Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC sestava - střih videa v Adobe Premiere Pro - 3O tisíc Kč

Zdravím, rád bych požádal zdejší odborníky o doporučení ideální PC sestavy (pouze "skříň", periferie mám), která by měla sloužit na střih a editaci videa (natočeného v rozlišení 4K) v programu Adobe Premiere Pro.

- cenový strop je cca 30 tisíc Kč
- PC budu využívat dále na práci v grafických programech Adobe (Photoshop, Illustrator, Indesign)
- hry hrát nebudu

Předem moc děkuji za doporučení PC sestavy, delší dobu jsem se o PC nezajímal a zjistil jsem, že už nejsem příliš v obraze (AMD nebo Intel atd...).

Hezký den.

Vzhladom na to, ze sw vie vyuzit potencionalne kopec jadier

Urcite ? Jen se ptam, na jare jsem psal primo na support kvuli sestave pro Adobe Pro a doporucili mi Intel Core i9 9900K + GPU od Nvidia Quadro, RTX 2** a ohledne srdci psali ze vysi pocet jader nemusi prinaset lepsi vysledek.
Ve finale jsem to postavil na "Intel Core i9 9900K + RTX 2060 + 2x16Gb RAM", ale s Ryzen zrejme chybu neudela.
* Pred zvolenim komponentu jsem také hodne informaci o vykonu, podpore a detailnich benchmarku cerpal zde. Kazdy komponent je detajlne porovnan a zmeren :
https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Adobe-Premiere-Pro-CC-143/Hardware-Recommendations

Vzhladom na rozpocet je asi blbost dat hned polovicu sumy do procaku. Co sa tyka vyuzitia nasiel som ine stranky pri nahodnom vybere, kde boli pisane, ze program zvladne aj viac procesorov/jadier a podava lepsi vykon, o kolko % som uz necital.
2700x oproti i7-9700k je lacnejsia a podava lepsi vykon. Za usetrene prachy by som radsej kupil ramku.

Děkuju za rady. Někde jsem se dočetl, že právě sw Adobe Premiere Pro dokáže využívat větší počet jader, že pro jeho výkon by se dalo říct, že čím víc jader, tím lepší. Zda to je pravda, nevím?

Ale zaujal mě CPU - AMD Ryzen 7 2700x - myslíte, že je to dobrá volba? A co dál? Jakou desku k tomu? Nejvíc se však ztrácím v grafických kartách - ta by prý nemusela být úplně klíčová, pro mé potřeby.

Děkuju za rady.

Zhruba řečeno, grafika by měla stíhat přechody/efekty v reálném čase, bez záseků na tvém monitoru/rozlišení. Nemusí to být herní dělo. Render běží na CPU, pokud se tím živíš, čím víc, tím líp, jinak si buď počkáš nebo připlatíš.

Dobrý den,

Čím víc se do toho dostávám, tím víc mám otázek.

1. Líbí se mi CPU - Ryzen 2700x, ale není chyba kupovat tento, když už je na trhu jeho novější verze 3700x, která je o cca 2 tisíce dražší? Zároveň však nevidím, v čem je lepší, počet jader i vláken je stejný, GHz dokonce nižší, takže?

2. Základní deska - na co se zaměřit? Když chci prostor pro 64 GB RAM, tak mi vychází desky od 1500 Kč až někam hodně vysoko...

3. Grafická karta - co hlídat zde? Orientuji se podle 2/4/6/8 GB RAM, ale cena je někdy výrazně vyšší za grafiku s nižší hodnotou GB RAM. Obecně si myslím, že na mé potřeby by stačilo 6GB paměti - cenová hladina kolem 5 tisíc Kč by mohla být slušná?

4. SSD disk - našel jsem nějaký super evo od Samsungu, který je cca 3x dražší, než "obyčejné" SSD disky. Obecně mám za to, že SSD disky jsou o hodně rychlejší než obyčejné HDD, ale je i velký rozdíl mezi samotnými SSD disky. Velikost disku bych chtěl zřejmě 500 GB

... je toho zkrátka hodně.

