Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výdrž powerbanky Viking Smartech II 40000mAh

Zdravím, potřeboval bych nějakou externí baterii k nabití notebooku. Jsem celý týden na cestách (řidič kamionu) a rád bych si občas večer něco zahrál na notebooku bez toho, abych sosal z autobaterií (bojím se že bych ráno nenastartoval).

Koukám tedy po nějakých větších baterií např: https://www.best-powerbank.cz/powerbanky-30-000-mah-a-vice/notebook-powerbank-smartech-ii-qc3-0-40000mah/?variantId=1326
Zajímalo by mě, jak dlouho dokáže tato baterie živit notebook pod zátěží nenáročné hry (nebo kolikrát jej dokáže nabít z 0-100%) potřeboval bych aby zvládla 2-3x nabít notebook z 0-100% zvládne to?
Notebook: (Asus x751L - 17,3", Intel Core i5-5200U, nVidia 940M, 500gb SSD, 12GB RAM)

Baterie v notebooku je 2600mAh, vydrží to jen na ni v zátěži kolem 1h10min, vím že to nemůžu počítat tak že 40000/2600.... To je hloupost, jak by se to ale dalo vypočítat správně?

Předem děkuji za odpovědi.
Hezký den.

Údaje v mAh jsou nanic. Tříčlánková baterie bude mít ve skutečnosti kapacitu 75% energie proti čtyřčlánkové se stejným údajem v mAh. Důležitá je kapacita ve Wh.
Ten Asus by měl dle internetu mít čtyřčlánkovou baterii, tedy cca 4x3.7Vx2600mAh = cca 38.5Wh.
U té Powerbanky je v popisu uvedena kapacita 148Wh.
Využití energie pro nabíjení nebude samozřejmě 100% (ztráty jak v té powerbance, tak v nabíjecích obvodech NB). V reálu tedy ten NB nabiješ z té powerbanky tak 3x.

Zcela určitě nevydojí ...

Kdyby ten NB měl 50 W, ať nežeru zdroj 90 W, tak je to při 12 V do 10 A, takže za 5 hodin sežere 50 Ah. Všude jsem dával rezervu. A baterie se při jízdě rychle dobije. Při 24 V je proud poloviční, takže sežere 25 Ah.

Samozřejmě že můžeš počítat 40000/2600, ale za přepdpokladu že celkové napětí powerbanky (nikoli napětí na výstupu, což je třeba 5V nebo 20V) se rovná celkovému napětí článků notebooku. Pozor, někteří výrobci uvádějí kapacitu vzhledem k výstupnímu napětí. Záleží také na kondici obou baterek, když bude baterka notebooku 75% životnost, nebiješ ji víckrát. A obráceně pro kondici baterii poweranky.

A ještě to vydělíš účinností, Pozor účinnost se může lišit i nejen dle stavu nabití banky, ale i dle odběru, takže tato nelinearita praktický výpočet znemožní.

Ale nabíjet baterku notebooku z powerbanky je dost neúčinné, probíhá konverze z napětí powerbanky na napětí výstupu, následně zdroj toto napětí opět snižuje na napětí baterek.

Kupovat powerbanku k notebooku je podle mě kravina.
Stejně notebook jede na baterku pomaleji.
Řešením je podle mě měnič napětí buď z 12 nebo z 24 na 230v (podle toho jakou máš zásuvku). Měniče už odpojení při poklesu napětí v baterii mají takže bys palubní síť nevycucal, stačí vybrat správný.
Prostě zahraješ a vypneš to.
Použiješ ho určitě i jinde a neztratí kapacitu.