
Výdrž powerbanky Viking Smartech II 40000mAh
Zdravím, potřeboval bych nějakou externí baterii k nabití notebooku. Jsem celý týden na cestách (řidič kamionu) a rád bych si občas večer něco zahrál na notebooku bez toho, abych sosal z autobaterií (bojím se že bych ráno nenastartoval).
Koukám tedy po nějakých větších baterií např: https://www.best-powerbank.cz/powerbanky-30-000-mah-a-vice/notebook-powerbank-smartech-ii-qc3-0-40000mah/?variantId=1326
Zajímalo by mě, jak dlouho dokáže tato baterie živit notebook pod zátěží nenáročné hry (nebo kolikrát jej dokáže nabít z 0-100%) potřeboval bych aby zvládla 2-3x nabít notebook z 0-100% zvládne to?
Notebook: (Asus x751L - 17,3", Intel Core i5-5200U, nVidia 940M, 500gb SSD, 12GB RAM)
Baterie v notebooku je 2600mAh, vydrží to jen na ni v zátěži kolem 1h10min, vím že to nemůžu počítat tak že 40000/2600.... To je hloupost, jak by se to ale dalo vypočítat správně?
Předem děkuji za odpovědi.
Hezký den.
Údaje v mAh jsou nanic. Tříčlánková baterie bude mít ve skutečnosti kapacitu 75% energie proti čtyřčlánkové se stejným údajem v mAh. Důležitá je kapacita ve Wh.
Ten Asus by měl dle internetu mít čtyřčlánkovou baterii, tedy cca 4x3.7Vx2600mAh = cca 38.5Wh.
U té Powerbanky je v popisu uvedena kapacita 148Wh.
Využití energie pro nabíjení nebude samozřejmě 100% (ztráty jak v té powerbance, tak v nabíjecích obvodech NB). V reálu tedy ten NB nabiješ z té powerbanky tak 3x.
To jsem potřeboval vědět, děkuji :)
To s tím sosáním z autobaterie/baterií kamiónu máš nějak vyzkoušené?
Nechce se mi věřit, že by noťas měl vycucat (pravděpodobně dvě) autobaterky náklaďáku.
Určitě by nevycucal a hlavně kdyby měla namále, tak to odpojí elektronika, aby zbylo na nastartování. Škoda peněz za powerbanku.
nevím, mám strach. Jsou tam dvě 120ah baterie, ochrana tam žádná proti vybití není - je to starší stroj(2011). Do teď jsem to tak dělal, ale nechci už právě riskovat to, že bych ty baterky vymlátil.
Zcela určitě nevydojí ...
Kdyby ten NB měl 50 W, ať nežeru zdroj 90 W, tak je to při 12 V do 10 A, takže za 5 hodin sežere 50 Ah. Všude jsem dával rezervu. A baterie se při jízdě rychle dobije. Při 24 V je proud poloviční, takže sežere 25 Ah.
8 let starý auto stoprocentně odpojí elektronikou baterku, když padne napětí. Ale toho ty se vůbec nemusíš bát, protože s dvěma 120Ah baterkama můžeš hrát od úsvitu do soumraku.
Samozřejmě že můžeš počítat 40000/2600, ale za přepdpokladu že celkové napětí powerbanky (nikoli napětí na výstupu, což je třeba 5V nebo 20V) se rovná celkovému napětí článků notebooku. Pozor, někteří výrobci uvádějí kapacitu vzhledem k výstupnímu napětí. Záleží také na kondici obou baterek, když bude baterka notebooku 75% životnost, nebiješ ji víckrát. A obráceně pro kondici baterii poweranky.
A ještě to vydělíš účinností, Pozor účinnost se může lišit i nejen dle stavu nabití banky, ale i dle odběru, takže tato nelinearita praktický výpočet znemožní.
Ale nabíjet baterku notebooku z powerbanky je dost neúčinné, probíhá konverze z napětí powerbanky na napětí výstupu, následně zdroj toto napětí opět snižuje na napětí baterek.
Kupovat powerbanku k notebooku je podle mě kravina.
Stejně notebook jede na baterku pomaleji.
Řešením je podle mě měnič napětí buď z 12 nebo z 24 na 230v (podle toho jakou máš zásuvku). Měniče už odpojení při poklesu napětí v baterii mají takže bys palubní síť nevycucal, stačí vybrat správný.
Prostě zahraješ a vypneš to.
Použiješ ho určitě i jinde a neztratí kapacitu.
měnič na 230V určitě ne! Lepší řešení je DC/DC měnič přímo pro daný počítač, např. 12/24V na 19V