Můžete zkusit navrhnout celou sestavu za cca 30 tisíc?

Díky moc!

Moc děkuju za návrh.

Mám k tomu pár otázek a budu vděčný, za Váš názor.

1. Procesor Ryzen 7 3700x - nova (3.generace) - v čem je pro mě výhoda pořídit ho oproti předchozí generaci? Parametry se mi na první pohled (specifikace na eshopech) zdají stejné (počet jader/vláken /GHz)...

2. Grafická karta - zaujala mě Sapphire Radeon NITRO+ RX 580, 8GB GDDR5 - podle specifikace mi přijde jako hodně vykoná za slušnou cenu. O necele 2 tisíce dražší než ta, kterou navrhujete (MSI GeForce GTX 1050 Ti 4GT OC). Nevyznám se v tom, asi je chyba se orientovat jen podle GB, ale ta Sapphire je v tomto ohledu 2x výkonnější, tak nevím zda neni lepší si zde trochu priplatit. Je možné, že takto výkonou kartu alr ani nevyužiju, na práci s grafikou a videem.

3. Omlouvám se zřejmě za trapnou otázku, ale PC bych měl mít připojený k internetu přes wi-fi, nějaký "přijímač" signálu je již součástí například základní desky? Nebo musim dokupovat?

Pěkný den.

- Kdyby jsi napsal ze 2.000Kc klidne priplatis tak by ti ji treba poskladal jinak ;-)
- IMHO zvolil korektni GKartu, tak jako ostatni komponenty.
Jelikoz se bavime o "WorkStation" / "pracovni stanici" tak pri vyberu té GPU dbal jak na hluk [dB], tak teploty [TDP], nebo spotrebu [W], velikost etc.

Tva pozadovana RX 580 je oposé té GTX s 2x vysim TDP. Kdyz se podivas na Benchmarky, Adobe premiere se 580 drzi o neco hure jak zakladni GTX 1060.
* V daném financnim limtu slo u vyberu GPU IMHO o promyslenou volbu.

Diky za reakci :-).

1. Nejsem zrovna z těch, kteří musí mít nejnovější verze, ale doufám, že mi PC poslouží několik let, tak je asi hloupé tam nedat současný nejnovější model.

2. OK. Hrát opravdu nebudu.

3. Děkuji. Jaký údaj by měl být uveden? Jmenuje se to nějak "logicky" třeba wi-fi a něco k tomu? Případně nevíte, zda to má tato deska :MSI B450 TOMAHAWK?

Děkuji za odpověď.

Tak to vypadá, se budu držet Vašeho návrhu.

Můžu Vás ještě požádat o následující odpovědi:

-zakladni deska - MSI B450 TOMAHAWK - v popisu prodejce uvádí, že jde o "hráčskou" desku... Nechci šetřit na nesprávném místě a cenový limit 30K je přibližný ( +- 5000 Kč), ale není to zbytečně drahá deska?

-kdybych do této sestavy mohl dát o cca 5.000 Kč navíc, dalo by se udělat něco "smysluplného" (citelná změna) - například nějaký rychlejší SSD disk?

Cenový limit 30K nemusím striktně dodržet, tak jen kdyby něco hrálo podstatnou roli a šlo by o mírné navýšení rozpočtu, tak bych to udělal. Jinak to vypadá, že mám vybráno :-).

Základem slušného stroje je vždy deska, zdroj a chlazení a na tom nemá cenu šetřit s ohledem na životnost a stabilitu.
Vše ostatní procesor, g.karta ....... se dají vždy změnit pokud je třeba.

1. každá deska je "hráčská" záleží čím ji osadíš, je to jen modní slovo které nic neznamená

2. ta uvedená je takový nižší střed třída a na toto využití je vhodná

3. osobně bych nic na návrhu už neměnil, pokud jde o domácí pracovní stroj.

