly...
To je nádhera. V letech, kdy jsem chodil do školy, měl takovou superkalkulačku jen profesor strojírenství a uměl na tom počítat evolventy. Pro nás ostatní byl zázrak techniky, už když to umělo odmocňovat, protože jen ti nejzazobanější spolužáci měli kalkulačku z tuzexu, jakou dnes dávají zadarmiko v Tesco, když si koupíš patery nepromokavé ponožky najednou.
Pěkné! Tady je moje malá sbírka...:)
http://img411.imageshack.us/img411/2568/p1050716fh6 .jpg
Já věděl, že jsem ještě na spoustu věcí zapomněl, např. na TI-82, která se na mě koukala z výlohy bazaru, vypadala slušně a byla za 3 stovky, no, nechal bys jí tam? Vypucoval jsem ji, vyčistil bordel pod sklem displeje a je skoro jak nová.
A nezapomeňme ani na předchůdce kalkulaček - logaritmických pravítek jsem posbíral cca 6, beru ovšem jen v naprosto perfektním stavu.
Kdož chce vidět stupnici typického logára podrobně, nechť nahlédne na Wikipedii, kam jsem jeden svůj exemplář naskenoval
A ještě mám cestovní šachový Kasparov Travel Champion, ale nemůžu ho vyfotit, mám ho teď 90 km odsud.
zástupce na kalkulačku mám na ploše, bohužel má nepoužitelné ovládání z klávesnice.
na něco mám připravené tabulky v excelu pro výběry z více hodnot.
při návrhu plošáků se mi s programem automaticky startuje 2-řádkový konvertor mm-inch (mils).
ale pro rychlé násobení mám pod stolem vždycky nějaký čínský krám s větším displejem.
Nejčastěji v uvedeném pořadí:
1) calc.exe - ale v normálním = vědeckém režimu.
![[L1_3.gif]](http://www.thevbzone.com/L1_3.gif)
![[http://www.uoregon.edu/~noeckel/computernotes/Mathe matica6Graph.png]](http://www.uoregon.edu/~noeckel/computernotes/Mathematica6Graph.png)
2) Mathematica - Pokud je nutné řešit něco opravdu složitého:
3) A nebo když už se nase*u:
![[http://www.exchange3d.com/cubecart/images/uploads/a ff217/model_779_aaa.jpg]](http://www.exchange3d.com/cubecart/images/uploads/aff217/model_779_aaa.jpg)