

TCP/IP a OSI modely
Učím se síťování a nemůžu pochopit, k čemu tyto modely slouží. Konkrétní rozdíly znám poměrně detailně, ale nějak si nedokážu představit rozdíly v praxi. Jediné, co jsem se dočetl, je to, že OSI model je především pro výuku a TCP/IP se užívá v praxi. Je to tedy tak, že tyto modely slouží pouze pro nějakou organizaci a přehlednost cesty dat a její částí, a tedy lze tu samou cestu, kterou data projdou, popsat oběma modely, a nebo jsou mezi němi konkrétní rozdíly, a tedy by cesty vypadaly jinak (ať už softwarově či hardwarově)?
Předem děkuji za všechny odpovědi.
Lze to popsat oběma modely a taky se to dělá. Např. o switchi se říká, že pracuje na 2. vrstvě a router na 3. Ale v reálném TCP/IP je to 1. resp. 2. vrstva.
Proste, ISO/OSI vzniknulo jako popis, jak to ma fungovat, a TCP/IP je teorie prevedena do praxe, takze jak to realne funguje.
Ale jak vidis, princip zustal zachovan.
Supr, moc děkuju za odpovědi.
Mnoziny si pamatas? ISO/OSI je mnozina a TCP/IP je jej podmnozina.
ISO/OSI je vseobecny popis (norma) protokolov a a TCP/IP je len jeden z mnohych, ktore si tuto normu do seba implementovali.
Ak by si chcel v buducnosti vyvvinut nejaky dalsi protokol musis sa riadit podla ISO/OSI.
Ono to není úplně pravda. TCP/IP je totiž cca o 10 let starší než OSI model.
Hnidopichu.
ANo ISO/OSI sa silen inspiroval TCP/IP, ale v principe plati to co som povedal.
Ono cele ISO/OSI vzniklo ako ISO standard prave preto, aby rozne protokoly, ktore uz existovali neboli rozdrobene a boli navzajom kompatibilne. Proste to cele zastresili.
Nejlepší je to vždy nazývat konkrétní vrstva (síťová), a pak nedojde ke zmatku