Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno TCP/IP a OSI modely

Učím se síťování a nemůžu pochopit, k čemu tyto modely slouží. Konkrétní rozdíly znám poměrně detailně, ale nějak si nedokážu představit rozdíly v praxi. Jediné, co jsem se dočetl, je to, že OSI model je především pro výuku a TCP/IP se užívá v praxi. Je to tedy tak, že tyto modely slouží pouze pro nějakou organizaci a přehlednost cesty dat a její částí, a tedy lze tu samou cestu, kterou data projdou, popsat oběma modely, a nebo jsou mezi němi konkrétní rozdíly, a tedy by cesty vypadaly jinak (ať už softwarově či hardwarově)?

Předem děkuji za všechny odpovědi.

Mnoziny si pamatas? ISO/OSI je mnozina a TCP/IP je jej podmnozina.
ISO/OSI je vseobecny popis (norma) protokolov a a TCP/IP je len jeden z mnohych, ktore si tuto normu do seba implementovali.
Ak by si chcel v buducnosti vyvvinut nejaky dalsi protokol musis sa riadit podla ISO/OSI.