Pokud tě to ale živí, tak se takový stroj neskládá "samo doma" nýbrž kupuje se profi stanice/Dell - HP ... složené na míru dle požadavků a se zárukou oprav do druhého dne

Musím reagovat na ten vyřčený mýtus "...se zárukou oprav do druhého dne". Pokud je mi dobře známo, tak nikde není garantovaná oprava druhý den (Dell, HP, Lenovo). Garantují pouze, že druhý den začnou zákazníkův reklamační požadavek řešit. Pokud mi něco uniklo a mýlím se, tak mě prosím odkažte odkazem na konkrétní znění písemných podmínek. Děkuji.

1) Je nutné rozlišovat korporátní a soukromou sféru.
2) Je nutné rozlišovat výměnu kusu za kus a opravu.
Ano, narážím na opakovanou skutečnost, že například u notebooku to s tím jejich polským servisním s. r. o. více než dře. Celý problém je v tom, že to řídí soudruzi z Polska a zaměstnávají slovenské operátory. Některým jejich radám jak závadu odstranit svépomocí, těm jsem se musel smát. Nepomohlo ani doložení pomocí foto, které naprosto ignorovali. Zkušenosti říkají, že oprava notebooku s NBD v druhém dni po nahlášení závady, to je opravdu z říše snů. Vždyť ti slovenští operátoři na té rozchrchlané telefonní lince ani nejsou schopní řádně a včas zpracovat písemně zadaný servisní požadavek zadaný přes jejich vlastní webové rozhraní. E-mailová komunikace s nimi je taky více než náročná. Kdo zažil, tak ví své, kdo nezažil, tak ten věří městským legendám, kterými se traduje že budete mít počítač opravený druhý den.

NBD samozrejme nie je o garancii opravy, ale Dell snad ako jediny robi preto maximum, aby sa tak stalo a z mojich zopar skusenosti tomu tak naozaj bolo.
Ked bol pronlem s klavesnicou, prisiel technik na druhy den s novou, ked s napalovackou tak to iste.
A skusenost poslednu mam opacnu ako ty...pri nahlasovani poruchy mi to zdvihol poliak, co hovoril lamanou cestinou a bol problem vobec spravit z toho normalny case. Vrcholom bol, ked som si zavadu odstranil sam (rozobral nb a zasunul poriadne konektor klavesnice) a volal som tam znovu (znovu s nim), aby som to zrusil a technik sa nemusel motat...panko si vsetko zapisal, prislubil, ze to zrusi a....a na druhy den mi volal technik rano, ze uz je v meste, ze kam ma prist....jak u debilov.
Naopak mam vyborne skusenosti s sk operatormi, ale s tymi som bol v kontakte len na serverovej urovni, dokonca som uz mal svojho oblubeneho a volaval som uz len jemu...skoda, ze uz odisiel pracovat inde.

To co píšete tak docela dost to zapadá do mých nedobrých zušeností s Dell zárukou NBD. Vázne jim schopnost komunikovat a vedení se nesnaží s tím něco dělat. Taky by mohli techniky vybavit plechovkama se stlačeným vzduchem, aby při rozebírání notebooku za 55ooo Kč nemusel ten exot do toho HW foukat pusou a prskat na komponenty.
Když s nimi musím jednat, tak než je vůbec oslovím, tak si vždycky vzpomenu na neslyšícího Kráťu. Oni nejsou ochotní a schopní nabrat servisní požadavek písemně. Zákazník je striktně nucen jim telefonovat. Spousta lidí nerada telefonuje. Pak jsou tací, kterým třeba směnnost jejich profesního působení vůbec nedovoluje někam v pracovní době telefonovat. Písemnou komunikaci u Dell cíleně bojkotují a tvrdí, že písemné požadavky jim opakovaně neprošly systémem. NBD záruka tak získala nový rozměr zbytečně zaplacené "pofidérnosti". Psáno ze zkušeností koncových zákazníků.

Úsměvným evergreenem jsou ty jejich čínské nafouknuté baterie v noteboocích.
Technik: podívejte se jestli máte vyboulenou klávesnici.
Zákazník: Proč?
Technik: Protože pod ní může být nafouknutá baterie.
Zákazník: Promiňte, ale hned na začátku našeho hovoru jsem vám říkal, že problém mám s SSD...

No, tak jsem slysel dobre, ono je to logicky, ze kdyz si najmou operatory ze Slovenska a z Polska, tak ze bude komunikace drhnout.

Muj nejvtipnejsi zazitek byl s notebookem od Sony. Operator technickeho supportu neznalemu kolegovi, o jehoz notas se jednalo, rikal postup co ma presne delat pro opravu a kdyz byl disk zformatovan a zacalo se instalovat recovery, tak se kolega nesmele zeptal, jestli nemuze prijit o data. :-D Myslim, ze ten clovek uz si od Sony v zivote nekoupi ani spunty do usi. Samozrejme jasna chyba operatora Sony, kterej preci musi tusit, ze mu nevolaji IT experti a ze ma pred formatovanim disku upozornit zakaznika, ze naslednou operaci prijde o veskera data v notasu.

Tady v tom pripade mu clovek od Sony arogantne rekl, ze si to mel pred zavolanim do servisu zalohovat jinam. S tim bezny uzivatel absolutne nemuze pocitat, ten se proste nemuze dostat do pocitace (Windows) a tak vola do servisu, kde by ho meli na moznost ztraty dat upozornit. Navic odenadani disku z notasu a jeho pripojeni k jinemu PC uz rozhodne neni operace, kterou zvladne bezny uzivatel pocitace minimalne bez nejake rady jak na to.

Jako s Dellem pracujeme už více než 10 let (a i já jej soukromě používám a doporučuju lidem, kteří s počítačem potřebují pracovat). Je pravda, že super podpora je minulostí - jenže tehdy stál běžný Latitude 80-90 tisíc Kč. Dneska stojí půlku, takže čekat superprofi podporu je zcela mimo.
Pokud chceš kvalitnější support, můžeš si připlatit za ProSupport.

Nicméně i tak je (základní) podpora Dellu o galaxii jinde, než u ostatních výrobců. Taky není pravda, že fungují jen na telefonu, mají kontakt i na webu přes chat.

A co se týká té baterky, tak tě to možná udiví, ale u známých průšvihů jednají proaktivně, takže pokud jim zavoláš, a oni dle stagu zjistí, že tvůj počítač je ze série s vadnou baterkou, budou se proaktivně ptát, jestli není nafouklá. Já takových pár kusů viděl - vyrazily spodní dekl... Ty jejich čínské baterie se naštěstí jen nafukují, nehoří jako u Lenova nebo Macu. :-)

Výše byly popsány zkušenosti právě s ProSupport - 3 roky NBD.

Až budete mít příležitost, tak si zkuste zadat jednorázový písemný požadavek na servisní úkon. Pak nám sem můžete po x dnech marného čekání na technika napsat průběh a výsledek. Normální je dát zákazníkovi šanci, aby problém jednorázově popsal a jednorázově odeslal v písemné formě e-mailem, případně přes webový formulář. Takovým požadavkem se pak mají bezodkladně zabývat. Víte proč? Protože ProSupport!

Chatovat s operátory? Ne, děkuji nechci. Popsané zkušenosti jsou z řešení jednoznačných závad identifikovaných zákazníkem.

Nejsmutnější na tom je mizerná materiálová kvalita povrchu. Ta je u Dell Latitude o dost horší než u HP EliteBoook.

... PC bych měl mít připojený k internetu přes wi-fi...

Nesmysl největší. Stolní PC si zaslouží pevné připojení kabelem!
Pokud si koupíš interní wi-fi kartu, budeš řešit špatný příjem vlivem zarušení uvnitř počítače.
Pokud si koupíš USB-bazmek s pevnou anténou, budeš řešit špatný příjem vlivem umístění za bednou s haldou kabelů okolo.